Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: Spółka upada. Co z MMC Brainville?

Paweł Szeliga
fot. stanisław śmierciak
Główny wykonawca Miasteczka Multimedialnego, katowicka spółka "Budus", złożyła w sądzie wniosek o upadłość. - To dla nas pewne utrudnienie, ale doprowadzimy inwestycję do końca - mówi Krzysztof Wnęk, prezes zarządu spółki Miasteczko Multimedialne. I deklaruje, że do końca roku obiekt zostanie otwarty.

Firma z Katowic wnioskuje o tzw. upadłość układową, a to oznacza gotowość porozumienia się z wierzycielami w sprawie wypłaty zaległych należności. Nie można więc wykluczyć, że w przypadku przyjęcia przez sąd takiego wniosku, dojdzie do restrukturyzacji firmy i będzie ona mogła nadal funkcjonować na rynku. Inwestor, czyli Miasteczko Multimedialne, nie zamierza jednak czekać na te rozstrzygnięcia. W trosce o zabezpieczenie pieniędzy dla przeszło 20 podwykonawców ustalono, że wypłaty za kolejne etapy robót będą płynąć bezpośrednio do nich, a nie generalnego wykonawcy w Katowicach.

- Nie znamy pełnego portfela inwestycyjnego spółki Budus, więc nie możemy ryzykować tego, że pieniądze dla podwykonawców mogłyby zostać wypłacone komuś innemu - mówi Krzysztof Wnęk.

Z takiego rozwiązania cieszą się firmy pracujące przy robotach wykończeniowych obiektów Miasteczka. Jedną z nich jest nowosądecka firma Hejan, należąca do Henryka Janusza. Na placu budowy jest obecna od czerwca ubiegłego roku, a obecnie wykonuje roboty związane z montażem instalacji wentylacji i oddymiania.

- Dziewięćdziesiąt procent pieniędzy za te prace już nam wypłacono - zaznacza Henryk Janusz. - Było to jeszcze przed złożeniem wniosku upadłościowego przez generalnego wykonawcę. Teraz mamy zapewnienia, że ta sprawa nie wpłynie na rozliczenie naszych kolejnych robót.

Obiekt przy ul. Tarnowskiej jest budowany od września 2010 r. Miasteczko Multimedialne - spółka wyłoniona przez WSB-NLU, ma zarządzać parkiem technologicznym, który od czerwca 2011 roku nosi nazwę MMC Brainville. To ponad 122 tys. metrów kwadratowych powierzchni zarezerwowanej przede wszystkim dla firm z branży IT. Krzysztof Wnęk mówi, że 60 proc. powierzchni już wynajęto. Część zajmują podmioty, które nie są związane z nowoczesnymi technologiami informatycznymi. To np. kawiarnie, kluby fitness, czy firmy oferujące usługi księgowe.

W ogromnym budynku będą też laboratoria kreujące wirtualną rzeczywistość. W planach są m.in. studio telewizyjne i do animacji w 3D. Zarząd Miasteczka właśnie przygotowuje przetargi na ich wyposażenie.

- Przyjęliśmy, że do końca grudnia całość zostanie oddana do użytku - mówi Krzysztof Wnęk. - Nie przewidujemy opóźnienia. Kłopoty głównego wykonawcy nie powinny spowodować wydłużenia trwających jeszcze prac wykończeniowych. Dodajmy, że wybudowanie w Nowym Sączu nowoczesnego parku technologicznego ma kosztować 112 mln zł. 95 milionów pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej i skarbu państwa. Resztę stanowi wkład własny spółki Miasteczko Multimedialne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto