Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Labirynt Historii w klimatach dwudziestolecia międzywojennego. Tym razem w formie online

OPRAC.:
Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Arbresha Goranci / Labirynt Historii
Wspaniałe lata 20. lata 30. są tematem rozpoczynającej się 14 grudnia 2020 XV edycji Labiryntu Historii pt. „Dwudziestolecie kontrastów. Polska w latach 1919–1939”. W programie są wykłady o trudnej historii II Rzeczypospolitej – powstającej na gruzach Polski poszarpanej przez trzech zaborców. Ze względu na stan pandemii wykłady, spotkania, wystawy i filmy prezentowane będą w sieci.

FLESZ - Zima łagodna i bez śniegu?

Profesor Urszula Glensk z Uniwersytetu Wrocławskiego na podstawie reportaży prasowych mówić będzie o nowo powstałym państwie i jego obywatelach z perspektywy zasad demokratycznych. Michał Chlipała z Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum UJ opowie o blaskach i cieniach służby policyjnej w II RP. Dr hab. Joanna Dufrat mówić będzie o rodzącym się ruchu feministycznym i walce kobiet o prawa polityczne.

- Traktujemy temat szeroko i dogłębnie poprzez zaprezentowanie zarówno zagadnień natury politycznej, gospodarczej, jak i kulturalnej. Będziemy analizować pozytywny mit II Rzeczypospolitej, zestawiając go z bardziej mrocznymi aspektami walki politycznej, poziomu życia obywateli, standardów społecznych i kulturowych - mówi dr Maria Molenda, prezes Fundacji Nomina Rosae, która jest organizatorem XV Labiryntu Historii.

Nie zabraknie oczywiście akcentów ze zbiorów nowosądeckiego muzeum – zabytkowe przedmioty związane z historią zamku zaprezentuje kustosz Bartłomiej Czech. Dr Łukasz Połomski przedstawi międzywojenny Nowy Sącz jako miasta kontrastów. Sądeczanka Arbresha Goranci zaprezentuje swoje fotografie inspirowane portretami Witkacego.

Klimat dwudziestolecia międzywojennego pomogą nam poczuć prezentacje: mody męskiej pt. "Zawsze modny. Moda męska lat 20. I 30. XXw" autorstwa Juliusza Zielińskiego z Łodzi oraz rewolucyjnych fryzur w stylu art deco przygotowanych przez Olgę Jonarską. Całości dopełni jedna z najsłynniejszych przedwojennych komedii (1936) z brawurową rolą Lody Niemirzanki zatytułowana "Ada! to nie wypada!".

Wisienką na torcie ma być etiuda filmowa Teatru Nomina Rosae "Szwaczka". Scenariusz, przy współpracy z reżyserem Łukaszem Fijałem, napisała Maria Molenda.

- Inspirowałam się kinem okresu międzywojennego i historią Coco Chanel. Bohaterka "Szwaczki" robi karierę podobnie jak Coco, która bez możnych protektora nie zdziałała by wiele. Ale to także historia „wnerwionego kopciuszka”, który bierze własny los w swoje ręce - uchyla rąbka tajemnicy Maria Molenda.

Ze względu na stan pandemii wykłady, spotkania, wystawy i filmy prezentowane będą w sieci na stronach organizatorów: http://www.labirynthistorii.pl/, http://www.nomina.pl/, http://www.mcksokol.pl/; na kanałach w serwisie YouTube: Nomina Rosae, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz na stronie wydarzenia w serwisie Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto