Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Podsumowanie obchodów Roku Barbackiego w nowosądeckiej Małej Galerii [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Tatiana Biela
Tatiana Biela
Spotkanie w Małej Galerii było również okazją do podziękowania wszystkim aktywnym uczestnikom projektu i wręczenia nagród laureatom konkursów
Spotkanie w Małej Galerii było również okazją do podziękowania wszystkim aktywnym uczestnikom projektu i wręczenia nagród laureatom konkursów fot. Paweł Gutowski
W nowosądeckiej Małej Galerii podsumowano wydarzenia związane z obchodami Roku Bolesława Barbackiego, a w szczególności projekty kulturalno-edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Przez ostatnie 12 miesięcy w mieście odbyło się dużo różnych inicjatyw, które miały za zadanie przybliżyć postać słynnego artysty, pedagoga, filantropa i patrioty.

FLESZ - Ile w tym roku wydamy na święta? Jak zamierzamy je spędzić?

od 16 lat

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W realizację zadania włączyło się wiele placówek kulturalno-oświatowych, w tym Pałac Młodzieży, Sądecka Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego. Ich oferta obejmowała organizację warsztatów i plenerów artystycznych, konkursów plastycznych i literackich, pokazy mody i wystawy prac plastycznych, a także wywiady z ciekawymi ludźmi, sondę uliczną, grę miejską oraz filmy i udział w uroczystościach upamiętniających artystę.

Pałac Młodzieży pokazał się od artystycznej strony

- Pałac Młodzieży od samego początku mocno włączył się w organizację obchodów Roku Barbackiego. Najbardziej aktywne były dzieci i młodzież z pracowni plastycznych o różnym profilu - mówi Milenia Małecka - Rogal, dyrektor placówki.

Efekty całorocznej pracy można podziwiać na wystawie w Małej Galerii.

- To pejzaże i portrety będące wynikiem plenerów sądeckich i wyjazdowych, konkursów plastycznych, warsztatów scenograficznych, malarstwa na szkle, grafiki warsztatowej i warsztatów kaligraficznych nawiązujących do gazetki „Emissaryusz” - wylicza dyrektor Pałacu Młodzieży.

Młodzi artyści zaprojektowali i wykonali także koszule z motywami pejzażu, lasu albo portretu dziecka – a wszystko to inspirowane twórczością Barbackiego.

Sądecka Biblioteka Publicza - gry i konkursy

Z kolei Sądecka Biblioteka Publiczna zorganizowała grę miejską „Na tropie Bolesława Barbackiego” oraz trzy konkursy dla dzieci i młodzieży w różnym wieku: „Maluj jak Barbacki”, „Charakteryzuj jak Barbacki” oraz „Ilustruj i redaguj jak Barbacki”.

- To bardzo cieszy, że uczniowie z różnych grup wiekowych mieli szansę zapoznać się z postacią Bolesława Barbackiego - podkreśla Marek Rylewicz, dyrektor sądeckiej biblioteki.

"Odzieżówka" w strojach z epoki

Do Małej Galerii licznie przybyła młodzież z klas odzieżowych Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego, która przygotowała stroje wzorowane na ubiorach z epoki malarza. Pięknie wystylizowani z wielką dbałością o każdy detal: kapelusz, torebkę, uczesanie, makijaż – zaprezentowali się przed publicznością do muzyki z filmu „Vabank”.

W przerwie między pokazami mody wystąpił Grzegorz Olszewski, który napisał opracowanie do wydanej dopiero teraz drukiem książki Bolesława Barbackiego pt. „Historia ubiorów”. Książka została napisana jako pomoc naukowa. Wydanie książkowe zostało poszerzone o przedwojenne tablice ilustracyjne, wykorzystywane w szkole założonej przez Bolesława Barbackiego.

W Małej Galerii pojawili się także ci, którzy aktywnie włączyli się w obchody Roku Barbackiego i jego prace przenieśli na miejskie mury. W „Galerii na Wąskiej” z twórczością słynnego malarza zmierzył się sądecki artysta mgr Mors.

Z programem artystycznym wystąpiły Ewelina Boczarska i Zuzanna Leśniak z „pałacowej” grupy teatralnej „To co w nas” prowadzonego przez Agnieszkę Basiagę. Ewelina wykonała dwa utwory pt. „Piosenka Sądecka” do słów Masiora oraz „Na dobre i złe i chwile”. Zuzia Leśniak przybliżyła „Balladę o malarzu sądeckim” pióra Władysławy Lubasiowej. Na fortepianie grała Joanna Chowaniec, nauczycielka muzyki w Pałacu Młodzieży

W przypadku Rafała Boniśniaka wybranych dwanaście prac Nikifora posłużyło jako fundament do skomponowania dwunastu utworów muzycznych

Krynica - Zdrój. Koncert Rafała Boniśniaka „Nikifor muzyką m...

Pobierz

Jak korzyshttps://nowysacz.naszemiasto.pl/panel/material/edycja/8285558.htmltać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto