Nowy Sącz. Rondo u zbiegu ulic Paderewskiego -Barska - Broniewskiego ma patrona. To ksiądz dr Stanisław Lisowski

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Nowe rondo na os. Barskie u zbiegu ulic Paderewskiego – Barska – Broniewskiego otrzymało swojego patrona. Zgodnie z decyzją nowosądeckim radnych będzie nim ks. prałat dr Stanisław Lisowski. Projekt uchwały przedstawił na 44. sesji rady miasta Józef Hojnor, radny klubu Koalicji Obywatelskiej. Rondo zostało oddane do użytku 8 grudnia ubiegłego roku.

FLESZ - Lockdown w całej Polsce

Józef Hojnor podkreśla, że ksiądz dr Stanisław Lisowski cieszył się wśród mieszkańców miasta oraz swoich parafian wielkim autorytetem moralnym.

- Doceniają oni jego wielki patriotyzm oraz wkład w rozwój lokalnej społeczności - mówi i dodaje, że kapłan swoim życiem potwierdzał wyznawane przez siebie wartości.

Ks. prałat dr Stanisław Lisowski był m.in. proboszczem w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu (od 1977 roku).

- Ojciec Święty, na prośbę biskupa tarnowskiego, odznaczył w 1992 roku ks. Lisowskiego godnością papieską -
Kapelana Jego Świątobliwości - mówi Józef Hojnor.

Zaznacza również, że od 1994 roku, ks. Lisowski był delegatem biskupa ds. nauczania i wychowania alumnów. Po reerygowaniu kolegiaty i Kapituły Kolegiackiej przy bazylice w Nowym Sączu został natomiast mianowany jej prepozytem.

Ks. Lisowski miał również duże zasługi w krzewieniu edukacji w duchu katolickim. Był m.in. współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Społecznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, które później przekształciło się w Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe. Dzięki jego staraniom
utworzone zostały w Nowym Sączu: Społeczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Katolickie, Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Przedszkole Katolickie w Nowym Sączu.

Ks. prałat dr Stanisław Lisowski zmarł 12 listopada 2000 r. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 listopada. Brało w nim udział blisko 200 kapłanów oraz liczne rzesze wiernych.

UZASADNIENIE PROJEKTU UCHWAŁY

Ksiądz Prałat dr Stanisław Lisowski urodził się 14 lipca 1930 roku w Piwnicznej. Jego rodzicami byli Tomasz Lisowski i Stefania Lisowska z domu Polakiewicz. Egzamin dojrzałość złożył w Tarnowie w Małym Seminarium Duchownym w 1950 r. i w tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Tamże ukończył studia teologiczne i w 1955 roku przyjął w katedrze tarnowskiej święcenia kapłańskie z rąk ks. Biskupa Karola Pękali. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie (1956-1959 i 1964-1966). W latach 1959-1964 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który ukończył z tytułem doktora teologii. Od 1966 r. pracował w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie jako notariusz, potem Referent Wydziału Duszpasterskiego. Równocześnie był wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W styczniu 1977 r. objął funkcję proboszcza w parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu - drugiej co do wielkości parafii w Diecezji Tarnowskiej. Ojciec Święty, na prośbę biskupa tarnowskiego, odznaczył w 1992 roku ks. Lisowskiego godnością papieską - Kapelana Jego Świątobliwości. Od roku 1994 był delegatem biskupa ds. nauczania i wychowania alumnów. Po reerygowaniu
kolegiaty i Kapituły Kolegiackiej przy bazylice w Nowym Sączu został mianowany jej Prepozytem. Pełnił funkcję dziekana dekanatu Nowy Sącz. W 1999 r. wydała książkę „Religijność miejska w dobie przełomu na przykładzie Nowego Sącza”. Ks. prałat Lisowski był inicjatorem niezliczonych akcji duszpasterskich, społecznych i kulturalnych.
W roku 1993 był współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Społecznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, które później przekształciło się w Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe. Dzięki jego staraniom utworzone zostały w Nowym Sączu następujące katolickie placówki oświatowe: Społeczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum Katolickie, Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Przedszkole Katolickie w Nowym Sączu. Ks. prałat dr Stanisław Lisowski zmarł 12 listopada 2000 r. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 14.11.2000 r. o godz. 15:00. W Bazylice kolegiackiej p.w. św. Małgorzaty w Nowym Sączu złożono trumną w prezbiterium, przed cudownym obliczem Pana Jezusa
Przemienionego, które śp. ks. prałat czcił. Obrzędowi przewodniczył ks. bp Józef Gucwa przy udziale ks. bpa Piotra Bednarczyka i blisko 200 kapłanów oraz licznej rzeszy wiernych. Mszę św. pogrzebową, pod przewodnictwem ks. bpa tarnowskiego Wiktora Skworca, koncelebrowało kilkuset kapłanów w obecności wielotysięcznej rzeszy wierny parafii, Nowego Sącza i okolic. Niezliczone tumy wiernych odprowadziły swego kapłana ulicami Nowego Sącza na miejsce doczesnego spoczynku na cmentarzu miejskim. Kondukt pogrzebowy był godny Wielkiego Człowieka, Wielkiego Kapłana - Dobrego Pasterza, którym był niewątpliwie ks. prałat Stanisław Lisowski. W homilii ks. biskup podkreślił szczególnie niezwykle głęboki kult Chrystusa w tajemnicy Przemienienia, jaki charakteryzował życie i kapłaństwo zmarłego. Ks. Lisowski często wsłuchiwał się w słowa z Góry Tabor: „To jest mój Syn Umiłowany, Jego słuchajcie”. Wsłuchiwał się w te słowa i czynił wszystko, aby Syn Boży, był miłowany nie tylko przez Boga Ojca, ale przez każdego chrześcijanina, przez każdego wiernego parafii, wiernego Nowego Sącza i Sądecczyzny. Nie tylko miłowany, ale także słuchany, a jego Ewangelia realizowana w codziennym życiu. Tak właśnie starał się swoje powołanie realizować sam śp. ks. Stanisław Lisowski. Swoim życiem potwierdził to, co głosił i to, czego wymagał od innych od innych. Mieszkańcy miasta, parafianie doceniają jego wielki patriotyzm, wkład w rozwój lokalnej społeczności i potwierdzają wielki autorytet moralny ks. prałata Stanisława Lisowskiego.

Limanowa/Powiat Limanowski. Aktualne oferty pracy w Powiatow...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie