Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Tężnia solankowa w Parku Strzeleckim już działa. Chętnych nie brakuje

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tężnia solankowa w Nowym Sączu już działa
Tężnia solankowa w Nowym Sączu już działa Klaudia Kulak
Odwiedzający Park Strzelecki w Nowym Sączu mogą już korzystać z dobrodziejstw tężni solankowej. To jej drugi sezon. Budowa zakończyła się już w grudniu 2021, ale ze względu na okres zimowy uruchomiono ją dopiero w kwietniu 2022 roku. Teraz znów jest dostępna, a dodatkowo można tam korzystać też z plenerowej biblioteki.

Jakie są zalety tężni?

Pomagają w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu, wspierają leczenie nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych, ale mają także działanie profilaktyczne - to jedne z wielu zalet tężni solankowych.

Swoje dobroczynne działanie zawdzięczają solankom czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych. Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.

Taki obiekt jest również Nowym Sączu. Inwestycja została realizowana dzięki dofinansowaniu od zarządu województwa małopolskiego.

W lipcu 2021 roku radni sejmiku Województwa Małopolskiego podjęli decyzję o przyznaniu na budowę takich obiektów 2 500 000 złotych. Wśród 23 gmin, które znalazły się na marszałkowskiej liście dofinansowań był także Nowy Sącz.

Zgodnie z pierwotnym planem wiata tężni umiejscowiona została przy ul. Ogrodowej na terenie Parku Strzeleckiego, a dostęp do niej jest od strony ul. Jadwigi Wolskiej.

Oprócz wiaty tężni są też ławeczki, a także tablice z opisem zasad funkcjonowania oraz tego, jakie są zalety korzystania z niej.

Od południowo-wschodniej strony plac przysłonięty został drewnianą ażurową ścianą. Wewnątrz wiaty słychać odgłosy wody, która spływa po umieszczonych na jednej ze ścian gałązek. To właśnie ona ma tak dobroczynne działanie.

Tężnia solankowa w Nowym Sączu już działa Klaudia Kulak

Budowa tężni kosztowała 350 tys. złotych. Inwestycja zrealizowana została dzięki dofinansowaniu od zarządu województwa małopolskiego.

W lipcu bieżącego roku radni sejmiku Województwa Małopolskiego podjęli decyzję o przyznaniu na budowę takich obiektów 2 500 000 złotych. Wśród 23 gmin, które znalazły się na marszałkowskiej liście dofinansowań był także Nowy Sącz.

- Uruchomiliśmy już bibliotekę pod chmurą, w której książek nie zabraknie. Działa też już tężnia solankowa, a sól pochodzi z Kłodawy - mówi prezydent Ludomir Handzel zapraszając mieszkańców do tężni.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto