Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Sądeccy posłowie zbierają podpisy pod projektem uchwały. Chodzi o dzieci i młodzież

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Posłowie podkreślają, że to rodzice powinni mieć decydujący wpływ na to, w jakich zajęciach pozalekcyjnych uczestniczą ich dzieci oraz jakie treści są im prezentowane
Posłowie podkreślają, że to rodzice powinni mieć decydujący wpływ na to, w jakich zajęciach pozalekcyjnych uczestniczą ich dzieci oraz jakie treści są im prezentowane Tatiana Biela
Posłowie PiS Patryk Wicher i Jan Duda przedstawili sądeczanom założenia nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. Jej celem ma być zwiększenie wpływu rodziców na pozaszkolną działalność edukacyjną prowadzoną w placówkach oświatowych. - Chodzi tutaj o zwiększenie bezpieczeństwa dzieci - przekonują parlamentarzyści. Dodają, że powstał Komitet Obywatelski, którego celem jest zbiórka podpisów pod projektem nowej ustawy

Pomysł nowelizacji obowiązującej ustawy narodził się na kanwie debaty sejmowej "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców, która odbyła się 24 marca. Na zaproszenie Ewy Witek, marszałek Sejmu RP wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele resortów edukacji i nauki, rodziny i polityki społecznej oraz zdrowia, jak i kilkudziesięciu specjalistów z organizacji i placówek oświatowych zajmujących się bezpieczeństwem dzieci, zagrożeniami płynącymi z Internetu a także przemocą i uzależnieniami.

- Następstwem tej debaty, było spotkanie przedstawicieli kilku ministerstw z premierem Mateuszem Morawieckim, a następnie utworzenie Komitetu Obywatelskiego zbierającego podpisy pod nowelizacją ustawy Prawo Oświatowe - mówi Patryk Wicher.

O co chodzi inicjatorom zmian w ustawodawstwie?

Główne założenia projektu

Jak wyjaśnia Patryk Wicher, projekt nowelizacji uchwały ma zagwarantować zarówno rodzicom, jak i radzie pedagogicznej faktyczny wpływ na to, jaka pozaszkolna działalność edukacyjna będzie prowadzona wobec ich dzieci.

- O ile program prezentowany w podręcznikach jest autoryzowany przez instytucje zajmujące się dopuszczaniem podręczników, o tyle program prezentowany przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia nie był właściwie poddawany żadnemu nadzorowi i kontroli - podnosi.

To z kolei, zdaniem posłów, powodowało sytuacje, w których dzieci i młodzież otrzymywać miały wiedzę czy informacje niedostosowane do ich wieku, oraz rozwoju psychicznego i emocjonalnego oraz prowadzące nierzadko do ich seksualizacji.

- Ponieważ wiedza niepełna bądź niedostosowana do wieku dzieci może wyrządzić im więcej szkody niż pożytku wymagana jest większa kontrola nad treściami przekazywanymi w placówkach oświatowych. Oznacza to, że zanim dana organizacja pozarządowa będzie chciała wejść z jakimś programem szkoleniowym będzie musiała dostarczyć konspekt, materiały i źródła a następnie poprzez dyrektora danej placówki przedstawić go radzie pedagogicznej i radzie rodziców - tłumaczy sądecki poseł.

Dopiero po wyrażeniu przez przez obydwie rady, dany program będzie mógł być realizowany na terenie placówki oświatowej.

Ponadto udział w zajęciach proponowanych przez daną organizację czy stowarzyszenie będzie możliwy dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, zaś w przypadku ucznia pełnoletniego pisemnej zgody tego ucznia.

- Rodzice, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje dzieci, dlatego mają prawo decydować, co dzieciom poza programem edukacyjnym realizowanym przez instytucje państwowe jest przekazywane - podkreśla Jan Duda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Sądeccy posłowie zbierają podpisy pod projektem uchwały. Chodzi o dzieci i młodzież - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto