Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Ratusz wymaga gruntownego remontu. Radny Józef Hojnor apeluje, by odnowić elewację budynku [ZDJĘCIA] 25.09.20

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Poprzednie władze przygotowały dokumentacje dotyczącą remontu ratusza i płyty rynku
Poprzednie władze przygotowały dokumentacje dotyczącą remontu ratusza i płyty rynku fot. Tatiana Biela
Józef Hojnor, radny klubu Koalicji Obywatelskiej, pyta władze miasta o długo oczekiwany remont sądeckiego ratusza. Uważa, że niewielkim kosztem można poprawić estetykę budynku, który stanowi stanowi wizytówkę miasta i jest symbolem Nowego Sącza już od ponad wieku.

FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

Choć problem odnowy siedziby sądeckiego magistratu pojawił się na ostatniej sesji rady miasta, Józef Hojnor podkreśla, że od ponad dziesięciu lat systematycznie domaga się od władz miasta podjęcia działań w tej sprawie.

- To wstyd, że tak ważna i bliska sercu wszystkich sądeczan budowla z roku na rok coraz bardziej niszczeje - mówi oburzony.

Radny zdaje sobie sprawę, że gruntowy remont budynku ratusza wraz z modernizacją płyty sądeckiego rynku to zadanie, którego realizacja pociągnie za sobą olbrzymie koszy. Nie rozumie jednak dlaczego władze miasta nie zdecydowały się na odnowę chociażby kilku metrów elewacji.

- Podniosłoby to estetykę budynku, którego wygląd pozostawia delikatnie mówiąc wiele do czynienia - zaznacza i dodaje, że mówimy w końcu o zabytku objętym ochroną konserwatorską.

Będziemy pracować etapami

Wiceprezydent Artur Bochenek, odpowiedzialny za miejskie inwestycje, przyznaje, że stan ratusza pozostawia wiele do życzenia. Poprzednie władze przygotowały wprawdzie dokumentację dotyczącą rewitalizacji zarówno samego budynku, jak i całej płyty rynku, niestety prace mogą być wykonywane jedynie etapami.

- Całkowity koszt rewitalizacji ratusza i rynku wynosi około 35 mln złotych - wylicza i przekonuje, że Nowego Sącza nie stać jednorazowo na podobny wydatek.

Podkreśla, że zanim będzie można mówić o poprawie stanu elewacji budynku, należy zająć się dwa ważnymi kwestiami, a mianowicie osuszeniem fundamentów oraz remontem dachu.

- Odnowa fundamentów kosztować nas będzie około dwóch milionów złotych, dlatego będziemy starali się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne - tłumaczy wiceprezydent

Jeśli chodzi o elewację Bochenek zaznacza, że koszt jej odnowy może być bardzo wysoki, ze względu na obostrzenie związane ze statusem budowli będącej zabytkiem

- Nie możemy jej po prostu odmalować. Trzeba skuć tynki a następnie odtworzyć je metodą dziewiętnastowieczną. Koszt tego jest ogromny - wyjaśnia.

Są pozwolenia na remont

Aby władze miasta mogły się podjąć remontu ratusza orazpłyty rynku muszą najpierw uzyskać zezwolenie od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

- Pozwolenie takie otrzymały już poprzednie władze, ale żadnych prac remontowych nie rozpoczęto - mówi dzisiaj Witold Król, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu.

Dodaje, że pozwolenie może już wkrótce stracić ważność, ale zaznacza również, że ratusz może starać się o jego przedłużenie.

- Problemem będzie zapewne pozyskanie środków zewnętrznych, bo zdajemy sobie sprawę z rozmiaru zadania przed jakim stanie miasto - mówi Król.

Wyraża również zdziwienie, że władze miasta rozpoczęły prace na rynku od wykopalisk archeologicznych.

- Sensowniejsze wydaje się raczej skupienie wysiłków na odremontowaniu samego budynku, zwłaszcza, że chodzi tutaj o kompleksową modernizację ratuszowych wnętrz - podnosi.

Będę rozmawiał z prezydentem

Choć radny Hojnor uzyskał na sesji wstępną deklarację prezydenta Bochenka odnośnie odnowienia elewacji, obawia się jednocześnie, aby sprawa nie odwlekła się w czasie.

- Zamierzam jeszcze raz porozmawiać z władzami miasta na ten temat, i przekonać je, że odnowienie elewacji do wysokości wzroku nie będzie dla budżetu wielkim wydatkiem, a zadania tego z chęcią podejmie się któraś z sądeckich firm malarskich - mówi.

Na razie sprawa pozostaje więc otwarta. Tymczasem na rynku zakończono prace archeologiczne, dzięki którym udało się m.in. odsłonić koronę murów dawnego ratusza oraz wydobyć z ziemi sporo cennych z punktu widzenia historycznego artefaktów.

- Wykopaliska zostały zabezpieczone specjalną włókniną, i teraz przechodzimy do kolejnego etapu prac czyli opracowania koncepcji zagospodarowania ruin - wyjaśnia Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, koordynującej działania archeologów.

Jeden z pomysłów zakłada stworzenie w odsłoniętej części podziemne pomieszczenia muzealne, na wzór tych, znajdujących się pod krakowskimi Sukiennicami.

- Oczywiście mówimy tutaj o znacznie mniejszej skali przedsięwzięcia, ale i tak jego koszty to wydatek rzędu kilku milionów złotych - podsumowuje prezes SARR.

[g]7391298[g/]

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto