Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Miasto zamiast schroniska daje karmę dla psów

Alicja Fałek
Dorota Goławska: O budowie schroniska dla psów miasto na razie nie myśli
Dorota Goławska: O budowie schroniska dla psów miasto na razie nie myśli Stow. Mam Głos- Jacek Sikora
Osiem psów porzuconych w pudle nad rzeką trafiło pod opiekę Stowarzyszenia Mam Głos. Wolontariusze wyręczają samorząd w opiece nad bezpańskimi zwierzakami w zamian za karmę.

Dobrosława Chrząstowska, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom Mam Głos w Nowym Sączu, po raz kolejny dostała pod opiekę porzucone szczenięta. Ktoś znalazł je przed południem nad Kamienicą i wezwał Straż Miejską.

Osiem, podrośniętych, ważących po około trzech kilogramów, psów trafiło pod tymczasową opiekę stowarzyszenia.

Jeśli nie uda się im znaleźć szybko nowych domów, trafią do schroniska w Nowym Targu.

- Choć problem bezpańskich psów na terenie Nowego Sącza jest duży, to władze miasta nie są zainteresowane budową własnego schroniska - podkreśla Chrząstowska. - A przecież opieka nad zwierzętami jest obowiązkiem gminy.

Miasto kupuje karmę

Dorota Goławska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza, zapewnia nas, że miasto realizuje ustawę o ochronie zwierząt.

- Co roku aktualizujemy program opieki nad zwierzętami. W tegorocznym budżecie przeznaczyliśmy na ten cel 241 tys. zł - mówi dyrektor Goławska. - Chcąc oszczędzić zwierzętom niepotrzebnego stresu związanego z pobytem w schronisku nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Mam Głos - dodaje.

Wałęsające się po ulicach miastach czworonogi wyłapują strażnicy miejscy i przekazują je pod opiekę stowarzyszenia.

Miasto zapewnia wolontariuszom opiekującym się psami karmę i pomoc weterynarza doktora Mariana Jankisza. O resztę muszą zadbać sami. Szukają więc domów tymczasowych.

- Pies jest odwożony do schroniska w Nowym Targu dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że nie uciekł właścicielowi - zapewnia Dorota Goławska, szefowa wydziału gospodarki komunalnej. - O budowie własnego schroniska póki co nie myślimy.

Gminy się nie dorzuciły

Z planów budowy dużego schroniska dla psów w Klęczanach wycofał się wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski. Miał nadzieję, że do kosztów budowy dołożą się wszystkie sądeckie samorządy.

- Pomysł upadł, bo nie było zainteresowania. Teraz to i tak by się nie udało, bo powstało już na Sądecczyźnie kilka mniejszych schronisk - zwraca uwagę Stawiarski. - Dlatego postawiłem na przytulisko dla kilku psiaków. Za kilka dni będzie ono funkcjonować przy oczyszczalni ścieków w Małej Wsi - mówi wójt Chełmca. Umowy ze schroniskiem w Nowym Targu jednak nie rozwiązuje. Jeśli, gdy gmina przez długi czas nie będzie mogła znaleźć nowego domu dla czworonoga, w końcu trafi on na Podhale.

Czekają na nowy dom

Dobrosława Chrząstowska i działacze Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom Mam Głos za swoje dobre serce dla porzuconych stworzeń i wyręczanie samorządu dostają karmę dla psów. W ten sposób gmina może pochwalić się zapisem o wydatku na pomoc zwierzakom w budżecie. Ludzie o dobrych sercach zostają sami z problemem znalezienia domu dla znajd. Teraz szukają opiekunów dla ośmiu szczeniaków z pudełka. To najprawdopodobniej mieszańce dalmatyńczyka z wyżłem. Jeśli uda się ustalić ich właściciela, może spotkać go surowa kara za porzucenie zwierząt. - To i tak nie działa na wyobraźnię niektórych ludzi skoro porzucają swoje psy - ubolewa Chrząstowska. - Nasze domy tymczasowe są cały czas pełne. Na szczęście udaje się niektóre psy oddać do adopcji - dodaje.

Osoby zainteresowane przygarnięciem psa mogą dzwonić pod numer: 530 994 113.

Oni mają schroniska

Nowy Targ

Schronisko od 1992 r. prowadzi Celina Pawluśkiewicz. Na stałe przebywa w nim około stu bezdomnych psów, które trafiają tam m.in. z terenów: Nowego Targu, Zakopanego, Nowego Sącza, Rabki -Zdroju, Limanowej, Brzeska oraz gmin: Nowy Targ, Mszana Dolna, Łapsze Niżne, Chełmiec, Niedźwiedź, Szaflary, Pcim, Bukowina Tatrzańska. Osoby zainteresowane adopcją mogą dzwonić pod numer:

18 448 84 33.

Stary Sącz

Schronisko od kwietnia 2013 r. prowadzone jest przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu. Ma miejsce jedynie dla 15 psów. Oprócz bezpańskich zwierząt z terenu miasta i gminy Stary Sącz trafiają tam czworonogi z gmin: Łącko, Podegrodzie i Korzenna. Osoby zainteresowane adopcją mogą dzwonić pod numer: 18 446 00 64.

Krynica-Zdrój

Schronisko działa od stycznia 2014 r. Ma miejsce dla 30 psów, które trafiają tam z gminy Krynica-Zdrój oraz Nawojowa, Łabowa, Grybów, Kasina Mała, Muszyna i Gródek nad Dunajcem. Osoby zainteresowane adopcją mogą dzwonić na numer: 18 18 471 15 25.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto