Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 84 latach przerwy w sądeckim Sokole reaktywowane zostanie Towarzystwo Dramatyczne

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Częśc zespołu Towarzystwa Dramatycznego - lata 20. XX w.
Częśc zespołu Towarzystwa Dramatycznego - lata 20. XX w. fot. W. Dworzak
Sądeccy miłośnicy teatru i spektakli mogą już szykować się na nowości. Przy MCK Sokół reaktywowane zostanie Towarzystwo Dramatyczne (TD), które swoją działalność zakończyło 84 lata temu. To nawiązanie do tradycji utworzonego jeszcze w 1913 roku i na nowo zorganizowanego w 1918 roku przez Bolesława Barbackiego towarzystwa. Kierował nim będzie Janusz Michalik, który zapewnia, że to w żaden sposób nie oznacza żadnych zmian w działalności Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego.

Czy po kilkudziesięciu latach przerwy uda się wznowić działalność Towarzystwa Dramatycznego i jego teatru w budynku nowosądeckiego SOKOŁA będącego pierwotną siedzibą Towarzystwa? Wszystko na to wskazuje.

- Pewnie gdyby nie II wojna światowa to towarzystwo nadal by istniało. Pomysł reaktywacji towarzystwa narodził się u nas już 3 lata temu, ale była pandemia, która utrudniała prowadzenie tego typu przedsięwzięć. Teraz są ku temu możliwości, a my chcemy robić coś więcej - przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską’ Janusz Michalik, pomysłodawca.

Jak podkreśla, towarzystwo nigdy się nie rozwiązało, a niektórzy członkowie, którym udało się przeżyć wojnę działało przy Teatrze Robotniczym. Jego zdaniem jest to pomysł wart realizacji, szczególnie, że w przyszłym roku obchodzony będzie jubileusz 105- lecia inauguracji towarzystwa.

- W ramach tego towarzystwa chcielibyśmy na pewno realizować spektakle. W przeszłości towarzystwo tym właśnie się zajmowało - realizowało sztuki oparte na ówczesnej klasyce i my tej idei także chcemy się trzymać. Będziemy chcieli nawiązywać to tradycji TD z tamtych lat. To należy się Protoplastom tej sceny - dodaje Michalik.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza premiera planowana jest na 16 kwietnia, Dokładnie w tym samym dniu (tyle że 85 lat później) swoją pierwszą premierę miało Towarzystwo Dramatyczne pod wodzą Bolesława Barbackiego. Obecnie trwają poszukiwania członków towarzystwa.

- Zapraszamy tych, którzy już połknęli bakcyla teatru i mają sceniczne doświadczenie, ale także tych, którzy czują, że nadszedł czas, aby właśnie takiego bakcyla połknąć. Znajdzie się też miejsce dla tych, którzy pragną realizować niekoniecznie aktorskie marzenia, ale mogą nas wspomóc swoim talentem, umiejętnościami i pomysłami plastycznymi, czy muzycznymi; w przedstawieniu teatralnym oprawa scenograficzna i muzyczna zazwyczaj jest niebagatelnym jego dopełnieniem - mówi Michalik.

Podkreśla, że nie będzie żadnych ograniczeń wiekowych - poszukiwani są ludzie młodzi, nieco starsi i seniorzy. Podstawowym kryterium jest miłość do teatru i w ogóle do sztuki.

Janusz Michalik przez wielu kojarzony z Teatrem Robotniczym im. Bolesława Barbackiego podkreśla, że to nie oznacza końca działalności teatru. - Przed wojną niezależnie od siebie działały w Nowym Sącz dwa teatry. Teatr Towarzystwa Dramatycznego oraz Teatr Robotniczy - przekonuje.

Przypomnijmy, że byli i obecni członkowie teatru tworzą rodzinę, która została podzielona pomiędzy dwa teatry funkcjonujące pod tą samą nazwą w Nowym Sączu. Stało się to w momencie, kiedy współpraca między MOK-iem, a teatrem się zakończyła.

Teatr Robotniczy, którym kieruje Michalik zrzeszona przy Stowarzyszeniu Animatorów Kultury działał bowiem najpierw przy dawnym Domu Kultury Kolejarza, a potem przez wiele lat w Miejskim Ośrodku Kultury. Po latach przeniósł się do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Aktorzy-amatorzy do sąsiedniej instytucji poszli za swoim liderem Januszem Michalikiem po licznych nieporozumieniach z urzędnikami prezydenta Ludomira Handzla.

Między Stowarzyszeniem, a Miejskim Ośrodkiem Kultury współpraca się nie układała. Problemy wywołało zwolnienie w 2018 roku dyrektor Marty Jakubowskiej oraz audyt jednostki wykonany przez zewnętrzną firmę na zlecenie urzędu miasta, w którym wykazane rzekomo nieprawidłowości nie zainteresowały organów ścigania. Czarę goryczy przelało odejście po 38 latach kierownika artystycznego Janusza Michalika do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ.

Tymczasem przy MOK- działa teatr o dokładnie tej samej nazwie. Doszło nawet do tego, że w mieście obchodzono dwa jubileusze tego samego teatru. Rok 2022 w Nowym Sączu był „Rokiem stulecia Teatr Robotniczego im. Bolesława Barbackiego". Z tej okazji w mieście odbywało się wiele wydarzeń. Ich ilość była podwójna, bo obchody jubileuszu organizowały dwie instytucje: Miejski Ośrodek Kultury oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto