Nowy Sącz. Żywe choinki pomogą w zarybianiu jeziora Rożnowskiego? Wędkarze wykorzystają je do budowania sztucznych tarlisk [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Gdy tylko zejdą lody koła zajmą się tworzeniem konstrukcji pod tarliska. W planach są trzy okoliczne jeziora: Jezioro Rożnowskie, Czorsztyńskie oraz Klimkówka.
Gdy tylko zejdą lody koła zajmą się tworzeniem konstrukcji pod tarliska. W planach są trzy okoliczne jeziora: Jezioro Rożnowskie, Czorsztyńskie oraz Klimkówka. zdjęcia udostępnione przez Okręg PZW
Co zrobić z żywym drzewkiem po świętach? Sklep wędkarski w Nowym Sączu znalazł na to nietypowy sposób i zachęca do udziału w akcji. Zamiast wyrzucać można przekazać drzewka wędkarzom, którzy dzięki nim stworzą podwodne, sztuczne tarliska z naturalnego tworzywa. Na takich akcjach korzystają różne gatunki ryb zwłaszcza sandacze, szczupaki i okonie, ale także płocie czy leszcze. Choinki przyczynią się także do zarybiania jeziora Rożnowskiego.

FLESZ - Delmikron – czy może dojść do podwójnego zakażenia?

Świąteczne drzewka zaczynają tracić igły i już niedługo większość osób będzie musiało się ich pozbyć. Co z nimi zrobić? Choinki wcale nie muszą trafić na śmietnik, mogą otrzymać drugie życie. Nietypową akcję ich wykorzystania zorganizował sklep wędkarski z Nowego Sącza.

Drzewka można wykorzystać do budowy podwodnych tarlisk i tym samym wspomóc zarybianie łowisk. Tym zajmują się lokalne koła wędkarskie. Pierwszy raz w akcję pozyskania drzewek zaangażował się sklep wędkarski przy ul. Marcinkowickiej 80 w Nowym Sączu. Drzewka można dostarczać tam od 10 stycznia, później trafią do kół wędkarskich zaangażowanych w akcję. Do zbudowania jednego tarliska potrzeba około 50 drzewek, więc każda choinka jest na wagę złota.

Pomysłodawcy akcji tłumaczą, że drzewka są wykorzystywane do budowy tak zwanych krześlisk czyli sztucznie tworzonych tarlisk, w których ryby składają ikrę.

- W założeniu krześliska imitują roślinność podwodną, która jest naturalnym substratem do składania ikry w jeziorach i stawach. Ze względu na wahania wody, zbiorniki zaporowe są pozbawione strefy przybrzeżnej roślinności, czyli litoralu. Z tego względu, aby wspomóc rozród ryb, stosuje się krześliska - tłumaczy Michał Kolasa, wędkarz.

Takie tworzone są zwłaszcza z jedliny, wikliny, trzciny czy gałęzi. Zdarza się, że wykorzystywane są również sznurki czy pęczki sztucznej włóczki. W zbiornikach zaporowych doskonale sprawdzają się choinki. Okazują się one niezwykle pomocne, wspomagając naturalne tarło ryb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie