Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Promocja książki „Apel Podhalański” w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

Redakcja
7 lutego, w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu odbyła się promocja książki Stanisława Korusiewicza zatytułowanej „Apel Podhalański”. Wydawnictwo liczy 720 stron i zawiera biogramy 3407 żołnierzy, zmobilizowanych przez 1. Pułk Strzelców Podhalańskich latem i jesienią 1939 roku. Promocji książki towarzyszyła prezentacja umundurowania 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego

- Nasze dzisiejsze spotkanie to niemal rodzinne spotkanie wszystkich tych, którzy się fascynują 1. Pułkiem Strzelców Podhalańskich i odczuwają radość, że dzieje się tutaj coś dobrego - mówił Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego

- Historię 1. Pułku wszyscy znamy. Co jest ważne? To, że Nowy Sącz był miastem garnizonowym od 200 lat, od 1818 roku, kiedy to Austriacy sprowadzili swój 20. Pułk piechoty, nazwany później Pułkiem Księcia Pruskiego Henryka - podkreślał.

Grzegorz Olszewski z Polskiego Towarzystwa Historycznego objaśniał uczestnikom spotkania znaczenie prezentowanego wydawnictwa.

- Historia sławnego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich wzbogaciła się o monumentalny leksykon żołnierzy, których jednostka ta zmobilizowała w obliczu wojny, zarówno bezpośrednio do swoich pododdziałów, jak i do innych jednostek, które miała powołać, wyposażyć i odesłać do miejsc wyznaczonych przez dowództwo w planie obrony - mówi.

Mowa tutaj o formacjach Obrony Narodowej w tym m.in. batalionach „Nowy Sącz”, „Gorlice” i „Limanowa”, batalionie marszowym 1 PSP, oraz jednostkach formowanych dla 21 Dywizji Piechoty Górskiej, w której składzie znajdował się 1 PSP. Dla potrzeb Armii „Kraków” sformowano również batalion asystencyjny nr 55 i dowództwo a także z I batalion 156 rezerwowego pułku piechoty.

Łącznie pułk zmobilizował i wyekwipował prawie 7 tys. żołnierzy - podkreśla Olszewski.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz publikacji, będącej efektem ponad 20-letnich poszukiwań i gromadzenia informacji przez autora. Konsultacji specjalistycznych w pracy nad tekstem udzielili Jerzy Giza oraz Paweł Terebka.

Promocji książki towarzyszyła prezentacja umundurowania 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w wykonaniu grupy rekonstrukcji historycznej nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego pod przewodnictwem Pawła Terebki, który opowiedział pokrótce o umundurowaniu prezentowanym przez rekonstruktorów.

Stanisław Korusiewicz urodził się w 1944 roku w Linzu (północno-wschodnia Austria), gdzie jego rodzice przebywali na przymusowych robotach w III Rzeszy. Absolwent Technikum Kolejowego w Nowym Sączu, inżynier chemik. W latach 1961 - 1979 pracował w wagonowni Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, a w latach 1979 – 1995 w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu. Regionalista, archiwistą przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz badacz historii wojskowości.

ZOBACZ KONIECZNIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Promocja książki „Apel Podhalański” w Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto