Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Smog dusi mieszkańców, a ten tydzień był rekordowy. Jakie pomysły na rozwiązanie problemu ma miasto?

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Smog w Nowym Sączu to ogromny problem, szczególnie w zimie
Smog w Nowym Sączu to ogromny problem, szczególnie w zimie Wojciech Matusik/ Joanna Mrozek
Od kilku lat Nowy Sącz pozostaje w czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem i niezmiennie utrzymuje się wysoko w ogólnopolskim rankingu miast, w których z jakością powietrza problemy są największe. Problem jest trudny do rozwiązania i zdaniem wielu wynika on w dużej mierze z faktu, że miasto położone jest w kotlinie. Dodatkowo na słaby wynik Nowego Sącza wpływają również ościenne gminy. Jak miasto stara się walczyć o poprawę jakości powietrza w mieście?

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego opublikowanych w 2020 roku pod kątem stężeń rakotwórczego BAP Nowy Sącz jest trzeci w Polsce, z 11 ng/m3 (norma polska to 1 ng/m3 a WHO zaledwie 0,12 ng/m3). Stężenie nieco wzrosło w porównaniu z 2019 rokiem (było 10 ng/m3). Nowy Sącz wciąż jest również w pierwszej dziesiątce polskich miast z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10.

W ciągu ostatnich dni na ulicach Nowego Sącza ciężko było oddychać. Smog widać też gołym okiem przechadzając się wieczorem ulicami miasta, ale również czuć - ciężko jest zaczerpnąć świeżego powietrza. Jak przekonuje prezydent, miasto stara się podejmować różne działania proekologiczne, aby zmieniać tę sytuacją. Jednym ze sposobów jest telefon antysmogowy.

- 519 600 782 - warto pod ten numer dzwonić i informować strażników miejskich o tym, że konieczna jest interwencja. Często pobierane są próbki. Kary są bardzo niskie, ale nawet te kilkaset złotych to jest dla tych osób upomnienie. Mam nadzieję, że w ten sposób będziemy krok po kroku eliminować problem palenia śmieciami w piecach - mówi prezydent Ludomir Handzel.

Jak zaznacza, w mieście w znacznej mierze problem smogu wynika z spalania przez mieszkańców śmieci, ale również używania do ogrzewania domów niskiej jakości węgla. Dodaje również, że w przyszłym roku w budżecie miasta zarezerwowano pięć milionów złotych na wymianę kotłów.

- To potężna kwota, która jest wielkim krokiem do tego, żeby zlikwidować kotły pozaklasowe. Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą też w życie przepisy całkowicie eliminujące kotły pozaklasowe oraz pierwszej i drugiej klasy - dodaje prezydent.

Podkreśla również, że osoby palące w kotłach trzeciej i czwartej generacji powinny przygotować się na wymianę pieca, bo wkrótce będzie to już konieczne, a za lekceważenie tego przepisu będą groziły wysokie mandaty.

W ostatnich dniach miasto nawiązało również współpracę z firmą kurierską, w ramach której przewidziana jest w partnerskich miastach wymiana między innymi floty dostawczej na samochody elektryczne.

- W Program wpisane są również przedsięwzięcia takie, jak zainstalowanie czujników powietrza, nasadzenie roślinności oczyszczającej powietrze a także wykorzystanie innowacyjnej kostki antysmogowej do brukowania podłoża przy nowo instalowanych Paczkomatach - mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, dyrektor marketingu InPost.

Oprócz Nowego Sącza w Programie „Green City” są już Kraków, Łódź, Częstochowa, Kielce, Wałbrzych, Zielona Góra, Sopot, Rybnik, Rzeszów, Białystok, Bobrowniki, Chełm, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Bytom, Wrocław. 15 grudnia do Programu „Green City” dołączą również Pabianice, Konin oraz Tarnobrzeg.

- Nowy Sącz stara się walczyć o czyste powietrze. Ten program wpisuje się idealnie w nasze podejście, bo staramy się podejmować różne działania proekologiczne i zmierzające do poprawy jakości powietrza - komentuje prezydent

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto