MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad pół tysiąca łusek i pasek Austro-Węgierski. Sądeccy poszukiwacze skarbów znów z cennymi znaleziskami

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Kolejne cenne znaleziska SHES ze Starego Sącza. Tym razem to pamiątki po bitwie
Kolejne cenne znaleziska SHES ze Starego Sącza. Tym razem to pamiątki po bitwie SHES
Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny (SHES) od lat przeszukują okolice Nowego¬ Sącza wyciągając spod ziemi cenne pamiątki. Ostatnie tygodnie to dla nich bardzo owocny czas. Tym razem udało się im znaleźć ponad 500 łusek, których historia sięga I wojny światowej. Oprócz tego znaleźli również okazały element męskiej garderoby z tego okresu.

SHES istnieje od 2018 roku. Skupia około 40 aktywnych członków pochodzących z różnych miejscowości regionu sądeckiego. Pasjonatów przeszłości interesują głównie czasy pierwszej i drugiej wojny światowej, ale w czasie swoich poszukiwań natrafiają także na świadectwa bardziej odległej historii Sądecczyzny. Podczas ostatnich poszukiwań odkryli kolejne cenne znaleziska.

- Wydobyliśmy spod ziemi ponad pół tysiąca łusek z I wojny światowej i klamrę Austro-Węgierską pasa wojskowego. Przeszukiwaliśmy teren w miejscu gdzie odbyła się bitwa Rosjan z wojskami Austro-Węgierskimi. Odbyła się w grudniu 1914 roku - opisuje szef grupy historyczno-eksploracyjnej Stanisław Pustułka w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

Jak dodaje, udało się wskazać kilka stanowisk strzeleckich, a przy nich kilkaset łusek oraz monety z tego okresu. - To potwierdza, że rzeczywiście bitwa się tam odbyła i doszło do niej dokładnie w tym miejscu. Ono wcześniej nie było jeszcze sprawdzane. Byliśmy tam pierwsi - dodaje Pustułka.

Te i inne znaleziska po dokładnej identyfikacji będzie można oglądać na różnego rodzaju wystawach. Tego typu znaleziska to cenne pamiątki historyczne, które przybliżają dzieje tego regionu. - Za dwa tygodnie otwieramy też nasze muzeum w Starym Sączu. Będzie tam stała ekspozycja naszych najcenniejszych znalezisk - zaznacza Pustułka.

We wcześniejszych latach SHES odkryło m.in. 180 monet z XV wieku, bransoletę z epoki brązu oraz siekierki z czasów kultury łużyckiej. Ponadto w czerwcu 2020 roku, w trakcie wykopalisk na zamkowym wzgórzu w Nowym Sączu miłośnicy historii natrafili na judaiki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Wśród 103 przedmiotów wykopanych w trakcie prac archeologicznych znajdowały się m.in. srebrna zastawa oraz przedmioty sakralne.

2021 roku znaleźli również żydowskie macewy, odkryli schron na starym moście w Kurowie i dokonali wielu innych ciekawych odkryć, które pomagają zgłębiać historię Sądecczyzny - miejsca bardzo ciekawego i bogatego historycznie.

Oprócz tego członkowie stowarzyszenia regularnie przeszukują miejsca, która mają potencjał archeologiczny aby znajdować tam pamiątki po naszych przodkach. Te zasługi sprawiły, że SHES otrzymało w 2023 roku uprawnienia i tytuł Społecznego Opiekuna Zabytków.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ponad pół tysiąca łusek i pasek Austro-Węgierski. Sądeccy poszukiwacze skarbów znów z cennymi znaleziskami - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto