Na murach I LO upamiętnili bohatera
- Marian Chodacki to bohater cichego frontu, to człowiek, który był także dyplomatą, bardzo zasłużonym dla państwa Polskiego, przededniu wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj wspominamy go jako doskonałego analityka, człowieka, który był zawsze dwa kroki przed przyszłością, pracownika wywiadu wojskowego. Marian Chodacki zamyka w sobie całą piękną historię pierwszej połowy XX wieku Polski i walki o wolność Polski - mówił w Nowym Sączu Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu uczciło wybitnego Polaka, pochodzącego z Nowego Sącza i absolwenta tej szkoły pamiątkową tablicą, która znajduje się na ścianie przy głównym wejściu do placówki.
- Dla szkoły ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ pokazuje nam kilka rzeczy. Po pierwsze, że ta szkoła kształciła elitę i to jest pewne wyzwanie dla wszystkich, którzy szkołę tworzą. Dla nauczycieli, bo spoczywa na nas pewien rodzaj odpowiedzialności, że osoby wybierające nasze liceum to są osoby, które mogą mierzyć wysoko. Więc my musimy im dać ten dobry start. To też odpowiedzialność dla uczniów, aby mieli się kim inspirować - mówił Jakub Bulzak, nauczyciel historii w I LO.

Uczniowie obecnie na uroczystości podkreślali zasługi Chodackiego, oraz to czego mogą się od niego nauczyć. Według nich upamiętniane zasłużonych dla miasta osób w postaci pamiątkowej tablicy to dobry pomysł.
- Nie tylko uczniowie, ale także przechodni będą mogli zatrzymać się na chwilę i dowiedzieć się czegoś więcej o bohaterze, to także zostanie dla przyszłych pokoleń - mówił Maciej, jeden z uczniów I LO w Nowym Sączu.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej podpułkownik Marian Chodacki (1898-1975) urodził się w Nowym Sączu. Był uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Walczył w Legionach Polskich w czasie I wojny światowej i w wojnie polsko-bolszewickiej. W odrodzonej Rzeczpospolitej był oficerem Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (wywiad i kontrwywiad wojskowy), dyplomatą, attaché wojskowym w Finlandii, komisarzem generalnym WP w Wolnym Mieście Gdańsku. W czasie II wojny światowej kierował Samodzielna Ekspozytura Wywiadowcza „Estezet”. Po wojnie był dyrektorem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Zmarł w Nowym Jorku.
Dyskusja panelowa historyków na temat życia i działalności ppłk. M. Chodackiego odbyła się w gmachu głównym Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu z udziałem prezesa Instytut Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz Szefa Służby Wywiadu Wojskowego, gen. bryg. Marka Łapińskiego.
Organizatorami przedsięwzięcia byli Instytut Pamięci Narodowej, Służba Wywiadu Wojskowego Miasto Nowy Sącza, zaś w części panelowej - Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Marcin Janusz ma niezwykły talent nie tylko do siatkówki
- To miasto kiedyś tętniło życiem. Pamiętacie taki Nowy Sącz?
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?