Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Miasto ma blisko trzy miliony złotych na wymianę pieców. Można uzyskać dotację

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Jednocześnie z akcją wymiany pieców miasto prowadzi intensywną kontrolę palenisk i w uzasadnionych przypadkach pobiera próbki do dalszej analizy
Jednocześnie z akcją wymiany pieców miasto prowadzi intensywną kontrolę palenisk i w uzasadnionych przypadkach pobiera próbki do dalszej analizy arch. polska press
Mieszkańcy Nowego Sącza, którzy jeszcze nie wymienili starych pieców węglowych mają szansę na uzyskanie dotacji na ten cel z urzędu miasta. - Mamy pieniądze na wymianę 200 źródeł ciepła - informuje Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska UM. Nowe piece mogą być na gaz bądź pellet.

Miasto na wymianę pieców przeznaczy blisko trzy miliony złotych.

- Pojedyncza dotacje wyniesie około 14 tysięcy złotych z czego sześć tysięcy na wymianę pieca i osiem tysięcy na remont kotłowni. Mieszkańcy, którzy chcą pozyskać dofinansowanie powinni równocześnie szukać wykonawcy zmiany pieca - wyjaśnia Grzegorz Tabasz.

Zaznacza również, że faktury na zakup i instalację pieca mogą zostać wystawione dopiero po podpisaniu umowy z urzędem miasta.

Wymiana pieca to nie jedyny sposób na pozbycie się kopciuchów. Można również podłączyć się do miejskiej sieci grzewczej obsługiwanej przez MPEC lub zainwestować w odnawialne źródła ciepła.

Tabasz zachęca mieszkańców do pozyskania dotacji ponieważ pieniądze na starych źródeł ogrzewania pochodzą ze środków unijnych. Oznacza to, że muszą one zostać wykorzystane i rozliczone do czerwca tego roku.

- Niewykorzystane fundusze będziemy musieli zwrócić, co byłoby tragedią - podkreśla dyrektor Wydziału Środowiska.

Dyrektor Tabasz nadmienia, że cała procedura związana z uzyskaniem dofinansowania jest prosta i szybka. Pojawiły się już pierwsze wnioski o uzyskanie dotacji, zaś urząd miasta zamierza rozpocząć kampanię informacyjną dotyczącą tej kwestii.

Kontrola palenisk w Nowym Sączu

Warto przypomnieć, że od października nowosądecka straż miejska rozpoczęła wzmożoną kontrolę domowych palenisk.

- Mowa tutaj zarówno o tzw. planowanych kontrolach, jak i o kontrolach następczych, czyli takich, które odbywają się u osób, które już kiedyś spalały odpady - wyjaśnia Wojciech Tyrkiel, p.o. komendanta Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

Strażnicy reagują również na zgłoszenia ze strony samych mieszkańców, które spływają do straży miejskiej m.in. dzięki aplikacji Ekointerwencja.

Ze kontroli przeprowadzonych dotychczas przez strażników wynika, że najczęściej do pieców trafiają worki jutowe, meble (w tym tapicerowane), kolorowe papiery a także butelki PET. Zdarzył się nawet przypadek spalania oleju samochodowego, który został zgłoszony do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jakie grożą konsekwencje za spalanie odpadów w piecu?

Jak wyjaśnia Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, w przypadku jednoznacznego stwierdzenia, że w piecu spalane są odpady, straż miejska może nałożyć mandat karny do 500 zł lub skierować wniosek o ukaranie sprawcy wykroczenia do Sądu Rejonowego. Wówczas maksymalna kara może wynieść 5000 zł plus koszt badania próbki ostrzega.

- Koszt takiego badania to obecnie 602 złote - wylicza przedstawiciel ratusza.

Wiadomo już, że i w tym roku nie wszyscy zainteresowani otrzymają w Nowym Sączu węgiel po preferencyjnej cenie

Nowy Sącz. Miasto podsumowuje pierwszą turę dystrybucji węgl...

Nowe wagony w PKP Intercity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto