Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz/Sądecczyzna. Wspólna inicjatywa Mgr Morsa i fundacji "Tu i teraz". W tle budowa "Przystani motyla"

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Sprzedaż koszulek ma służyć zebraniu środków, które zostaną przeznaczone na budowę Dziennego Domu Pomocy dla osób cierpiących na różne formy demencji
Sprzedaż koszulek ma służyć zebraniu środków, które zostaną przeznaczone na budowę Dziennego Domu Pomocy dla osób cierpiących na różne formy demencji arch. fundacja "Tu i teraz"
Fundacja "Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” nawiązała nietypową współpracą ze Mgr Morsem czyli Mariuszem Brodowskim, znanym sądeckim artystą zajmującym się street artem. Mgr Mors podarował fundacji grafikę przedstawiającą zegar symbolizujący upływ czasu, grafika zaś trafiła na bawełniane podkoszulki, które można teraz zakupić w sklepie internetowym. Celem tej akcji jest zebranie środków na budowę Dziennego Domu Pomocy dla osób dotkniętych różnymi formami demencji, w tym chorobą Alzheimera.

FLESZ - WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

od 16 lat

Choć sama grafika powstała kilka lat temu i nie miała bezpośredniego związku z działalnością fundacji, znakomicie wpisuje się w problematykę chorób demencyjnych, w przypadku których jedną z pierwszych form diagnozy jest tzw. test zegara.

- Przedstawicielka fundacji skontaktowała się ze mną w sprawie współpracy i szukając inspiracji wpadliśmy na pomysł wykorzystania zegara - mówi Mgr Mors.

Praca sądeckiego mistrza street artu ma wspomóc budowę Dziennego Domu Pomocy pod nazwą "Przystań motyla". Przedstawiciele fundacji "Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera" chcą, aby służył on wsparciem zarówno dla osób dotkniętych demencją, jak i ich opiekunów, którzy często samotnie zmagają się ze schorzeniem najbliższej osoby.

- Trudno obecnie oszacować ilu sądeczan cierpi na różne formy demencji, ale z rozmów z sądeckim neurologiem wynika, że problem jest coraz poważniejszy - mówi Ewa Klag, prezes fundacji.

Mowa tutaj nie tylko o chorobie Alzheimera, ale także innych schorzeniach związanych chociażby z wiekiem.

- Zdarza się, opiekunowie takich osób sami są w podeszłym wieku i w związku z różnymi ograniczeniami są właściwie uwięzieni w domu i zdani na siebie - wyjaśnia Ewa Klag.

Wie, co mówi, bo sama fundacja działająca od 2020 roku, to efekt współpracy osób, które z własnego doświadczenia wiedzą, jak trudne jest życie pod jednym dachem z chorą osobą.

Sam Dzienny Dom Pomocy miałby oferować 8 - godzinną opiekę nad pensjonariuszami i pozwolić opiekunom na złapanie chwili oddechu. Aby mógł powstać potrzeba jednak sporych nakładów finansowych. Jedną z form wsparcia tej inicjatywy jest zakup wspomnianych koszulek z zegarem autorstwa Mariusza Brodowskiego.

Aby je zakupić wystarczy kliknąć na poniższy link

link do sklepu

Ponadto w sklepie internetowym znajduje się także książka pt. ”Jak ocalić miłość, gdy bledną wspomnienia. Pięć języków miłości a choroba Alzheimera”. to lektura zarówno dla bezpośrednich opiekunów osób chorych, jak i pracowników służby zdrowia i opieki społecznej oraz wszystkich osób zainteresowanych tą problematyką. Do książki dołączono e-book przygotowany przez członków fundacji i dotyczący pomysłów na aktywizację chorych

Pobierz

Jak korzyshttps://nowysacz.naszemiasto.pl/panel/material/edycja/8285558.htmltać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto