Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: lądowisko sanitarne nie na dachu szpitala

Stanisław Śmierciak
Widok śmigłowca sanitarnego w Sączu to rzadkość, a wszystko przez brak lądowiska
Widok śmigłowca sanitarnego w Sączu to rzadkość, a wszystko przez brak lądowiska fot. stanisław Śmierciak
Jeszcze w marcu rozpoczną się prace związane z budową nowoczesnego lądowiska dla śmigłowców saniatrnych przy Specjalistycznym Szpitalu w Nowym Sączu. Placówka dostaje na to 2,5 mln zł z ministerstwa zdrowia. Lądowisko nie może jednak powstać na dachu budynku leczniczy. Zostanie urządzone tam, gdzie jest do tej pory. Nowe ma być ultranowoczesne i całodobowe.

- Nasz bój o nowoczesne lądowisko sanitarne dla miasta przypominał nieco dramatyczną walkę toczoną przez medyków o życie pacjenta - wyznaje lek. med. Artur Puszko, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego. - Wygraliśmy i to jest najważniejsze. Sądecki heliport sanitarny jest na podstawowej liście inwestycji resortu. Dostaniemy na tę budowę dwa i pół miliona złotych.

Czytaj także: Nowy Sącz: nocne lekarskie dyżury tylko w szpitalu

Wedle pierwszych zamierzeń, lądowisko sanitarne miało zostać ulokowane na dachu jednego z budynków szpitalnych - chodziło o wznoszony właśnie kompleks centrum onkologicznego. To było logiczne rozwiązanie, bo zespół obiektów szpitalnych oddzielony jest od starego lądowiska ruchliwą ulicą.

Polskie przepisynie pozwalają na takie usytuowanie heliportu. Lądowisko przy sądeckim szpitalu będzie więc w miejscu starego, choć będzie całkiem inne - przystosowane do lądowań i startów także w nocy i we mgle. Zyska budynki zaplecza i aparaturę naprowadzającą śmigłowiec do lądowania.

Czytaj także: Remont porodówki w sądeckim szpitalu

Największym problemem będzie transport pacjenta ze szpitala na lądowisko i w przeciwnym kierunku. By ambulans mógł bezproblemowo "przeciąć" ruchliwą ulicę Bulwaru Narwiku, zainstalowana została sygnalizacja świetlna, taka jak przy wyjeździe z bazy Państwowej Straży Pożarnej.

Eksperci ruchu drogowego sugerują dodatkowo montaż szlabanów jak na przejazdach kolejowych, by ktoś przypadkiem nie staranował ambulansu. Przerwy w ruchu na przejazd karetki przez Bulwar Narwiku trwałyby mniej niż minutę.

Co myślisz o rozwiązaniu problemu z przejazdem karetki przez ruchliwą ulicę Bulwar Narwiku? Podyskutuj.

Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kraków: wyrok za pijacki rajd pod oknem papieskim

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto