Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz/Powiat Nowosądecki. Świąteczny weekend pełen wrażeń. Gdzie na pasterkę, a gdzie na imprezę? Sprawdźcie

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Pasterka na Wiktorówkach w obiektywie Rafała Raczyńskiego,  I laureata plebiscycie Pokaż Talent
Pasterka na Wiktorówkach w obiektywie Rafała Raczyńskiego, I laureata plebiscycie Pokaż Talent Rafał Raczyński
Choć święta Bożego Narodzenia kojarzą się raczej ze spędzaniem czasu w gronie bliższej i dalszej rodziny, nie oznacza to, że nie można opuścić domowych pieleszy, by udać się na pasterkę lub klubową imprezę. Jak się okazuje, tych w świąteczny długi weekend (23 - 26 grudnia) w regionie na pewno nie zabraknie, o czym można się przekonać przeglądając nasze propozycje. Mieszkacie w Nowym Sączu, a chcecie się wybrać na pasterkę w góry? Nic prostszego, można zarezerwować sobie wyjazd. Marzy Wam się impreza w gronie znajomych? Nowosądeckie kluby nie zamykają swoich podwoi na święta. Sprawdźcie sami.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pasterka w Sądeckim Parku Etnograficznym

Jedną z propozycji na wigilijny wieczór jest udział w pasterce zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w nowosądeckich skansenie. Odbędzie się ona 24 grudnia o godz. 22 w kościele ś.ś. Piotra i Pawła w Sądeckim Parku Etnograficznym przy ul. Długoszowskiego 83b.

Organizatorzy zaprosili Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”, który współtworzyć będzie nastrój tej wyjątkowej liturgii. Usłyszymy w jego wykonaniu najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Co warto wiedzieć o kościele ś.ś. Piotra i Pawła?

Zabytek pochodzi z Łososiny Dolnej i został wybudowany w 1739 roku. z inicjatywy ks. Piotra Przedborskiego. Jako świątynia parafialna służył w tej miejscowości niemal 300 lat, zaś w 2003 roku został przeniesiony do skansenu, gdzie odbyła się jego jego rekonstrukcja i konsekracja.

Kościółek jest jednonawowy i zwrócony w kierunku Jerozolimy. Jedną z charakterystycznych cech architektonicznych są tak zwane „soboty” czyli podcienia pozwalające ludziom czekającym na Mszę schronić się przed deszczem. Z kolei we wnętrzu kościoła znajdują się fragmenty XVIII - wiecznej polichromii, a także polichromia zaprojektowana przez Marię Ritter i wykonana pzrez Tadeusza i Zofię Knausów. Natomiast na chórze zachowały się fragmenty osiemnastowiecznej polichromii rokokowej. Cennym elementem wyposażenia są także ołtarze - jeden główny i dwa boczne z połowy XVIII wieku, a także kolejne dwa boczne tym razem z XIX wieku. Organy powstały na początku dwudziestego stulecia. Zabytkowe są też kamienne chrzcielnica, kropielnica oraz obrazy stacji Drogi Krzyżowej.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto