Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Popradem popłynęły wianki z kwiatów i ziół. Ryterskie Wianki z zespołem Rytrzoki i ogniskiem

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Przedstawienie przypominające słowiańskie tradycje Nocy Kupały przygotowali uczniowie ryterskiej podstawówki
Przedstawienie przypominające słowiańskie tradycje Nocy Kupały przygotowali uczniowie ryterskiej podstawówki UG Rytro
Ryterskie Wianki powoli stają się tradycją. To wydarzenie po raz kolejny przyciągnęło wiele osób na plażę Plos nad Popradem. Były słowiańkie i regionalne rytmy, wspólne pieczenie kiełbasy oraz konkurs na najpiękniejszy wianek. Niektóre z nich puszczono z nutem rzeki.

Ryterskie Wianki łączą słowiańską tradycję i lokalny folklor

Już po raz kolejny Urząd Gminy w Rytrze wraz z partnerami przygotował wydarzenie, które nawiązuje do Nocy Kupały. Ryterskie Wianki odbyły się jednak kilka dni przed letnim przesileniem, czyli najkrótszą nocą w roku, która przypada z 21 na 22 czerwca.

Na plaży Plos nad Popradem w Rytrze w sobotę, 17 czerwca, przygotowano wielkie ognisko, gdzie każdy chętny mógł upiec tradycyjnie kiełbasę na kiju. Czas umilał występ zespołu regionalnego i kapeli Rytrzoki. Nie zabrakło tez nawiązań do słowiańskich tradycji. Inscenizację poświęconą temu tematowi zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rytrze. Był też konkurs na najpiękniejszy wianek upleciony z intensywnie pachnących ziół i kwiatów. Nie zabrakło też innych konkursów i zabaw.

Punktem kulminacyjnym było puszczenie przez dziewczęta wianków z wplecionymie w nie zapalonymi świcami. Według słowiańskich wierzeń, to co wydarzyło się z wiankiem na wodzie, przepowiadać miało pannie przyszłość. Jeżeli jej wianek zatonął albo spłonął, był to znak staropanieństwa lub poważniej choroby. Wianek zabrany przez nurt rzeki oznaczał długie oczekiwanie na zamążpójście. Natomiast wyłowiony wianek przez młodzieńca miał zwiastować z nim zaślubiny.

Noc Kupały, najkrótsza noc w roku

Noc Kupały, zwana czasem też Sobótką, czyli najkrótsza noc w roku podczas letniego przesilenia. Przypada z 21 na 22 czerwca, a w roku przestępnym z 20 na 21 czerwca. Według słowiańskich tradycji ta noc poświęcona była żwiołom ognia i wody. Dlatego najważniejszym elementem było ogromne ognisko rozpalane w pobliżu płynącej wody. Do ogniska wrzucano zioła mające według wierzeń uzdrawiające i oczyszczające moce. Zabawa przy płomieniach trwała całą noc.

W Noc Kupały wykonywano wiele obrzędów mających różne znaczenia, jak chociażby wspomniane już puszczanie wianków z nurtem rzeki. Innym były np. skoki przez przez ognisko, które miały zapewnić ochronę przed złymi mocami i chorobami, a także urodzaj i płoność na przyszłość.

Smok Grynbos zieje ogniem i głośno warczy! Zamek w Grybowie kusi niesamowitą atrakcją

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto