Nowy Sącz/Limanowa. Na co pójdą pieniądze w ramach "Polskiego Ładu"? Gminy i miasta otrzymały miliony, najmniej Nowy Sącz

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
W Krynicy powstanie amfiteatr na Górze Parkowej
W Krynicy powstanie amfiteatr na Górze Parkowej Biuro Projektów TRZ
Udostępnij:
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład”. Samorządowcy składali po kilka wniosków, w wielu przypadkach tylko jeden z projektów zyskał akceptację. Na Sądecczyznę trafi łącznie ponad 168 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na remonty dróg, budowę obiektów sportowych czy infrastruktury turystycznej. Nowy Sącz otrzymał zaledwie 4,5 miliona zł, a miasto Limanowa 30 milionów.

FLESZ - Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspomniał, że do subregionu podhalańskiego i sądeckiego trafią 584 miliony złotych.

- Często wydatki inwestycyjne w poszczególnych mniejszych gminach są mniejsze niż to dofinansowanie, które otrzymały teraz poszczególne samorządy. Dla takiej gminy jak np. Rytro tego typu środki są większe niż te na inwestycje w rocznym budżecie. To wsparcie na Sądecczyźnie będzie szczególnie widoczne i będzie służyło mieszkańcom - mówił wojewoda.

Jak zaznaczył, premierowi zależało na tym, aby z jednej strony poprawić komfort życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo, ale także wzmocnić potencjał gospodarczy regionu.

Nowy Sącz straci

Do Nowego Sącza trafi zaledwie 4,5 milionów zł. na budowę boiska ze sztuczną murawą w Zawadzie w ramach "Polskiego Ładu". To najtańszy wniosek, który zyskał akceptację. Miasto starało się także o dofinansowanie modernizacji budynku ratusza w wysokości 30 milionów zł., oraz budowy obwodnicy wschodniej w Nowym Sączu wraz z mostem na Kamienicy z szacowanym kosztem realizacji 150 mln zł.

Na stronie natwojkoszt.pl można sprawdzić, ile realizacja programu będzie oznaczać dla poszczególnych gmin. Według szacunków Związku Miast Polskich i z Unii Metropolii Polskich 145 mld zł stracą polskie miasta przez 10 lat na Polskim Ładzie, Nowy Sącz czeka ubytek w dochodach w wysokości 35,5 mln zł.

Ponad 160 milionów trafi do gmin na terenie powiatu nowosądeckiego

W ramach programu zrealizują głównie remonty i przebudowy dróg oraz rozbudowę kanalizacji czy oczyszczalni ścieków. W Muszynie rozbudują tor kajakowy, w gminie Nawojowa powstanie centrum kultury, a Kamionka Wielka dokończy budowę hali sportowej. Najmniej otrzyma kilkutysięczne miasteczko Grybów, bo 4 mln zł na modernizację dróg.

- Wniosek dotyczący budowy i modernizacji infrastruktury turystycznej na Górze Parkowej został rozpatrzony pozytywnie. Gmina Krynica-Zdrój otrzyma 9 milionów 900 tysięcy złotych. Tym samym nasza przyszłoroczna flagowa inwestycja jaką jest budowa amfiteatru jest już na wyciągnięcie ręki - informuje burmistrz Piotr Ryba.

W Piwnicznej blisko 9,5 miliona zł przeznaczą na budowę infrastruktury turystycznej, modernizacja sieci wod-kan oraz cyfryzacja usług w gminie.

- We wszystkich trzech projektach, które składaliśmy, braliśmy pod uwagę to czego Piwniczna oczekuje najbardziej, czyli drogi. Będzie to modernizacja i przebudowa, bo jeśli ktoś przyjeżdża do nas to widzi, że zaszłości tych jest bardzo wiele. Z żalem powiem, że niestety wszystkiego się nam nie uda zrobić, będzie szukać złotego środka, aby w miarę sprawiedliwie podzielić tą kwotę, by ta kwota wszystkich zadowalała, a nie skłócała - mówi w rozmowie z nam Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej - Zdrój.

Powiat nowosądecki otrzymał niecałe 17 milionów na infrastrukturę drogową. W przyszłym roku zostanie za te pieniądze zrealizowany pięciokilometrowy odcinek łączący drogę krajową z gminami Grybów i Korzenna.

- To jest bardzo droga droga, gdyby nie te środki, tej inwestycji nie byliśmy w stanie zrealizować - mówi starosta Marek Kwiatkowski.

Limanowa najwięcej

Łącznie do samorządów z terenu powiatu limanowskiego trafiło przeszło 145 mln zł. Miasto Limanowa otrzymało rekordową kwotę, bo aż 30 milionów. Środki zostaną przeznaczone na inwestycję związaną z przebudową 20 km dróg gminnych i budową mostu na potoku starowiejskim. Przyznana miastu kwota, jest największą jaką w ramach Polskiego Ładu otrzymały samorządy z Limanowszczyzny, ale także z Sądecczyzny.

Miasto Mszana Dolna na przebudowa i rozbudowa Ośrodka Kultury i Tradycji Górali Zagórzańskich otrzymało ponad 10,7 milionów złotych. Powiat Limanowski za 5 milionów zł wykona remonty budynków oświatowych.

- W ramach zadania planuje się modernizację budynków oświatowych powiatu limanowskiego obejmującą zarówno zakres związany z poprawą efektywności energetycznej obiektów (elewacje, wymiany okien) jak również poprawę estetyki i funkcjonalności (remonty korytarzy, rynien, łazienek, wymiany pokryć dachowych, rozbudowy szatni itp.). Ważnym elementem będzie również zagospodarowanie terenów wokół placówek w celu ogólnej poprawy dostępności - informuje Karolina Paruch ze starostwa limanowskiego.

 • Powiat Nowosądecki
  16 920 000 – przebudowa i rozbudowa drogi Paszyn-Mogilno-Krużlowa
 • m. Grybów
  4 000 000 – modernizacja dróg
 • Krynica-Zdrój
  9 900 000 – budowa i modernizacja inf. turystycznej w obrębie Góry Parkowej
 • Muszyna
  7 595 250 – budowa wodociągu w Powroźniku i Złockie (etap I)
  4 500 000 – budowa inf. aktywnego wypoczynku na rzece Poprad (Związek)
 • Piwniczna-Zdrój
  9 448 050 – bud. inf. turystycznej , modernizacja sieci wod-kan oraz cyfryzacja usł. w gminie
 • Stary Sącz
  9 500 000 – budowa odcinka drogi ul. S. Wyszyńskiego wraz z rozb. fragmentu ul. Podegrodzkiej
 • Chełmiec
  9 405 000 – przebudowa drogi powiatowej Wielogłowy – Ubiad wraz z budową chodnika, oświetlenia i kanalizacji
 • Gródek nad Dunajcem
  3 570 000 – przebudowa i rozbudowa budynku SP w Siennej
  5 400 000 – turystyczno-rekreacyjne zagospodarowanie terenów nad jeziorem
 • g. Grybów
  2 800 000 – rozbudowa wodociągów w Białej Niżnej oraz Stróże
  6 700 000 – uporządkowanie gosp. ściekowej w Kąclowej
 • Kamionka Wielka
  8 500 000 – dokończenie budowy Hali sportowej
 • Korzenna
  9 997 800 – budowa i modernizacja inf. kanalizacyjnej, drogowo-mostowej, sportowej i społecznej w gminie
 • Łabowa
  9 490 000 – modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Maciejowej
 • Łącko
  4 560 000 – odbudowa i modernizacja inf. drogowej
  4 590 000 – poprawa efektywności energetycznej budynków oświaty w gminie
 • Łososina Dolna
  9 969 992,55 – przebudowa oczyszczalni ścieków w Łososinie Dolnej
 • Nawojowa
  4 275 000 – przebudowa i rozbudowa drogi gminnej we Frycowej
  5 310 000 – budowa centrum kultury
 • Podegrodzie
  4 750 000 – przebudowa i rozbudowa dróg gminnych i oświetlenia
  7 718 750 – poprawa gosp. wod-kan
 • Rytro
  1 425 000 – I etap modernizacji i budowy dróg
  7 980 000 – budowa oczyszczalni ścieków i modernizacja przepompowni

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie