Nowy Sącz. Rzeź czy odnowa parku? Co dalej z Parkiem Strzeleckim [ZDJĘCIA]

Redakcja
W Parku Strzeleckim trwa właśnie planowana wycinka drzew i krzewów. Pod topór idą zarówno drzewa chore, jak i zdrowe okazy, które kolidują z planowanymi inwestycjami w parku. Docelowo ma zniknąć ponad 400 drzew.

Sądecki Park Strzelecki przypomina obecnie przysłowiowy krajobraz po bitwie. Na ziemi zalegają stosy ściętych drzew, z których część została już porąbana na mniejsze kawałki. Choć o planowanej wycince mówiono od dawna, niektórzy sądeczanie przyglądają się jej z dużym zaniepokojeniem.

Drzewo rośnie wiele lat

Jan Galas, wielki miłośnik i kronikarz Parku Strzeleckiego, jeszcze przed rozpoczęciem prac wycinkowych pytał o możliwości ograniczenia strat. Przekonywał, że liczy się każde drzewo, tym bardziej, że czas ich wzrostu liczony jest w dziesiątkach lat. Teraz przerażeniem przygląda się skali wycinki.

- Nie jestem przeciwnikiem inwestycji w parku, ale zależy mi na każdym drzewie - mówi.

Krzysztof Kuliś, sądecki artysta malarz, wieloletni dyrektor nowosądeckiej Galerii BWA, od 20 lat mieszka w sąsiedztwie Parku Strzeleckiego, do którego chodzi codziennie na spacer ze swoimi psami.

- Nie znam tego projektu, ale liczba wyciętych drzew budzi mój poważny niepokój - mówi.

Artysta, który park widzi z okien swojego domu przyznaje, że kiedyś nie widział gór, bo widok zasłaniały drzewa.

- Teraz jest już spory prześwit - mówi i wyraża nadzieję, że wycinka drzew nie zaszkodzi parkowi. - To właśnie dla tego parku przeniosłem się na Wólki - dodaje.

Jak wycinasz, musisz sadzić

Decyzję o wycince drzew wydał marszałek województwa małopolskiego, w którego imieniu działa Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Pod koniec grudnia ubiegłego roku wydano dwie zgody, a na początku lutego trzecią.

- Pierwsza decyzja dotyczy usunięcia 119 drzew kolidujących z inwestycją - tłumaczy Marek Kroczek, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Oddział w Starym Sączu. Wyciętych zostanie dodatkowo 285 drzew z uwagi na ich zły stan fitosanitarny. W lutym tego roku, wydano zgodę na wycięcie dalszych 11 drzew w pasie drogowym. Ogółem wszelkich drzew i okazałych krzewów jest do wycinki prawie 700 sztuk.

- Godząc się na wycinkę zobowiązaliśmy inwestora, czyli w tym wypadku Urząd Miasta Nowego Sącza do dokonania nowych nasadzeń - tłumaczy Kroczek.

Mowa tutaj o 404 nowych drzewach, a także zamontowaniu 30 budek lęgowych dla ptaków oraz 10 budek dla nietoperzy. Miasto jest zobowiązane dokonać wspomnianych nasadzeń do 31 października 2020 roku, sadzonki muszą przetrwać przynajmniej trzy lata.

Wycinka jest dobra dla parku?

Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM Nowego Sącza, niegdyś działacz ekologiczny, podkreśla, że wycinka drzew w Parku Strzeleckim odbywa się zgodnie zatwierdzonym projektem.

- Projekt rewitalizacji parku został opracowany przez fachowców i na każdym etapie prac jest nadzorowany - mówi.

Zdaniem dyrektora Tabasza, wycięcie 404 drzew w żaden sposób nie zaszkodzi parkowi.

- Pozostałe po wycince drzewa będą lepiej rosły, ponieważ nastąpi przerzedzenie drzewostanu i lepszy dostęp do światła - tłumaczy.

Tabasz zapewnia, że władze miasta wywiążą się ze zobowiązań nałożonych przez Zespół Parków Krajobrazowych i zasadzą tyle drzew, ile wycięły.

Kto zapłaci za wycinkę?

Chociaż za wycinkę 119 drzew, które mają kolidować z inwestycjami w parku została naliczona opłata, odroczono ją na okres trzech lat. W tym czasie, inwestor, czyli miasto ma zastąpić ścięte drzewa innymi drzewami określonych gatunków rodzimych i w ilości takiej, jaka została uwzględniona w decyzji o wycince.

Z kolei, w przypadku 258 drzew odstąpiono od naliczenia opłaty ze względu na ich zły.

stan fitosanitarny. Natomiast w wypadku ostatnich 11 drzew, za wycinkę pięciu zostaną naliczone opłaty, sześć zaś zostanie wycięta bez konieczności płacenia za wycinkę. Wycinka w Parku Strzeleckim potrwa do końca lutego, ponieważ władze miasta muszą zakończyć ją jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków. Kolejny miesiąc zostanie poświęcony na generalne sprzątanie parku i usunięcie z niego wyciętych drzew i krzewów.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Eurowizja. Słowo o Tulii i polskich sukcesach

Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Rzeź czy odnowa parku? Co dalej z Parkiem Strzeleckim [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie