Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Oświadczenie o solidarności ze służbami mundurowymi podzieliło nowosądeckich radnych

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Jako pierwsi z inicjatywą oświadczenia wystąpili radni i posłowie z Prawa i Sprawiedliwości. Swój projekt przedstawili na konferencji prasowej 12 listopada
Jako pierwsi z inicjatywą oświadczenia wystąpili radni i posłowie z Prawa i Sprawiedliwości. Swój projekt przedstawili na konferencji prasowej 12 listopada Tatiana Biela
Nowosądecka rada miasta przyjęła uchwałę wyrażającą solidarność z funkcjonariuszami służb mundurowych prowadzących działania na granicy polsko - białoruskiej. Jej treść oraz sposób procedowania wzbudził jednak sprzeciw radnych Klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, którzy już wcześniej przygotowali podobny projekt uchwały. Został on jednak usunięty z porządku obrad głosami klubów Koalicji Nowosądeckiej i Koalicji Obywatelskiej.

FLESZ - Pół miliona pozwoleń na pobyt w Polsce. Polska liderem w UE

od 16 lat

Pierwszy tekst projektu uchwały wyrażającej solidarność ze służbami pilnującymi wschodniej granicy Polski pojawił się w przestrzeni publicznej 12 listopada na konferencji prasowej radnych i posłów związanych z PiS.

- To nasza odpowiedź na hybrydowy atak ze strony reżimu Łukaszenki - mówiła wówczas Iwona Mularczyk, przewodnicząca rady miasta.

Podkreślała, że w intencji pomysłodawców projektu, uchwała ma charakter ponadpartyjny a jej celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska wobec naruszania integralności terytorialnej Polski.

Radni klubu PiS Wybieram Nowy Sącz liczyli , że pod ich oświadczeniem podpiszą się członkowie wszystkich klubów, zaś uchwala w zaprezentowanej przez nich wersji zostanie przegłosowana na sesji rady miasta 23 listopada.

Nowa wersja uchwały

Choć w porządku obrad znajdował się wspomniany wyżej projekt uchwały, Leszek Gieniec, radny Koalicji Nowosądeckiej złożył wniosek o wycofanie wersji zaproponowanej przez radnych klubu PiS Wybieram Nowy Sącz. Wniosek został przegłosowany (13 głosów "za", 10 głosów "przeciw"). zaś pod obrady trafił tekst przygotowany przez radnych z Koalicji Nowosądeckiej i Koalicji Obywatelskiej.

- Uważaliśmy, że w większym stopniu oddaje on stanowisko wszystkich nowosądeckich radnych tym bardziej, że pierwotna wersja nie była z nami konsultowana - wyjaśnia dzisiaj w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

Gieniec wnioskował również, aby radni nie podejmowali dyskusji w temacie uchwały, bo, jak tłumaczy, chciał uniknąć niepotrzebnych sporów o charakterze politycznym. Wniosek został przegłosowany ( 13 głosów "za", 7 głosów "przeciw, 2 radnych wstrzymało się od głosu). Zanim jednak do tego doszło, Iwona Mularczyk wyraziła sprzeciw wobec treści uchwały zaproponowanej przez kluby KN i KO.

- Jak patrzę na państwa działania, to zastanawiam się czy porozumienie z wami jest w ogóle możliwe - komentowała przewodnicząca rady miasta.

Atakujecie rząd i polską dyplomację

W intencji autorów obydwu projektów głównym punktem oświadczenia miało być wyrażenie solidarności, wsparcia, wdzięczności i szacunku funkcjonariuszom służb mundurowych. Takie też słowa znalazły się we wstępie do obydwu wersji oświadczenia. Dalej teksty różniły się jednak od siebie znacząco.

- Przepisaliście państwo cześć naszego tekstu, ale dodaliście słowa, które miały po raz kolejny uderzyć w polski rząd i zakwestionować działania polskiej dyplomacji, która w tak trudnym momencie stara się ponad wszelkimi podziałami bronić naszej granicy i naszego bezpieczeństwa - zarzucała kolegom z rady.

Opór przewodniczącej wzbudził m.in. fragment oświadczenia w którym radni apelowali do rządu o "profesjonalne działania dyplomatyczne" oraz "przestrzeganie elementarnych zasad demokracji". Przewodniczącej nie podobał się także fragment dotyczący dopuszczenia mediów do relacjonowania wydarzeń na wschodniej granicy.

- Tak chcecie wyrażać solidarność z polskimi służbami mundurowymi - pytała.

Jej wątpliwości nie przekonały jednak części radnych i ostatecznie uchwała zaprezentowana przez Leszka Gieńca została przyjęta. (14 głosów "za", jeden głos "przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu, 7 nie wzięło udziału w głosowaniu).

Nikogo nie chcieliśmy atakować

Leszek Gieniec jest zdziwiony słowami przewodniczącej. Zdecydowanie zaprzecza jakoby intencją autorów treści uchwały był atak na polski rząd i dyplomację. Podkreśla, że w oświadczeniu wyraźnie wybrzmiało, że to Polska jest "ofiarą przestępczych działań", zaś "zagrożenie destabilizacją naszej Ojczyzny i Unii Europejskiej jest realne".

- W naszej wersji apelowaliśmy jedynie o dopuszczenie do działań organizacji humanitarnych oraz mediów, które mogłyby na bieżąco relacjonować sytuację z polskiej perspektywy - mówi w rozmowie z nami.

Zaznacza, że w przegłosowana wersja zawierała meritum sprawy czyli wyrażenie solidarności ze służbami broniącymi wschodniej granicy.

Poniżej wersje zaproponowane kluby:

WERSJA KLUBU PiS WYBIERAM NOWY SĄCZ

W bezprecedensowej agresji na Polskę Rada Miasta Nowego Sącza okazuje pełną solidarność, wsparcie, wdzięczność i szacunek
funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz funkcjonariuszom Policji realizującym z poświęceniem Konstytucyjny nakaz obrony polskich granic.

Jednocześnie Rada Miasta Nowego Sącza zdecydowanie potępia haniebne wykorzystanie mężczyzn, bezbronnych kobiet i dzieci dla potrzeb hybrydowego ataku, którego celem jest bezprawne, masowe i siłowe naruszenie integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

Jako radni reprezentujący różne środowiska i opinie, w duchu jedności oraz solidarności unosimy się ponad bieżącymi sporami i podziałami, by wobec realnego zagrożenia bezpieczeństwa i suwerenności naszej Ojczyzny wspólnie i zgodnie zaprotestować przeciwko cynicznemu i zorganizowanemu napędzaniu nielegalnej migracji w celu zdestabilizowania sytuacji w Polsce i całej Unii Europejskiej. Bezpieczna Polska, bezpieczni Polacy to nasz narodowy i wspólny cel ponad wszelkimi podziałami.

Jesteśmy i musimy być razem w tym trudnym czasie historycznej próby.

Radni Rady Miasta Nowego Sącza

WERSJA KLUBÓW KOALICJI NOWOSĄDECKIEJ I OBYWATELSKIEJ

W obliczu sytuacji na wschodniej granicy Polski Rada Miasta Nowego Sącza okazuje pełną solidarność, wsparcie, wdzięczność i szacunek funkcjonariuszom wszystkich służb mundurowych realizującym z poświęceniem swój konstytucyjny obowiązek obrony polskich granic.

Jednocześnie Rada Miasta Nowego Sącza zdecydowanie potępia haniebne wykorzystanie ludzi, szczególnie bezbronnych kobiet i dzieci do działań których celem jest zdestabilizowanie wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

Zgodnie z naszym chrześcijańskim światopoglądem wyrażamy ogromną nadzieję, że Państwo Polskie potrafi zapewnić humanitarne warunki kobietom i dzieciom, które są jedynie niewinnymi ofiarami dezinformacji. Uważamy, że dopuszczenie do działania organizacji humanitarnych jest naszą powinnością. Żywimy również głębokie przekonanie, że udostępnienie przedstawicielom środków masowego przekazu dostępu do miejsc objętych destabilizacją, wpłynęłoby zdecydowanie na polepszenie obrazu Polski w świecie jako ofiary przestępczych działań. Apelujemy także o profesjonalne działania dyplomatyczne, które winny doprowadzić do pokojowego rozwiązania sporów.

Jako radni reprezentujący różne stanowiska i opinie, w duchu jedności oraz solidarności wobec realnego zagrożenia destabilizacją naszej Ojczyzny i Unii Europejskiej wspólnie i zgodnie wzywamy do przestrzegania elementarnych zasad demokratycznych.

Radni Miasta Nowego Sącza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto