Ósmoklasisto, szkołę wybierz mądrze! To życiowa decyzja

Akcja specjalna Ósmoklasisto, szkołę wybierz mądrze
Ważne, by szkołę wybrać świadomie, solidnie oceniając swoje możliwości
Ważne, by szkołę wybrać świadomie, solidnie oceniając swoje możliwości Pixabay
Nauka w podstawówce dobiega końca i to już czas, gdy trzeba podjąć swoją pierwszą tak ważną decyzję: w jakiej szkole kontynuować naukę? Ta decyzja zaważy przecież na dalszym życiu młodego człowieka, więc trzeba naprawdę dobrze się zastanowić, nie działać pochopnie, lecz spokojnie wszystko rozważyć.

Ósmoklasisto szkołę wybierz mądrze

Łatwo na pewno nie będzie, bo przecież w wieku zaledwie 15 lat mało kto już poważnie myśli o przyszłości i dokładnie wie, co chce robić w dorosłym życiu. Trudno więc tutaj o świadomy wybór dalszej drogi kształcenia. Jednak w starszych klasach szkoły podstawowej młodzi ludzie zwykle już wiedzą, jakie mają zainteresowania i predyspozycje: czy lubią przedmioty humanistyczne albo przyrodnicze, czy może wolą uczyć się matematyki, fizyki i chemii. Ta wiedza na pewno ułatwi wybór szkoły ponadpodstawowej, a w dalszej perspektywie – kierunku studiów i przyszłego zawodu.

Przy wyborze szkoły średniej kieruj się więc swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami, a nie modą, oczekiwaniami rodziny czy preferencjami znajomych. Nie myśl na zasadzie: „Krzysiek i Paweł idą do technikum, to ja też tam pójdę”. Być może twoi koledzy są mocni w przedmiotach ścisłych i wybór takiej szkoły jest dla nich najlepszy, ale jeśli ty wolisz np. języki obce czy historię, to nauka w technikum będzie dla ciebie udręką.

Co wybrać? To poważny dylematPixabay

Niezwykle ważne jest, by szkołę wybrać świadomie, solidnie oceniając swoje możliwości. Jeśli jesteś prymusem, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś złożył papiery do elitarnej szkoły. Jeśli jednak twoje wyniki w nauce są raczej przeciętne lub słabsze, to lepiej nie startuj do najlepszego ogólniaka w mieście. Poza tym kto powiedział, że technika czy szkoły branżowe są gorsze? Tam również możesz zdobyć cenną wiedzę i zawód, dzięki któremu staniesz się w przyszłości poszukiwanym, dobrze opłacanym fachowcem w danej dziedzinie.

Liceum czy technikum?

To chyba jeden z głównych dylematów. Często młodzi ludzie, stojący przed wyborem szkoły, mają mętlik w głowie. Bo z jednej strony słyszą: „Po ogólniaku nic nie będziesz umiał. To zmarnowane lata nauki. Lepiej zdobądź konkretny zawód, przynajmniej będziesz już mieć fach w ręku”, a z drugiej pojawiają się głosy: „Skoro jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu, to idź do liceum, a potem się zobaczy, co dalej. Przez te parę lat w ogólniaku będziesz mieć czas, by się jeszcze zastanowić”.

Przy wyborze szkoły średniej kieruj się swoimi zainteresowaniami i predyspozycjamiPixabay

Co więc wybrać? Otóż liceum nie zawsze i nie dla każdego jest najlepszym wyborem. To szkoła dobra np. dla humanistów czy dla osób, które planują zdać maturę i iść na studia, a nie wybrały jeszcze konkretnego kierunku. Z zasady LO ma bowiem dać uczniowi solidną wiedzę ogólną, potrzebną do kontynuowania nauki na różnych kierunkach studiów wyższych.

Natomiast młodzi ludzie, którzy chcą szybciej zdobyć zawód albo studiować potem na kierunkach technicznych, powinni wybrać technikum. Wbrew obiegowym opiniom ono wcale nie jest szkołą gorszą niż ogólniak. Technika stosują nowoczesne metody nauczania i kształcą naprawdę na wysokim poziomie. Pamiętaj, że w technikum zdobędziesz fachową, praktyczną wiedzę z wielu dziedzin – tego nie da ci LO.

Przed podjęciem decyzji, warto zdobyć jak najwięcej informacji o szkołach, którymi jesteś zainteresowanyPixabay

Zdobyć dobry fach pozwalają również szkoły zawodowe (czyli tzw. szkoły branżowe I stopnia). Rośnie zainteresowanie nauką w tego typu placówkach. Wbrew pokutującym jeszcze obiegowym opiniom, już nie przypominają one placówek z dawnych lat. Wręcz przeciwnie – oferują wiele ciekawych, nowych kierunków, na bieżąco starają się dostosowywać swą ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, są bardzo dobrze wyposażone, angażują się we współpracę międzynarodową, a ich absolwenci w większości mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie. Dodać tu warto, że krakowskie zawodówki należą do najlepszych w kraju. Mogą się pochwalić m.in. świetnie wyposażonymi pracowniami do nauki zawodu i naprawdę dobrą kadrą pedagogiczną.

Co ułatwi ci wybór?

Wybierając szkołę ponadpodstawową, zaglądaj na portale edukacyjne, czytaj magazyny dla młodzieży i śledź rankingi (np. Perspektyw). Warto również interesować się tym, co dzieje się na rynku pracy – jakie są obecne trendy, jakie są krótko- i długoterminowe prognozy, jakich fachowców będą w przyszłości poszukiwali pracodawcy.
Pomocna w podjęciu decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej i przyszłym zawodzie może być również rozmowa z doradcą zawodowym. Dzięki niemu młody człowiek zapozna się z rynkiem edukacyjnym oraz z rynkiem pracy, co na pewno ułatwi mu wybór dalszej drogi kształcenia. Wiele placówek organizuje dla swych uczniów (siódmo- i ósmoklasistów) zajęcia z doradztwa zawodowego.

Zastanów się, co lubisz i jakie masz zainteresowania Pixabay

Przed podjęciem decyzji młody człowiek powinien też zdobyć jak najwięcej informacji o szkołach, którymi jest zainteresowany. Można np. przeprowadzić „wywiad” wśród starszych kolegów, zapoznać się z informacjami na stronach internetowych wybranych placówek albo wziąć udział w organizowanych przez nie dniach otwartych.
Dobrze jest też uwzględnić różne dodatkowe kryteria, np. to, czy dana szkoła oferuje zajęcia dodatkowe, czy organizuje ciekawe imprezy, spotkania lub wyjazdy edukacyjne, ilu uczniów liczą klasy, czy ma dobrze wyposażoną bibliotekę, jakie są warunki nauki języków obcych, czy szkoła ma system stypendialny itp. To na pewno ułatwi nam wybór.

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- Zespół Szkół Samochodowych w Nowym Sączu
- Zespół Szkół Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu
- Zespół Szkół w Starym Sączu

Dodaj ogłoszenie