Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Rozpoczął się remont wnętrza sądeckiej fary. Co zmieni się w świątyni? [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Rozpoczął się remont wnętrz sądeckiej fary. Widać też pierwsze efekty remontu elewacji
Rozpoczął się remont wnętrz sądeckiej fary. Widać też pierwsze efekty remontu elewacji Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Sądecka bazylika św. Małgorzaty pięknieje z dnia na dzień. Od strony Domu Gotyckiego zostały już częściowo zdjęte rusztowania. Tam remont elewacji się zakończył i można podziwiać końcowy efekty prac konserwatorskich. Rozpoczęły się też prace związane z remontem wnętrza kościoła. W pierwsze kolejności wymalowane zostaną nawy boczne, a następnie sklepienie. Zakończono też działania mające na celu zabezpieczenie zabytkowych fresków w prezbiterium i pod chórem.

FLESZ - Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

To już kolejny etap prac

Remont sądeckie fary rozpoczął się w lipcu bieżącego rok. Od tego czasu udało się wymienić dach oraz wykonać większą część remontu elewacji zewnętrznej. Teraz zgodnie z wcześniejszym planem ma rozpocząć się malowanie wnętrza świątyni.

- W ubiegły piątek, komisja konserwatorska dokonała wyboru koloru ścian naszego kościoła. Ustalono, że sklepienie będzie białe, zaś ściany będą w kolorze ciepłej bieli. Zostały zakończone prace konserwatorskie fresków, a obecnie trwa też wymiana tablic prądowych. W najbliższym czasie zostanie zmieniona dachówka nad zakrystią, a następnie wieże bazyliki będą obudowywane rusztowaniami w celu podjęcia kolejnych prac remontowych- informuje parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Po latach na kopułę wróci miedź

Zgodnie z obietnicą, po 365 latach na kopuły świątyni wróci też miedź, którą w 1655 roku sprzedano, aby zapłacić podatki Szwedom.

-Każdy, kto spojrzy na bazylikę zauważy, że zmienia się ona na naszych oczach. Już wkrótce kopuły zostaną pokryte blachą miedzianą, dlatego wygląd zewnętrzny kościoła się zmieni. Co ciekawe te kopuły w XVII wieku były już miedziane. Podczas najazdu szwedzkiego w 1655 roku, kiedy Szwedzi stacjonowali w Nowym Sączu nałożyli na miasto kontrybucje. Wówczas rajcy miejscy podjęli decyzję o ściągnięciu miedzi z wież bazyliki i sprzedali ją, aby móc zapłacić podatek- informuje ks. Jerzy Jurkiewicz

Historię tę opisał ks. Jan Sygański podkreślając, że ówczesny proboszcz był przeciwny decyzji radnych podjętej bez wiedzy biskupa i kapituły. Padała wówczas obietnica, że miedź wróci na dach bazyliki w lepszych czasach. Nastały one dopiero po 365 latach.

Jakie prace zaplanowano?

Remont sądeckiej fary realizowany jest w ramach projektu „Z architekturą przez wieki – renowacja 4 zabytkowych kościołów diecezji tarnowskiej”. W ramach prac modernizacyjnych i konserwatorskich do końca 2022 roku zaplanowano remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplenie nawy głównej i prezbiterium oraz konserwację elementów kamiennych, elewacji z tynku i cegły.

Dodatkowo pomalowane zostaną ściany wewnętrzne budynku . Zaplanowano także wykonanie uziemienia instalacji odgromowej oraz konserwację polichromii. Przy okazji wykonywanych robót przeprowadzane są badania archeologiczne i stratygraficzne. Wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich.

Wartość dofinansowania przekazanego przez Województwo Małopolskie na remont bazyliki wynosi ponad 2,6 mln zł.

Sądeczanie pomagają

By wesprzeć tę inwestycję sądecki artysta Wacław Jagielski postanowił oddać swoje obrazy, miniaturowe dzieła oraz kalendarze i inne gadżety jako cegiełki do remontu kopuły. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na sfinalizowanie tego zadania.

Do sądeckiego CIT-u trafiły miniatury dzieł Wacława Jagielskiego oraz kalendarze, które można zakpić i w ten sposób wesprzeć akcję. Jest też możliwość nabycia gadżetów, magnesów i reprodukcji prac, których głównym bohaterem jest Nowy Sącz i sądecka bazylika.

-Centrum Informacji Turystycznej to miejsce otwarte dla mieszkańców i turystów, dlatego zostaliśmy poproszeni, aby cegiełki sprzedawać u siebie. Pewnie uzbierane kwoty nie będą bardzo duże, ale chcemy w ten sposób chociaż symbolicznie wesprzeć remont kopuły. Zapraszamy do zakupu cegiełki na ten szczytny cel. Miniaturowe dzieła autorstwa Wacława Jagielskiego oraz kalendarze czekają na Państwa w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Szwedzka 2. Pospiech wskazany- mówi Tomasz Baliczek

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto