Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Rozminują Ukrainę. Szkolone psy przekazane ukraińskim przewodnikom. Zdjęcia

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Na Ukrainę trafi teraz dziewięć kolejnych przeszkolonych psów. Mają rozminowywać ogromny teren
Na Ukrainę trafi teraz dziewięć kolejnych przeszkolonych psów. Mają rozminowywać ogromny teren fot. Remigiusz Szurek
W czwartek 9 listopada na terenie siedziby Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu przy ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5, odbyło się uroczyste przekazanie kolejnych 9 psów, które zostały wyszkolone w Belgii, Luksemburgu i Finlandii. Zwierzęta trafią teraz na służbę w Ukrainie, gdzie dołączą do batalionu rozminowywania działającego w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. Mają więc do zrealizowania niezwykle ważną misję. Samo przedsięwzięcie jest warte 2-3 mln euro i ma trwać przez 18 miesięcy.

Jak przekazała Justyna Drożdż z zespołu prasowego KOSG, jest to już druga grupa psów, wyszkolonych w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI), która została przekazana ukraińskim przewodnikom.

- W naszym kraju zwierzęta przeszły 14-dniowy turnus adaptacyjny, m.in. na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w czasie którego ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi – poinformowała.

To wielkie przedsięwzięcie jest warte 2-3 mln euro.

- Psy przekazujemy w pięciu partiach, a w każdej z nich jest około dziesięciu zwierząt. Cieszę się, że mogliśmy się tutaj spotkać z takiej ważnej okazji. To druga partia psów saperskich. Szkolono je w Unii Europejskiej do tego, by rozminowywać i usuwać materiały wybuchowe na terenie Ukrainy. Działanie to zakończy się z końcem przyszłego roku – powiedział przed zebranymi Martin Schiefer, dyrektor w Komisji Europejskiej.

Jak dodał, na Ukrainę psy trafią z jasnym celem. - Mają chronić ludzkie życie, poszerzać przestrzeń, na której ludzie mogą spokojnie mieszkać i żyć. To ogromny teren, obszar kilku europejskich państw – zauważył.

Stanisław Laciuga, generał brygady SG, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, wyraził przekonanie, że współpraca na rzecz pomocy naszym wschodnim sąsiadom będzie kontynuowana.

- Mam nadzieję, że zarówno nasi koledzy z Unii Europejskiej oraz koledzy z Ukrainy, dobrze i pozytywnie ocenią warunki jakie pomogliśmy stworzyć na rzecz tego projektu. W związku z tym wyrażam wolę, że następne edycje projektu odbędą się również w oparciu o infrastrukturę Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Jestem przekonany, że poziom wyszkolenia psów, wiedza merytoryczna przekazana nowym przewodnikom, przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa Ukrainy, zwłaszcza terenów już wyzwolonych, a przez to do podniesienia bezpieczeństwa Polski i całej Unii Europejskiej – nie ukrywał.

Kpt. Leonid Lewczenko, Przedstawiciel Sił Zbrojnych Ukrainy był bardzo wdzięczny za wsparcie okazane walczącej Ukrainie.

- Wasze wsparcie pomaga nam utrzymać bezpieczeństwo w naszym kraju, chronić nasz naród przed zewnętrznymi zagrożeniami. Naprawdę bardzo doceniamy wasze wysiłki, to że wzmacniacie naszą zdolność obronną. Mamy nadzieję na dalszą współpracę, a dzięki temu na możliwość zapewnienia pokoju, stabilności Ukrainy i wzmacnianie naszych więzi i zaufania - podkreślił.

Nowy Sącz. Mieszkaniec grzmi o Parku Strzeleckim: takie rzeczy nie mogą się tutaj dziać!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto