Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrońcy zwierząt z Krynicy-Zdroju apelują. Nie bądź obojętny na cierpienie ryb

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Zbliżające się święta nie dla wszystkich są czasem dobra, miłości i szczęścia
Zbliżające się święta nie dla wszystkich są czasem dobra, miłości i szczęścia Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju
Kupowanie karpia na święta to tradycja. I choć święta dla większości z nas kojarzą się z radością, to dla tych zwierząt ten czas może być bardzo ciężki, jeśli sprzedawcy nie traktują ich w należyty sposób. O zwrócenie uwagi na los tych zwierząt apeluje krynicki TOZ.

Sama sprzedaż żywych karpi to nie przestępstwo. Zanim podejmiemy działania, upewnijmy się, że rzeczywiście dzieje im się krzywda. Do łamania prawa w tym zakresie dochodzi gdy ryby są: stłoczone, przetrzymywane bez wody (lub w zbyt małej ilości wody), nie mogą się ruszać, mają widoczne rany, są pakowane do plastikowych toreb i woreczków lub chwytane w okolicy skrzeli.

- W takich sytuacjach trzeba reagować. Nie zapominajmy, że zakaz znęcania się nad zwierzętami obowiązuje wszystkich – nie tylko sprzedawców, kierowników, ale też klientów. Prawo chroni ryby tak samo, jak inne zwierzęta kręgowe - mówi Sylwia Śliwa z krynickiego TOZ.

Przypomina, że aby zgłoszenie było skuteczne, powinno się mieć na to dowody - należy sprawdzić, czy kamery nagrywają sytuację, zrobić zdjęcia lub nagrania, ale także ustalić świadków, którzy popierają twoje stanowisko. Podaje też dokładną instrukcję, jak postępować w takich sytuacjach.

  • zadzwoń na policję i zgłoś podejrzenie popełnienia przestępstwa. Można się powołać na następujące przepisy ustawy o ochronie zwierząt: art. 6 ust. 2 pkt 10 – jeśli karpie są stłoczone, poranione, nie mogą swobodnie pływać, art. 6 ust. 2 pkt 18 – gdy są pozbawione wody, art. 6 ust. 2 i ogólnie zakaz znęcania się – gdy są pakowane do plastikowych toreb bez wody (zwłaszcza po kilka sztuk naraz).
  • wyślij pismo do inspekcji weterynaryjnej
  • poczekaj na przyjazd policji. Policjanci powinni zebrać dane od osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Zapisz nazwisko osoby prowadzącej sprawę. Złóż zeznania i przekaż funkcjonariuszom zdjęcia, nagrania i inne dowody.
  • zawiadom organizację pro zwierzęca - pozarządową, która statutowo zajmuje się prawami zwierząt. Ma ona uprawnienia do odpowiednich działań w takich sytuacjach
  • po kilku dniach sprawdź, czy sklep lepiej obchodzi się z rybami. Jeśli nie, ponów działania.

- Ryby, co nie ulega wątpliwości, są kręgowcami i w związku z tym, jak wskazał ustawodawca, są zdolne do odczuwania cierpienia i podlegają ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie zwierząt na równi z innymi zwierzętami kręgowymi oraz wymagają humanitarnego traktowania. Naturalnym środowiskiem ryb jest środowisko wodne, a więc zasadą winno być transportowanie, przetrzymywanie i przenoszenie ryb w środowisku wodnym, a więc takim, które zapewnia im właściwe warunki bytowania, czyli możliwość egzystencji, zgodnie z ich potrzebami gatunkowymi - przypomina Śliwa.

Dodaje, że o ile sprzedający w żadnym wypadku nie mogą odpowiadać za sposób przenoszenia przez klientów żywych ryb po opuszczeniu przez nich sklepu oraz nie mogą wpływać na czas ich przenoszenia, za co mogą z pewnością odpowiadać poszczególni klienci w ramach ewentualnie stawianych im zarzutów, o tyle każdy sprzedawca winien mieć wpływ na sposób pakowania żywych ryb w przypadku ich sprzedaży. Znęcaniem jest nie tylko zadawanie, ale również dopuszczenie do zadawania bólu lub cierpień zwierzętom.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto