MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obrońcy praw zwierząt zatrzymali transport gołębi pocztowych za granicę. Morderczy upał mógł zagrażać życiu ptaków. Zdjęcia

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
W takich warunkach gołębie miały przeżyć transport do Brukseli. Zdjęcia z interwencji TOZ
W takich warunkach gołębie miały przeżyć transport do Brukseli. Zdjęcia z interwencji TOZ Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju
Kilka dni temu Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami z Krynicy otrzymało zgłoszenie o znalezieniu wycieńczonego gołębia. Jak się okazało był to ptak, który brał udział w zawodach. Sprawą zainteresowali się obrońcy praw zwierząt.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Znaleziony gołąb stał się impulsem do bliższego przyjrzenia się sprawie, a w toku śledztwa okazało się, że mimo fali upałów, która przechodzą przez Polskę, hodowcy gołębi wysyłają swoje zwierzęta na zawody ryzykując utratą zdrowia, a nawet życia ptaków. TOZ podjęło więc decyzji o podjęciu działań.

Jak relacjonuje Sylwia Śliwa z krynickiego TOZ-u w ramach kontroli, która odbyła się 30 czerwca ujawniono wiele nieprawidłowości. Mowa tutaj nie tylko o samym udziale gołębi w zawodach, ale również warunkach transportu ptaków za granicę.

- W związku ze zgłoszeniami oraz tym, że w ocenie naszego Towarzystwa terminy transportu ptaków na loty przypadały na czas największych upałów, próbowaliśmy skontaktować się z przedstawicielami Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Nowym Sączu z prośbą o przełożenie lotów. Niestety nikt nie przychylił się do naszych licznych próśb - relacjonuje Śliwa.

To właśnie skłoniło Towarzystwo do przeprowadzenia kontroli transportu gołębi, które miały brać udział w „Locie narodowym Bruksela 2022”. Pracownicy TOZ udali się na miejsce koszowania, a to co zastali na miejscu zmusiło ich do radykalnych działań.

- W wyznaczony „punkcie wkładań” gołębi klatki z ptakami znajdowały się w pełnym słońcu. Po naszej prośbie ptaki zostały przeniesione w cień, w którym temperatura otoczenia wynosiła 34 stopnie Celciusza. Cześć osób właścicieli gołębi oraz obsługi lotów była w stosunku kontrolujących bardzo arogancka i agresywna. Tym samym poprosiliśmy o asystę policji - mówi Śliwa.

Dodatkowo okazało się, że samochód, w którym znajdowały się ptaki nie posiada odpowiedniej dokumentacji, a kierowcy nie posiadają licencji uprawniającej do transportu zwierząt.

- Panujące warunki atmosferyczne nie pozwalały na to, żeby ptaki takimi środkami transportu mogły odbyć podróż. Wydałam wiec decyzję o tym, że transport został zatrzymany - mówi Aneta Kawula, Powiatowy Lekarz Weterynarii z Limanowej.

Kontroli poddano również drugi środek transportu gołębi i tam również stwierdzono szereg nieprawidłowości.

- Środek transportu nie był odpowiednio przygotowany, nie było też oświadczenia o jego myciu i dezynfekcji. Zarówno w jednym, jak i drugim samochodzie na tak dużą odległość zwierzęta nie miały dostępu do wody, a kierowcy nie posiadali odpowiednich zezwoleń - dodaje Kawula.

Zaznacza, że niedostosowany do potrzeb zwierząt transport mógłby skończyć się śmiercią zwierząt, bo osłabienie samą podróżą mogłoby również negatywnie wpłynąć na możliwości powrotu do gołębników zza granicy - bo na tym polegają zawody.

Towarzystwo powiadomiło o sytuacji również Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Sączu oraz w Nowym Targu i poprosiło o przeprowadzenie kontroli tamtejszych „punktów wkładań” gołębi oraz środków transportu.

- Apelujemy do wszystkich hodowców gołębi o rozwagę i kontrolę w jakich warunkach są przewożone zwierzęta i jaką mają zapewnioną opiekę podczas transportu. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami nasze Towarzystwo złożyły zawiadomienie i będzie wykonywać uprawnienia (prawa) pokrzywdzonego w toczącym się postępowaniu - dodaje Śliwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Obrońcy praw zwierząt zatrzymali transport gołębi pocztowych za granicę. Morderczy upał mógł zagrażać życiu ptaków. Zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto