Nowy Sącz. Na razie zakłady pracy i różne inne instytucje nie odczuwają jeszcze poważnie piątej fali koronawirusa

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Sądeccy pracownicy na razie nie są jeszcze na masowych zwolnieniach czy kwarantannach
Sądeccy pracownicy na razie nie są jeszcze na masowych zwolnieniach czy kwarantannach Tomasz Czachrowski
Udostępnij:
Piąta fala pandemii koronawirusa rozpędza się coraz bardziej, ale sądeccy pracodawcy na razie nie odczuwają jeszcze w poważnym stopniu jej skutków. Wprawdzie niektórzy z nich notują zwiększoną absencję pracowników, jednak nie wpływa ona na funkcjonowanie firm czy instytucji. W piątek (28 stycznia) w całym kraju zanotowano 57 262 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 4475 osób to mieszkańcy Małopolski. Z kolei w Nowym Sączu zanotowano ostatniej doby 80 przypadków, pod czas gdy w powiecie nowosądeckim 153. Na kwarantannie przebywa łącznie ponad 2700 osób.

FLESZ - Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

W szpitalach na razie nie ma dramatu

Choć personel medyczny narażony jest w szczególny sposób na kontakt z koronawirusem, zarówno w nowosądeckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego, jak i w krynickim Szpitalu Powiatowym nie zanotowano większej absencji pracowników.

- Sytuacja jest jednak dynamiczna i różnie może się rozwinąć - podkreślają Agnieszka Zelek - Rachtan, rzeczniczka sądeckiej placówki i Sławomir Kmak, dyrektor krynickiej lecznicy.

Z problemem zwiększonych nieobecności pracowników zaczyna się natomiast borykać Sądeckie Pogotowie Ratunkowe. Podobny problem zaczyna odczuwać również Szpital Powiatowy w Limanowej.

Urzędy pracują bez zakłóceń

Na razie skutków pandemii nie odczuwają nowosądecki Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Jak wyjaśnia Jakub Pędzich z UM, jednostka ta pracuje normalnie i nie wprowadziła żadnych ograniczeń w obsłudze mieszkańców.

- Prezydent Ludomir Handzel wydał polecenie, by 25 procent pracowników przebywało na urlopach (głównie chodzi urlopy zaległe), ponadto osoby, których zakres obowiązków nie wymaga obecności w urzędzie mają możliwość przejścia na pracę zdalną - mówi

Urząd Miasta nie ma natomiast jak na razie problemu z absencją pracowników.

Bez większych zakłóceń funkcjonuje również Starostwo Powiatowe.

- Jednostka ta od początku pandemii działa w reżimie sanitarnym, a mieszkańcy sporo spraw mogą załatwić zdalnie - wyjaśnia Maria Olszowska, przedstawicielka starostwa.

Przypomina, że ze starostwem można skontaktować się zarówno drogą telefoniczną, jak i przez e - mail (adres: [email protected]), a także za pośrednictwem platformy e-PUAP lub drogą pocztową.

Podobnie jak Pędzich, także Olszowska zapewnia również, że starostwo nie ma na razie problemów ze zwiększoną absencją pracowników związaną z piątą falą pandemii.

Większa absencja pracowników

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dwóch wielkich sądeckich firm czyli FAKRO i NEWAG. Obydwa przedsiębiorstwa zauważają wzrastającą liczbę zgłaszanych zachorowań ale, jak na razie nie wpływa ona na funkcjonowania tych największych sądeckich pracodawców.

- Pracownicy przebywają na kwarantannie krócej i szybciej wracają do pracy. Jednocześnie stosujemy wszelkie konieczne środki dla ograniczenia transmisji wirusa - zapewnia Bożena Damasiewicz, dyrektor ds. organizacyjno-administracyjnych w FAKRO.

Z kolei w firmie NEWAG S.A. wprawdzie zaobserwowano w ostatnim czasie wzrost liczby osób poddanych izolacji domowej lub kwarantannie, ale nie przekracza on na razie 0,04 procent całej załogi.

- Od początku pandemii koronawirusa stosujemy się do ogólnokrajowych zaleceń ministerstwa zdrowia. Na bieżąco także modyfikujemy zalecenia wewnętrzne dotyczące zasad bezpieczeństwa oraz prowadzi akcje informacyjne na terenie firmy - wyjaśnia Joanna Kot, dyrektor personalny Newag S.A.

Ponadto informuje, że w maju i czerwcu ubiegłego roku zorganizowano szczepienia przeciwko koronawirusowi (odpowiednio I i II dawką), a w styczniu i lutym każda chętna osoba może zaszczepić się co piątek na terenie firmy III dawką szczepionki (na podstawie użyczenia lokalu jednemu z sądeckich podmiotów medycznych).

Będzie tylko jedna zmiana?

Z nieco większymi problemami kadrowymi zmaga się natomiast Józef Pyzik, właściciel kilku sklepów spożywczych. O

- Około 10 procent kadry jest nieobecnej, pracownicy przebywają zarówno na zwolnieniach lekarskich, jak i na kwarantannach - mówi.

Na razie przedsiębiorca musiał wstrzymać urlopy, ale jeśli sytuacja zacznie się pogarszać, Pyzik rozważa wprowadzenie tylko jednej zmiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie