Pierwsza juniorska rakieta w Polsce

Rafał Kamieński
Klaudia Gawlik wygrała w finale z Sylwią Mikołajczuk
Klaudia Gawlik wygrała w finale z Sylwią Mikołajczuk fot. oficjalna strona zawodniczki
Nowosądeczanka Klaudia Gawlik, reprezentująca Tarnowski Klub Tenisowy, powróciła z Sopotu z tytułem Mistrzyni Polski Juniorek. W finale pokonała turniejową "dwójkę" Sylwię Mikołajczuk AZS Poznań w dwóch setach 6/4, 7/6. W półfinale Klaudia okazała się lepsza od rozstawionej z nr 1 Katarzyny Kalety PKT Pabianice zwyciężając 6/4, 6/3. A w pierwszej rundzie pokonała nr 3 mistrzostw Paulinę Czarnik Grzegórzecki Kraków 6/1, 6/4. Zwycięstwo w całym turnieju nie było więc przypadkowe. Klaudia odprawiała faworytki w dwóch setach.

Mistrzyni nie wyrosła jednak jak spod ziemi. Trenuje od siedmiu lat, doświadczenie zdobywa na turniejach w kraju i za granicą. Obecnie w światowym rankingu WTA jest na 651. pozycji. W karierze zdobyła już wicemistrzostwo Polski juniorów. Pierwsze w karierze zwycięstwo w ITF Women Circuit przyszło już ponad rok temu. Klaudia triumfowała w turnieju tenisowym PKO BP SA Olecko Cup (pula nagród 10 tys.).

Klaudia Gawlik zaczynała swą karierę na kortach Tarnowskiego Klubu Tenisowego. Dwa lata temu została powołana do reprezentacji Polski juniorów do lat 16. Klaudia wraz z koleżankami zdobyła wtedy złoty medal w prestiżowym, drużynowym turnieju Helvetie Cup, który w praktyce jest nieoficjalnymi mistrzostwami Europy. Zwycięstwo to dało polskim juniorkom prawo gry w nieoficjalnych mistrzostwach świata - turnieju Junior Fed Cup w Meksyku.

Nieco wcześniej wychowanka tarnowskiego klubu dotarła już do ćwierćfinałów w turniejach zawodowych z cyklu IFT Women Circuit w Budapeszcie i Casablance. Dzięki temu 15-letnia wówczas Gawlik awansowała na 834. miejsce na światowej liście WTA. W rankingu tym wspina się powoli, ale systematycznie.

W wieku siedmiu lat, w 1999 roku wygrała w turnieju o Puchar Prezydenta Tarnowa, zorganizowanym przez Tarnowski Klub Tenisowy i był to właściwie początek obiecującej kariery. - Mojemu klubowi, sponsorom z "Tikkurili" i trenerowi Janowi Pajorowi zawdzięczam bardzo wiele - zwykła mówić zawodniczka.

Tenisistka trenuje również w Nowym Sączu, a obiekty (zima hala, latem korty) udostępnia nowosądecki MOSiR. Droga do mistrzostwa Polski: runda: Klaudia Gawlik - Paulina Czarnik 6:1, 6:4, ćwierćfinał: Klaudia Gawlik - Natalia Kozel 6:1, 6:2, półfinał: Klaudia Gawlik - Katarzyna Kaleta (nr 1) 6:4, 6:3, finał:Klaudia Gawlik - Sylwia Mikołajczuk 6:4, 7:6.