Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: od dwudziestu lat żyją "Nadzieją"

aru
Nadziejowcy - teatr dzieci niepełnosprawnych odniósł wiele sukcesów
Nadziejowcy - teatr dzieci niepełnosprawnych odniósł wiele sukcesów fot. Archiwum Stowarzyszenia
Wszystko, czym dysponują, uzyskali dzięki własnej determinacji, poświęceniu i ciężkiej pracy. Może właśnie dlatego są obecnie jednym z największych, a na pewno najstarszym, sądeckim stowarzyszeniem, które zajmuje się osobami niepełnosprawnymi. W tym tygodniu obchodzili dwudziestą rocznicę istnienia organizacji.

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo "Nadzieja", bo tak brzmi jego pełna nazwa, formalnie powstało w 1990 roku. Jednak już wcześniej istniało zrzeszenie rodziców dzieci niepełnosprawnych, działające dotąd przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci.

Dzięki szybko postępującym zmianom w polskiej polityce, a następnie uchwaleniu w 1989 roku pierwszej ustawy o stowarzyszeniach, uznali, że to doskonały moment na sformalizowanie już istniejącej grupy. - Na walne zebranie założycielskie stowarzyszenia przyszło aż siedemdziesiąt osób. Z powodu braku lokalu tymczasową siedzibę pełniło prywatne mieszkanie ówczesnej pani prezes - opowiada Jadwiga Jasińska, obecna szefowa stowarzyszenia.

Wykonanie zadań, jakie postawiło przed sobą młode stowarzyszenie, wymagało odpowiednich warunków. Pierwszy z nich to przyzwoite miejsce pracy, drugi - pomoc specjalisty. Mozolne wędrówki po urzędach przyniosły w końcu rezultat. Zarząd Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej użyczył Nadziei niewielki budynek na osiedlu Milenium. Ten musiał być jednak najpierw odpowiednio dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

A jakie zadania wyznaczyło sobie stowarzyszenie? - Dążenie do poprawy zarówno postrzegania osób niepełnosprawnych, egzekwowania przysługujących im praw do godnych warunków leczenia, nauki i bytowania, jak również danie nadziei na poprawę ogólnie odczuwanych niedostatków - wymienia jednym tchem pani prezes.

Dzięki nawiązaniu kontaktów ze szwedzkim ośrodkiem dla osób niepełnosprawnych Furuboda udało się wyposażyć budynek w sprzęt rehabilitacyjny, meble i zabawki. Później było już coraz łatwiej.
Dziś Nadzieja liczy 102 członków. Prowadzi rehabilitację około setki niepełnosprawnych dzieci w różnym wieku z Nowego Sącza i okolicznych gmin, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodek opiekuńczy. Organizuje też turnusy rehabilitacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Sącz: od dwudziestu lat żyją "Nadzieją" - Nowy Sącz Nasze Miasto

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto