18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: powstaje makieta Nowego Sącza sprzed 200 lat [ZDJĘCIA]

ik
nowosądecki ratusz sprzed pożaru
nowosądecki ratusz sprzed pożaru archiwum Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Dr Robert Gaweł, kierownik - kustosz pracowni modelarskiej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa buduje miniaturowy Nowy Sącz z pierwszej połowy XIX wieku. Jedna po drugiej powstają w jego pracowni stare kamieniczki, kościoły, drewniane budynki w skali 1:500. To inicjatywa Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Do 26 sierpnia ma być gotowych 75 budynków, do 19 listopada drugie tyle. Jest już gotów między innymi ratusz sprzed wielkiego pożaru z kwietnia 1894 r., jest zamek jakim oglądali go nasi pradziadowie, zabudowania ojców jezuitów, stara plebania kościoła farnego, której już nie ma.

Maleńkie domki muszą być dopracowane co do najdrobniejszych detali architektonicznych. Widać gzymsy, okapy, obramowania okien i drzwi, nawet dachówki! A pomalowano je w ten sposób, że na elewacjach miniarturek można dostrzec nawet patynę czasu.

Czytaj także: Nowy Sącz: zamrozić ruiny czy budować zamek?

Gdy już wszystkie budynki XIX-wiecznego centrum grodu będą gotowe - zostaną umocowane w makiecie terenu i zobaczymy nasze miasto sprzed dwustu lat.
- Chcemy stworzyć ekspozycję podobną do krakowskiej wystawy "Wawel zaginiony" - mówi Robert Ślusarek, dyrektor muzeum. Wystawa zatytułowana "Dzieje miasta Nowego Sącza" ma być gotowa pod koniec roku.

- Makieta zostanie u mieszczona w obudowie ze szkła, która spełni podwójną rolę: zabezpieczy miniaturki przed szkodliwym działaniem światła słonecznego i umożliwi dokładniejsze ich obejrzenie. Szkło będzie powiększało każdy element - mówi Beata Wierzbicka z muzeum.

Zanim dr Gaweł mógł zacząć budować miniatury historycy musieli wykonać żmudną pracę w poszukiwaniu materiałów źródłowych, opisów, rysunków, map. Wertowali zbiory Archiwum Państwowego w Krakowie, Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, jeździli szukać śladów po dawnym Nowym Sączu do Lwowa i Wiednia. Wiele sądeckich materiałów źródłowych przepadło bowiem w pożarze, który strawił ratusz. Prócz makiety pomysłodawcy wystawy mają w planie jeszcze jedną frajdę - chcą stworzyć program komputerowy, który umożliwi wirtualny spacer po XIX-wiecznym grodzie.

Wykonanie modelu grodu w skali 1:500 kosztuje około 120 tys. zł

W przygotowaniu materiałów źródłowych do wykonania makiety pomagali m.in. Zbigniew Beiersdorf, Bogusław Krasnowolski i Piotr Wierzbicki. Zdaniem dyrektora muzeum Roberta Ślusarka - zebrany przez historyków materiał wraz z makietą będzie mógł służyc nie tylko na potrzeby wystawy.
- To również dobry materiał wyjściowy do ewentualnej rekonstrukcji nowosądeckiego zamku - mówi.

Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Chcieli zarobić przy zbiorze truskawek, zostali oszukani

Codziennie rano najświeższe informacje z Nowego Sącza prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto