Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Mieszkańcy zgłosili o połową mniej projektów do Budżetu Obywatelskiego niż w roku 2021

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poczekamy do drugiej połowy sierpnia
Na ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poczekamy do drugiej połowy sierpnia Piotr Gaborek
W 8. edycji Budżetu Obywatelskiego nowosądeczanie złożyli o połowę projektów mniej niż w roku ubiegłym. Mowa tutaj o 113 wnioskach, które będą teraz analizowane pod kątem formalnym i merytorycznym. Ostateczną listę zakwalifikowanych do głosowania projektów poznamy do 22 sierpnia. W tym roku miasto przeznaczyło na realizację zadań z BO ponad 3,5 mln zł.

FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?

od 16 lat

Jak wyjaśnia Piotr Lachowicz, sekretarz miasta, spadek liczby nadesłanych przez mieszkańców wniosków niekoniecznie musi budzić zaniepokojenie.

- To prawda, że w ubiegłym roku złożono rekordową liczbę 213 wniosków, ale 113 projektów to też nie jest mało biorąc pod uwagę wielkość Nowego Sącza - mówi.

Lachowicz zaznacza również, że mniejsza liczba projektów zaczyna się przekładać na ich jakość.

- Pomysłodawcy nauczyli się już jak funkcjonuje budżet obywatelski i teraz wolą raczej dopracować jeden wniosek tak, aby miał jak największe szansę na akceptację, niż przygotować kilka, z których żaden może nie przejść - tłumaczy.

Dodaje również, że o prawdziwej skali zainteresowania nowosądeczan BO będzie można wyrokować dopiero po etapie głosowania nad pozytywnie zweryfikowanymi projektami.

W tegorocznej edycji sądeczanie wybierali głównie elektroniczną formę wysyłania wniosków (było ich 79). Zdecydowali się także czekać niemal do ostatniej chwili, najwięcej projektów (czyli 78) nadesłano w ciągu ostatniej doby naboru. Ostatni wniosek został złożony o godz. 23.57.

Jeśli chodzi o charakter projektów, to w tym roku panowała równowaga pomiędzy pomysłami inwestycyjnymi i miękkimi. Z kolei projekty mieszane stanowiły 18 procent wszystkich wniosków.

Największą aktywnością wykazali się mieszkańcy osiedli: Stare Miasto (dziewięć wniosków), Barskie, Dąbrówka (siedem wniosków), zaś najmniej osiedli Kochanowskiego i Westerplatte (odpowiednio jeden i dwa wnioski).

Na jakie projekty stawiają mieszkańcy Nowego Sącza?

Wśród projektów nadesłanych do Urzędu Miasta sporo jest wniosków dotyczących organizacji różnych festynów, pikników, wycieczek integrujących, spotkań okolicznościowych, spotkań dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców Nowego Sącza. Nowosądeczanie są także zainteresowani aktywnością sportową w tym m. in. zajęciami dla dzieci i seniorów oraz sportową rywalizacją.

Wśród tzw. projektów twardych dominują z kolei wnioski dotyczące budowy i remontów dróg i, chodników a także wykonania bezpiecznych przejść dla pieszych. W tym roku również nie zabrakło projektów dotyczących rozbudowy infrastruktury i doposażenia obiektów sportowych, placów zabaw znajdujących się przy sądeckich szkołach. Pojawiły się również propozycje wykonania nasadzeń zieleni na terenia miasta.

Jak wyjaśnia Piotr Lachowicz, obecnie trwa procedura weryfikacji projektów pod względem formalnym. Następnie zostanie przeprowadzona weryfikacja merytoryczna, zaś wnioskodawcy będą mieli trzy dni od daty opublikowania wyników na złożenie formalnego odwołania od decyzji o niedopuszczeniu ich projektów do głosowania. Ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy początkiem września tego roku. Natomiast ostatni etap czyli głosowanie, zaplanowany jest od 20 do 27 września.

Wybrane podczas głosowania zadania będą realizowane w 2023 roku. Na ich wykonanie przeznaczono łącznie ponad 3,5 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto