Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Nowy kocioł na biomasę w sądeckim MPEC. Będzie bardziej ekologicznie i taniej [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Kocioł na biomasę w Nowym Sączu
Kocioł na biomasę w Nowym Sączu MPEC Nowy Sącz
W Nowym Sączu oddano do użytku nowy kocioł na biomasę. Inwestycja warta 14,5 mln zł została zakończona, a dzięki temu wytwarzanie ciepła systemowego w mieście będzie nie tylko oszczędniejsze, ale również bardziej ekologiczne. Kocioł opalany biomasą jest w stanie samodzielnie ogrzać około siedemset domów lub nawet 200 bloków mieszkalnych, a jedynym produktem ubocznym spalanego w nim opału jest para wodna.

FLESZ - Małe miejscowości bez szczepień przeciw covid-19?

Nowy kocioł na biomasę w sądeckiej ciepłowni

Budowa nowego kotła rozpoczęła się pod koniec stycznia bieżącego roku. Wcześniej sądecka ciepłownia podpisała umowę na realizację zadania z Litewską firmą UAB ENERSTENA.

-Sądecki MPEC w pełni jest przygotowany do sezonu grzewczego. Budowa kotła na biomasę była największą inwestycją realizowaną przez nas w ostatnim czasie. Do ciepła systemowego podłączony został też sądecki szpital. Oba przedsięwzięcia udało się zrealizować pomyślnie i zostały już zakończone - informuje Paweł Kupczak z sądeckiego MPEC-u

Nowy kocioł o mocy cieplnej 7 MW, który zasilił kotłownię Milennium powstał dzięki dofinansowaniu inwestycji ze środków unijnych. Nowa inwestycja sądeckiego MPEC-u przyczyni się do ograniczenia emisji pyłów i gazów do atmosfery, zmniejszenia emisji C0 2, zwiększenia udziału ciepła wytworzonego z odnawialnych źródeł energii w sieci ciepłowniczej, poprawy współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii na terenie kraju.

Ważny element walki ze smogiem w mieście

Jak informuje sądecki MPEC, uruchomienie kotła na biomasę w Nowym Sączu przyczyni się też do znacznego spadku emisji gazów cieplarnianych w skali roku. Jego powstanie umożliwi też w przyszłych latach podłączanie do sieci ciepłowniczej nowych odbiorców ciepła. Co ważne, kocioł biomasowy wyposażony jest też w nowoczesną instalację odpylania spalin czyli elektrofiltr, ograniczający w znacznym stopniu emisję pyłu do powietrza.

-Bardzo cieszy mnie rozwój sądeckiego MPEC-u. Chodzi tutaj nie tylko o kwestie ekonomiczne, ale przede wszystkim o ochronę środowiska. Warto pamiętać, że korzystanie z ciepła systemowego ogranicza emisję spalin o 99%. Zachęcam więc przedsiębiorców, ale także osoby indywidualne i właścicieli domów jednorodzinnych do kontaktu z sądeckim MPEC. Być może istnieje możliwość podpięcia budynku do ciepłą systemowego- mówi prezydent Ludomir Handzel

Sądecki MPEC dostarcza ciepło sieciowe do około 2/3 mieszkańców na 1/3 obszaru Nowego Sącza oraz na osiedlu „Słonecznym” w Starym Sączu. Obecnie 50 proc. odbiorców stanowią mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych, a 14% wspólnot mieszkaniowych. Pozostałą ilość ciepła otrzymują urzędy, szkoły, instytucje i firmy, placówki oświaty i służby zdrowia. MPEC ogrzewa lokale o łącznej powierzchni ponad 1 milion m2

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto