Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po co w Nowym Sączu spółka Dobra Energia? Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej odpowiada na kontrowersje

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Paweł Kupczak, prezes MPEC w Nowym Sączu szacuje, że gdyby nie było spółki córki  NDE, musieliby zapłacić w tym roku dodatkowo blisko 5 milionów złotych za uprawnienia do spalania węgla.
Paweł Kupczak, prezes MPEC w Nowym Sączu szacuje, że gdyby nie było spółki córki NDE, musieliby zapłacić w tym roku dodatkowo blisko 5 milionów złotych za uprawnienia do spalania węgla. MPEC Nowy Sącz
We wrześniu 2021 roku została powołana do życia spółka Nowosądecka Dobra Energia - spółka córka Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, wokół której narosło wiele kontrowersji i pytań. W przestrzeni publicznej pojawiły się zarzuty, że jej działalność generuje dodatkowe koszty i powoduje, że mieszkańcy płacą wyższe rachunki. Jak jest naprawdę?

MPEC mówi o oszczędzaniu

W dniu 1 września 2021 roku powstała Nowosądecka Dobra Energia sp. z o.o. Swoją działalność rozpoczęła w styczniu 2022 roku, po zatwierdzeniu taryfy przez Urząd Regulacji Energetyki. Co istotne, powołanie do życia nowej spółki nie wymagało zgody Rady Miasta Nowego Sącza, a NDE nie widnieje na liście spółek miejskich, ponieważ jest podmiotem zależnym bezpośrednio od MPEC Nowy Sącz. Powstanie spółki nie spowodowało też dodatkowego zatrudnienia, a jedynie przesunięcia kadrowe w ramach MPEC Nowy Sącz. Dodatkowo na przestrzeni ostatnich 5 lat w obu spółkach nastąpiło obniżenie zatrudnienia.

Jak wyjaśniał Paweł Kupczak, prezes Zarządu MPEC działalność NDE znacząco wpłynęła na obniżenie opłat wynikających z praw do emisji CO2. Szacuje, że od momentu powstania nowej spółki oszczędności wyniosły 8 564 756 zł. Dodatkowo, środki finansowe, które uda się zaoszczędzić w 2024 roku zostaną przekazane na pokrycie rosnących cen energii elektrycznej, remontów i konserwacji, a także stabilizacji cen i utrzymywania ich na aktualnym poziomie.

Na forach internetowych pojawiły się także zarzuty dotyczące legalności utworzenia NDA. Tutaj Ministerstwa Środowiska opiniowało, że działalność nowego podmiotu będzie zgodne z prawem. Jak wyjaśnia prezes Kupczak likwidacja spółki Nowosądecka Dobra Energia to zwiększenie kosztów produkcji ciepła i wzrost cen ok. 15 proc. w stosunku do obecnych stawek dla mieszkańców.

MPEC zamieścił wykres, który pokazuje koszty zakupu praw do emisji CO2.

Wykres - koszty zakupu praw CO2MPEC Nowy Sącz

Wynika z niego, że już w 2023 roku wysokość opłat została obniżona o blisko 2/3. Jednocześnie spółka twierdzi, że w roku 2024 Grupa MPEC Nowy Sącz nie zapłaci z tytułu opłat ETS ani złotówki. Ostatni czerwony słupek pokazuje jakie oszczędności są przewidywane w tym okresie i są to wartości sięgające 5 mln zł.

Nowy Sącz. Mieszkańcy od… 27 lat walczą o chodnik

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto