Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. W Parku Strzeleckim pojawiła się już wiata tężni solankowej. Będzie można z niej korzystać jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tężnia solankowa w Parku Strzeleckim
Tężnia solankowa w Parku Strzeleckim Klaudia Kulak
Najpierw przygotowano teren, a teraz konstruowana jest drewniana wiata pierwszej w Nowym Sączu tężni solankowej. Oprócz niej od południowo-wschodniej strony plac przysłonięty został drewnianą ażurową ścianą, która docelowo ma być porośnięta roślinnością odporną na działanie środowiska zasolonego. Wygląda na to, że termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony i z dobrodziejstw tężni będzie można korzystać jeszcze przed końcem 2021 roku.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Zgodnie z pierwotnym planem wiata tężni umiejscowiona została przy ul. Ogrodowej na terenie Parku Strzeleckiego, a dostęp do niej będzie od strony ul. Jadwigi Wolskiej.

W tym momencie na placu budowy trwają prace, ale obiekt, który wybudowano przypomina już ten z wizualizacji.
W ramach zagospodarowania tego miejsca pojawią się tam również ławeczki i tablice informacyjne.

Jakie są zalety tężni?

Pomagają w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu, wspierają leczenie nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych, ale mają także działanie profilaktyczne - to jedne z wielu zalet tężni solankowych.

Swoje dobroczynne działanie zawdzięczają solankom czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych. Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.

Taki obiekt powstaje właśnie w Nowym Sączu. Inwestycja realizowana jest dzięki dofinansowaniu od zarządu województwa małopolskiego.

W lipcu bieżącego roku radni sejmiku Województwa Małopolskiego podjęli decyzję o przyznaniu na budowę takich obiektów 2 500 000 złotych. Wśród 23 gmin, które znalazły się na marszałkowskiej liście dofinansowań był także Nowy Sącz.

- Mam nadzieję, że będzie to kolejna atrakcja dla mieszkańców, ale przyciągać będzie również osoby odwiedzające miasto. Technicznie odbierzemy całą tę inwestycję w grudniu tego roku - informuje prezydent Ludomir Handzel.

Były problemy z wyłonieniem wykonawcy

Zanim w Parku Strzeleckim rozpoczęły się prace, pojawił się problem z wyłonieniem wykonawcy. W pierwszym przetargu nie udało się znaleźć firmy, która chciałaby zrealizować tę inwestycję.

Dopiero w drugiej, przyśpieszonej procedurze, w trybie zamówienia z wolnej ręki wybrano zakład rzemieślniczy Remontowo - Budowlany Tadeusz Szewczyk ze Starego Sącza. Kwota po negocjacjach wyniosła 346 860,00 zł brutto i mieściła się w kwocie przeznaczonej na realizację zadania. 

Przyspieszenie procedury wynikało z faktu, że wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy dot. realizacji zamówienia musiało nastąpić do dnia 31 sierpnia 2021 r. W przeciwnym razie zamawiający nie otrzymałby dofinansowania ze środków Województwa Małopolskiego w ramach zadania pn. „Małopolskie tężnie solankowe”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto