Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: megadotacja na budowę Miasteczka Multimedialnego

Sławomir Wrona
Siedziba Miasteczka Mutlimedialnego będzie mieć w sumie 16 tys. mkw. powierzchni
Siedziba Miasteczka Mutlimedialnego będzie mieć w sumie 16 tys. mkw. powierzchni Fot. archiwum
Już w połowie września rusza gigantyczna inwestycja. Wreszcie realizacji doczeka się idea, która zrodziła się cztery lata temu w sądeckiej WSB-NLU. 24 sierpnia przedstawiciele spółki Park Technologiczny Miasteczko Multimedialne podpisali z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę otwierającą drogę do ogromnej dotacji.

Na budowę siedziby i jej nowoczesne wyposażenie autorom projektu udało się pozyskać 94 mln zł. Pieniądze w większości pochodzą z Unii Europejskiej, część przekaże budżet państwa. - To udowadnia wszystkim niedowiarkom, że ten projekt nie istniał tylko w mojej wyobraźni - cieszy się prezydent WSB-NLU dr Krzysztof Pawłowski.

Zaznacza przy tym, że wielkie zadanie, jakim jest opracowanie szczegółowej koncepcji dopiero się zaczyna. A stworzenie, jak się wyraził, "przemysłu wysokich technologii", będzie dźwignią rozwoju szkoły i regionu. - Po raz pierwszy w historii swojej działalności zaczynam nie od braku pieniędzy, tylko od pewnego finansowania budowy całej infrastruktury - dodaje prezydent WSB-NLU.

Budowa i wyposażenie imponującej, sądząc z wizualizacji, siedziby Miasteczka Multimedialnego ma zakończyć się do września 2012 roku. Na ten termin przedstawiciele spółki już dziś zapowiadają wielką imprezę włączoną w program krynickiego Forum Ekonomicznego. Będzie to z jednej strony inauguracja działalności Miasteczka, z drugiej pierwsze z cyklicznych Forów Innowacji, które mają się wpisać na stałe w program forum. - Jeśli chodzi o same obiekty Miasteczka, to chcemy, żeby wszystko było gotowe w drugiej połowie przyszłego roku - mówi Krzysztof Wnęk, prezes Parku Technologicznego Miasteczko Multimedialne.

To spore wyzwanie, biorąc pod uwagę, że Miasteczko ma dysponować 16 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Najważniejszą częścią będą laboratoria, które zajmą się w przyszłości zaawansowaną technologicznie obróbką obrazu. Chodzi między innymi o pracownię 3D i studio "motion capture". Wyposażenie ma pozwalać na tworzenie filmów animowanych w oparciu o najnowsze osiągnięcia techniki.

Ta część Miasteczka stanie się naturalnym zapleczem dla istniejącej już od kilku lat przy WSB-NLU szkoły animacji Drimagine. Ważną częścią projektu będzie też centrum badawczo-rozwojowe, czyli w pełni wyposażone pomieszczenia, stwarzające warunki, zarówno do pracy nad nowymi narzędziamy, czyli oprogramowaniem, jak i do realizowania konkretnych prac wizualnych, np. realizacji filmów.

Początek budowy Miasteczka Multimedialnego to historyczne wydarzenie dla całego regionu podkreśla prezydent Pawłowski. Jego zdaniem, innowacja i wysokie technologie, to dzisiaj główna szansa na rozwój.

Idea budowy Miasteczka Mutlimedialnego zrodziła się w 2006 roku podczas zjazdu absolwentów WSB-NLU. Prezydent szkoły Krzysztof Pawłowski mówił wówczas, że to "szalony pomysł", ale dodawał, że lubi takie pomysły. Rok później udało się wpisać miasteczko na opracowaną w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego listę zadań istotnych z punktu widzenia interesu kraju. To otwierało drogę do ogromnych funduszy. Co istotne, zarezerwowanych pierwotnie tylko dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. W latach 2009-2010 ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs na projekt miasteczka. Natomiast podpisana w ostatni wtorek umowa z PARP to oficjalne przekazanie 94 mln złotych dotacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto