Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Mała Galeria po remoncie wznowiła działalność. Co się zmieniło poza jej wyglądem? [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Mała Galeria w Nowym Sączu po remoncie
Mała Galeria w Nowym Sączu po remoncie Klaudia Kulak
Po kilku miesiącach przerwy Mała Galeria w Nowym Sącz wznowiła swoją działalność. Latem w budynku odbywał się remont. Konieczne prace zostały wykonane i ważne kulturalne miejsce na mapie miasta znów otworzyło swoje podwoje dla mieszkańców i gości. Czy zmianie ulegnie coś więcej, niż tylko wygląd budynku?

FLESZ - Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!

od 16 lat

W październiku ubiegłego roku podjęta została decyzja o zmianie na stanowisku dyrektora Małej Galerii w Nowym Sączu. Po trzydziestu latach pracy z placówką pożegnała się dotychczasowa dyrektor Alicja Hebda, a na stanowisku zastąpił ją Benedykt Polański, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Z instytucją zakończył również współprace prof. Andrzej Szarek, jej wieloletni opiekun artystyczny.

Wśród przyczyn zmian sądecki magistrat wymieniał między innymi zły stan techniczny i sanitarny budynku oraz brak bezpieczeństwa pożarowego. Zdaniem władz miasta natomiast zmiana na stanowisku dyrektora była to standardowa procedura, w opinii osób związanych z Małą Galerią natomiast bezpardonowa polityka.

Pod kierownictwem nowej dyrekcji galeria przeszła remont. Wymieniono przeciekające pokrycie dachowe, wyremontowano poddasze oraz piwnice. Kolor zmieniła również elewacja budynku.

Udało się też po raz pierwszy zaprosić gości na pierwszy wernisaż wystawy. Swoje prace pokazała dla sądeczan Agnieszka Sztejerwald. Wystawę zatytułowaną „Nienawidząc obrazu” nadal można oglądać w Małej Galerii.

Zmiany wprowadzono również na stronie internetowej instytucji. Została ona odświeżona, jednak logo i grafika autorstwa profesora Szarka pozostały niezmienne. Jak przyznaje artysta, zgody na używanie logotypów nie wyraził.

- Nikt mnie nie pytał o zgodę na korzystanie z loga Małej Galerii, ani napisu. Nazywam to barbarzyństwem, ale tacy ludzie rządzą dziś kulturą w mieście. Znak graficzny jest w dobrowolny sposób interpretowany i krojony - przyznaje Szarek.

Jak podkreśla Benedykt Polański, dyrektor placówki w tej kwestii wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

- W relacji pracownik-pracodawca (a taka miała miejsce w przypadku profesora Szarka) istnieją ściśle określone warunki powodujące nabycie majątkowego prawa autorskiego. W tym przypadku wszystkie warunki zostały spełnione, więc nie ulega żadnej wątpliwości, że Mała Galeria nabyła praw majątkowych do wszystkich utworów jakie powstały w niej w wyniku pracy twórczej Andrzeja Szarka- mówi

Jak będzie wyglądać teraz Mała Galeria i jej funkcjonowanie? Dyrektor Polański przekonuje, że miłośnicy tego miejsca mogą liczyć na to, że miejsce to działać będzie podobnie, jak wcześniej.

- Mała Galeria kontynuuje dzieło poprzedników i nie mówię w tym miejscu wyłącznie o znanym duecie Alicja Hebda i Andrzej Szarek, ale o całej plejadzie poprzednich zarządców i twórców Małej Galerii. Nie zapominajmy, że ze środowiskiem artystycznym skupionym wokół Małej Galerii, od jej powstania aż do ukształtowania formuły w jakiej znamy ją dzisiaj, związani byli uznani nowosądeccy artyści, tacy jak Irena Ombachowa, Ewa Harsdorf, Jadwiga Marschalko-Kosalowa, Krzysztof Kuliś, Jan Powała-Dzieślewski czy Stanisław Szafran- podkreśla Polański

Zapytany o to, czy zamierza kontynuować współpracę z Andrzejem Szarkiem odpowiada, że propozycje współpracy składał już kilkukrotnie.

- Na przestrzeni ostatnich miesięcy złożyłem profesorowi co najmniej kilka propozycji mających skłonić go do powrotu - przypomnę, że sam zrezygnował z pracy w Galerii w grudniu ubiegłego roku. Ostatnia propozycja dotyczyła stworzenia programu i organizacji 29 MFFA, i doprowadzenie go do jubileuszu XXX-lecia- mówi.

Słowa te potwierdza profesor Szarek.

- Nie zapowiada się na jakąkolwiek współpracę, ale życzę im wszystkiego co najlepsze

Z profesorem Szarkiem, czy bez niego, Mała Galeria ma pozostać miejscem, gdzie będzie tętnić kulturalne życie miasta. Jak podkreśla dyrektor, wszyscy mieszkańcy miasta oraz sympatycy tego miejsca będą mogli liczyć na mnóstwo ciekawych wydarzeń, które już zaplanowano.

- Do grudnia 2022 mamy ustalony i zorganizowany kalendarz wydarzeń. Informacje o nich pojawiać się będą sukcesywnie na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych- mówi dyrektor Małej Galerii.

W tym roku ma odbyć się między innymi 29 edycja Małego Festiwalu Form Artystycznych w których wezmą udział cenione postaci artystycznego świata.

- Wiele uznanych osobistości, z których wiele współpracowało dotychczas z profesorem Szarkiem już zadeklarowały swoje uczestnictwo w naszych działaniach. Zapraszam w progi Małej Galerii. Warto na własne oczy zobaczyć, że ma się ona dobrze, a będzie jeszcze lepiej - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Mała Galeria po remoncie wznowiła działalność. Co się zmieniło poza jej wyglądem? [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto