Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Wystartował XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari: wyśpijcie się i pamiętajcie o oddechu

OPRAC.:
Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
W tym roku odbywa się 20. edycja konkursu
W tym roku odbywa się 20. edycja konkursu fot. Piotr Droździk
W sobotę 6 maja wystartowała dwudziesta edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Składający się z trzech etapów konkurs należy do niezwykle wymagających – mowa o ogromie i wszechstronności repertuaru od baroku po najnowsze kompozycje. W szranki stanie tym razem 77 młodych śpiewaków reprezentujących 19 krajów: Austrię, Belgię, Białoruś, Chiny, Czechy, Francję, Gruzję, Izrael, Koreę Południową, Meksyk, Niemcy, Polskę, RPA, Słowenię, Szwecję, Turcję, Ukrainę, USA i Wielką Brytanię. „Gazeta Krakowska” sprawuje patronat medialny nad tym wyjątkowym wydarzeniem.

Warto nadmienić, że ten skład to jedynie połowa z zainteresowanych artystów, bo do konkursu chciało przystąpić 155 kandydatów z 31 państw. Świadczy to jedynie o elitarności tej imprezy, która po poprzedniej edycji z pandemią w tle powraca do swoich zasad – finału z orkiestrą, co jest nie lada wyzwaniem dla młodych wykonawców.

Muzyczny tydzień

W niedzielę 7 maja startują przesłuchania konkursowe. Konkurs potrwa do soboty 13 maja: pierwsze dwa etapy oraz Koncert Laureatów odbędą się w sali widowiskowej Sokoła w Nowym Sączu. Z kolei finałowe przesłuchanie będzie można śledzić na scenie Opery Krakowskiej. Podczas dwóch ostatnich wydarzeń konkursu – w Krakowie i w Nowym Sączu – śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

- Mam nadzieję, że konkurs stanie się dla was czasem wspaniałym, który będzie owocował w waszej dalszej karierze – powiedział Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, podczas otwarcia XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury i dyrektor artystyczna konkursu miała dobrą radę do uczestników. - Kochani, jeśli będziecie zestresowani patrzcie na mnie, będę się do was uśmiechać i będę was wspierać. Wyśpijcie się i pamiętajcie o oddechu – zachęcała.

Nieoficjalne otwarcie imprezy zgromadziło wielu uczestników, jurorów, dziennikarzy. Dało się wyczuć tę podniosłą konkursową atmosferę. Przeprowadzone zostały pierwsze wywiady. Od rana w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, trwała rejestracja uczestników oraz pierwsze próby z akompaniatorami.

Jak dodała Małgorzata Walewska, konkurs swoje powodzenie zawdzięcza wszystkim swoim twórcom, wybitnym postaciom kultury: zmarłej w 2022 roku profesor Helenie Łazarskiej, legendarnej pedagog śpiewu i Antoniemu Malczakowi, byłemu dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury Sokół. - To dzięki ich wieloletnim staraniom Ada Sari odbywa się do dziś – podkreślała Małgorzata Walewska, od 2014 roku pełniąca funkcję dyrektor artystycznej konkursu.

Trzeba wznieść się na wyżyny

Śpiewaków startujących w tegorocznej edycji będzie oceniało międzynarodowe jury, w którym poza Małgorzatą Walewską (przewodnicząca) i Wojciechem Maciejowskim (sekretarz) zasiądą: Marcin Habela – profesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Beata Klatka – dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Kierownik Akademii Operowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie; Dominik Licht – konsultant w zakresie castingu w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze; Rebekah Rota – dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech (od sezonu 2023/2024); Keith Bernard Stonum – dyrektor Artystyczny Jungen Oper im Nord (Staatsoper Stuttgart, Niemcy), śpiewak.

Wielka tradycja

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, począwszy od 1985 roku. Organizatorem imprezy jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, a współorganizatorem tegorocznej edycji jest Opera Krakowska.

Warto wiedzieć, że każdy z konkursowych etapów przesłuchać jest otwarty dla publiczności (w Krakowie na finał oraz w Nowym Sączu na Koncert Laureatów – niezbędne są wejściówki). Młodym artystom można kibicować również przez internet. Przesłuchania będą transmitowane online na stronie: www.adasari.pl

Ada Sari, właściwie Jadwiga Szayer urodzona 29 czerwca 1886 roku w Wadowicach, a zmarła 12 lipca 1968 roku w Aleksandrowie Kujawskim, była polską śpiewaczką operową, aktorką czy pedagogiem. W wieku 46 lat doczekała się wyjątkowego odznaczenia – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nowy Sącz. Mieszkańcy od… 27 lat walczą o chodnik

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto