Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz pamiętał o 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

Alicja Fałek
Alicja Fałek
W Nowym Sączu pamiętano o rocznicy powołania NSZZ „Solidarność”
W Nowym Sączu pamiętano o rocznicy powołania NSZZ „Solidarność” Stanisław Śmierciak
Uroczysta msza święta, rocznicowe przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności” naprzeciw białego klasztoru - tak w Nowym Sączu w środę (30 sierpnia) uczczono 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Porozumienia Sierpniowe, czyli umowy zawarte między stroną rządową PRL, a strajkującymi robotnikami zakładów w całej Polsce w 1980 roku, stały się przyczynkiem do przemian ustrojowych z 1989 roku. Doprowadziły do powstania pierwszej w krajach komunistycznych legalnej organizacji związkowej - Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, która była niezależna od władz.

W środę, 30 sierpnia minęła 43. rocznica podpisania pierwszego z czterech Porozumień Sierpniowych. Zawarto je w Szczecinie. Kolejne 31 sierpnia W Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu–Zdroju i 11 września w Dąbrowie Górniczej.

W Nowym Sączu właśnie 30 sierpnia działacze NSZZ „Solidarność”, jak co roku, przygotowali uroczystości rocznicowe. Rozpoczęła je o godz. 18 uroczysta msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej. Koncelebrowali ją proboszcz parafii Czesław Paszyński oraz Zbigniew Biernat, proboszcz pw. św. Jana Pawła II. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe, byli i obecni działacze „Solidarności”, związkowcy, przedstawiciele oraz sądeckich służb mundurowych. Prezydenta Nowego Sącza reprezentował sekretarz miasta Piotr Lachowicz, obecny był także wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Artur Czernecki.

Następnie, ze względu na intensywne opady deszczu, na dziedzińcu przed kościołem uczestnicy uroczystości wysłuchali m.in. wystąpienia Krzysztofa Kotowicza z małopolskiej „Solidarności”. Była to okazja do wspomnień i podziękowań za ponad cztery dekady działalności związku.

Na koniec, w strugach deszczu, złożono kwiaty pod pomnikiem „Solidarności”. W ten sposób uczczono pamięć o represjonowanym działaczom związkowym, którzy poświęcili zdrowie, a niekiedy nawet życie, walcząc z komunistyczną władzą.

Małżeństwo z Paszyna prowadzi rodzinny dom dziecka. Wychowali już 47 dzieci

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto