Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. MCK Sokół, Muzeum Okręgowe i Muzeum Lotnictwa podpisały umowę o współpracy. Jej efektem projekt "Skrzydlaty Nowy Sącz"

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Umowę w imieniu swoich instytucji podpisali (od lewej) Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego, Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa oraz Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół
Umowę w imieniu swoich instytucji podpisali (od lewej) Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego, Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa oraz Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół Tatiana Biela
Dzisiaj (24 kwietnia) w Małopolskim Centrum Kultury Sokół została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Sokołem, nowosądeckim Muzeum Okręgowym oraz Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Jej celem jest upowszechnianie i popularyzacja historii i tradycji lotnictwa na terenie Małopolski a także edukacja patriotyczno - historyczna szczególnie młodzieży. W ramach wspomnianej współpracy przygotowano unikalny projekt pod nazwą "Skrzydlaty Nowy Sącz".

Jak wyjaśnia Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa w Krakowie, pomysł na taki projekt zrodził się w kierowanej przez niego instytucji.

- Uznaliśmy, że warto przypomnieć sądeczanom o przypadającej w tym roku ważnej rocznicy, czyli 90 - leciu rozpoczęcia działalności szkoleniowo - lotniczej na Sądecczyźnie a dokładnie w Tęgoborzu, gdzie rozpoczęła działalność szkoła szybowcowa. Ponadto chcemy, aby Muzeum Lotnictwa było widoczne w całej Małopolsce nie tylko w Krakowie - mówi.

Kosecki podkreśla również, że Nowy Sącz może pochwalić się bogatą historią związaną z lotnictwem.

- Nie wszyscy wiedzą, że Nowy Sącz był jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, które zajęły się budową szybowców w oparciu o sądeckie zakłady kolejowe. Do wybuchu wojny wyprodukowano kilkanaście sztuk tych samolotów. Ostatni z nich szedł z linii produkcyjnej pod koniec sierpnia 1939 roku - opowiada.

W tym roku, Muzeum Lotnictwa zdigitalizowało także film pochodzący z lat 30 - tych pt. "Szybowiec szkolny w budowie i w locie", gdzie pokazano jego produkcję w Nowym Sączu oraz transport do Tęgoborza.

- Ten film ma unikatowy charakter, być może są trzy podobne w całej Polsce. To będzie prawdziwa gratka dla sądeczan zobaczyć kawałek historii lotnictwa. Film trwa kilkanaście minut i jest niemy - wyjaśnia Tomasz Kosecki.

Dodaje, że Muzeum planuje również wystawę dotyczącą słynnych postaci związanych z lotnictwem i Sądecczyzną.

Projekt Skrzydlaty Nowy Sącz ruszy 9 września. To wtedy właśnie zostanie rostrzygnięty konkurs plastyczny przeznaczony dla dzieci i związany z historią lotnictwa na Sądecczyźnie (jego ogłoszenie nastąpi w maju). Z kolei na 10 września planowane jest otwarcie wystawy poświęconej lotnikom sądeckim (w tym Leopoldowi Kwiatkowskiemu i Jerzemu Iszkowskiemu). Kolejna propozycja organizatorów to piknik wojskowy w Miasteczku Galicyjskim, trakcie którego przewidziano szereg różnych atrakcji. We wrześniu organizatorzy odwiedzą także szkołę w Tęgoborzu (jej patronem jest major Iszkowski), gdzie prezentowane będą zasoby Muzeum Okręgowego związane z lotnictwem.

W Nowym Sącz pojawi się również przedwojenny szybowiec "Wrona", który wciąż może jeszcze latać. Na razie jeszcze nie wiadomo gdzie stanie, rozważana jest któraś z sal MCK Sokół.

Muzeum Lotnictwa zamierza poszerzać swoją współpracę także z placówkami edukacyjnymi, których patroni byli związani z lotnictwem.

- Chcemy dzielić się wiedzą na ten temat i zainteresować lotinctwem jak największą liczbę ludzi. Edukacji w tym temacie nigdy za mało - podkreśla Tomasz Kosecki.

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto