Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. SARR odwołuje się od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków? Co dalej z wykopaliskami na rynku [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Wykopaliska na rynku trwają od połowy 2020 roku. Od jesieni są zabezpieczone specjalną geowłókniną
Wykopaliska na rynku trwają od połowy 2020 roku. Od jesieni są zabezpieczone specjalną geowłókniną fot. Klaudia Kulak
Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego (SARR), która prowadzi badania archeologiczne w rynku odwołała się do generalnego konserwatora zabytków od decyzji, jaką wydał małopolski konserwator zabytków. Chodzi o nakaz zasypania odsłoniętych pozostałości dawnego ratusza, a także odtworzenie płyty rynku. Jeśli decyzja będzie negatywna wykopaliska będą musiały zostać zakopane do 30 marca.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jarosław Suwała, prezes SARR wyjaśnia, że termin, który wyznaczył konserwator jest zbyt krótki i proponuje aby przesunąć datą zasypania wykopalisk do 30 września.

- W tym czasie można wykonać wymagane zabezpieczenia - mówi.

Szef SARR jest również przeciwnikiem odtwarzania usuniętej na okres badań archeologicznych części płyty rynku.

- To stara nawierzchnia, zaś jej odtworzenie wygeneruje spore koszty. Ponadto miasto zamierza przecież zrewitalizować płytę rynku więc nie ma sensu inwestować w starą nawierzchnię - argumentuje.

Jarosław Suwała uważa, że na razie wystarczy zabezpieczyć wykopaliska grubą warstwą piasku oraz gliną lub ziemią, które zostałyby następnie odpowiednio utwardzone (na razie są zabezpieczone specjalną geowłókniną). Dzięki temu dostęp do odsłoniętym reliktów byłby znacznie łatwiejszy tym bardziej, że miasto chce stworzyć tam podziemne muzeum i ścieżkę edukacyjną.

- Jest szansa na rozpoczęcie tej inwestycji w przyszłym roku. W tańszym wariancie zagospodarowanie archeologicznych znalezisk kosztowałoby cztery milionów złotych, zaś w droższym sześć - wyjaśnia.

Prezes SARR ma nadzieję, że odwołanie zostanie rozpatrzone pozytywnie.

- Wciąż trwają na ten temat rozmowy. Liczę, że decyzja zapadnie szybko, bo nie ukrywam, że mamy nóż na gardle - podsumowuje.

Przypomnijmy, że Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego od połowy czerwca 2020 roku prowadzi prace archeologiczne na płycie rynku, miejscu gdzie stał niegdyś XVI wieczny ratusz. Ostatnie podobne badania przeprowadzane były tutaj w 1966 roku. Ówczesne władze miasta nie miały jednak pomysłu na zagospodarowanie znaleziska i fundamenty ratusza, który spłonął w 1894 roku, zostały ponownie zasypane. Latem 2020 roku, dzięki wysiłkowi archeologów udało się odkopać m.in. koronę murów dawnego ratusza oraz wydobyć z ziemi sporo cennych z punktu widzenia historycznego artefaktów.

Fotopułaki zarejestrowały trwającą kilka godzin obronę łani przed atakiem wilka

Poręba Wielka. Fotopułapki Gorczańskiego Parku Narodowego za...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto