Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Po 365 latach miedź wraca na kopuły sądeckiej bazyliki. Z tym wiąże się ciekawa historia [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Ma kopuły sądeckie bazyliki wraca miedź. Remont trwa.
Ma kopuły sądeckie bazyliki wraca miedź. Remont trwa. Bazylika św. Małogorzaty
Sądecka bazylika jest remontowana już od prawie roku. W tym czasie udało się wykonać większość prac zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz świątyni. Budynek prezentuje się bardzo okazale, a na kopuły kościoła po 365 latach wraca właśnie miedź, którą w 1655 roku sprzedano, aby zapłacić podatki Szwedom.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Rozpoczęty w lipcu ubiegłego roku remont bazyliki św. Małgorzaty postępuje z dnia na dzień. Wymieniono już dach, a odnowa elewacji zewnętrznej powoli dobiega końca. Odmienione zostało również wnętrze sądeckiej fary - pomalowane zostały ściany wewnętrzne budynku i poddano renowacji między innymi żyrandole, kinkiety oraz stacje drogi krzyżowej. Gołym okiem widać efekty wykonanych prac, które przeniosły się teraz na kopuły.

-Każdy, kto spojrzy na bazylikę zauważy, że zmienia się ona na naszych oczach. Już wkrótce kopuły zostaną pokryte blachą miedzianą, dlatego wygląd zewnętrzny kościoła się zmieni. Co ciekawe, te kopuły w XVII wieku były już miedziane. Podczas najazdu szwedzkiego w 1655 roku, kiedy Szwedzi stacjonowali w Nowym Sączu nałożyli na miasto kontrybucje. Wówczas rajcy miejscy podjęli decyzję o ściągnięciu miedzi z wież bazyliki i sprzedali ją, aby móc zapłacić podatek- informuje ks. Jerzy Jurkiewicz

Historię tę opisał ks. Jan Sygański podkreślając, że ówczesny proboszcz był przeciwny decyzji radnych podjętej bez wiedzy biskupa i kapituły. Padła wówczas obietnica, że miedź wróci na dach bazyliki w lepszych czasach. Nastały one dopiero po 365 latach. Na wieży zmieniona została stolarka i wypiaskowana wieża północna.

Oprócz tego uzupełniane są fugi w kamieniu, a figury z ołtarza głównego znajdują się już w pracowni konserwatorskiej, gdzie zostaną odrestaurowane.

Przypomnijmy, że remont sądeckiej fary realizowany jest w ramach projektu „Z architekturą przez wieki – renowacja 4 zabytkowych kościołów diecezji tarnowskiej”. W ramach prac modernizacyjnych i konserwatorskich do końca 2022 roku zaplanowano kompleksowy remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplenie nawy głównej i prezbiterium oraz konserwację elementów kamiennych, elewacji z tynku i cegły.

Dodatkowo zaplanowano także wykonanie uziemienia instalacji odgromowej oraz konserwację polichromii. Przy okazji wykonywanych robót przeprowadzane są badania archeologiczne i stratygraficzne. Wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich.

Wartość dofinansowania przekazanego przez Województwo Małopolskie na remont bazyliki wynosi ponad 2,6 mln zł.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Po 365 latach miedź wraca na kopuły sądeckiej bazyliki. Z tym wiąże się ciekawa historia [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto