Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowosądecki: Rekordowa susza. Blisko 2 tys. domów bez wody

Iwona Kamieńska
fot. archiwum polskapresse
Już w 1880 domach w powiecie nowosądeckim nie ma wody. Poziom wód gruntowych opadł, osuszając studnie i ujęcia w prywatnych wiejskich sieciach wodociągowych. To efekt suszy, która - jak oceniają urzędnicy starostwa powiatowego - jest rekordowo dotkliwa. Kłopotów w takich rozmiarach nie było na Sądecczyźnie od kilkudziesięciu lat.

Najgorsza sytuacja panuje w gminie Grybów, gdzie nie ma wody w 476 gospodarstwach. W gminie Korzenna jest niewiele lepiej - problem dotyczy 443 domów.

- Uruchomiono punkty poboru wody w Starej Wsi, Siołkowej i Polnej - mówi Ryszard Wąsowicz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu. - Jest też możliwość poboru wody z hydrantów wodociągu gminnego.
Do 240 mieszkańców gminy Łącko wodę trzeba dowozić beczkowozami Ochotniczej Straży Pożarnej. Mieszkańcy 200 domów w gminie Gródek nad Dunajcem mogą zaczerpnąć wody z ujęcia w Siennej .

W mniejszej skali problem dotknął gminy Podegrodzie, Łososina Dolna, Stary Sącz, Nawojowa, Rytro, Chełmiec oraz miasta Grybów i Krynica-Zdrój. Prognozy nie są optymistyczne. Jak mówi Ryszard Wąsowicz, na szybką poprawę sytuacji raczej nie można liczyć. - Zimą woda gruntowa zamarznie. Nieco lepiej może być wiosną wraz z roztopami.

Jego opinię potwierdzają hydrolodzy. Z badań Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk wynika, że zmienia się rozkład opadów w całej Europie - z roku na rok letnie miesiące są coraz mniej deszczowe i 70 procent wody spada na ziemię dopiero zimą - w postaci śniegu.

Susza dotknęła w tym roku między innymi Hiszpanię i Portugalię. Wstrzymano żeglugę na takich wielkich rzekach jak Dunaj czy Ren, w Bułgarii walczono z wielkimi pożarami lasów.

Ratunkiem mogą się okazać kosztowne inwestycje w budowę zbiorników retencyjnych na rzekach, oczyszczalni wód oraz nowoczesnych gminnych i miejskich sieci wodociągowych.

W powiecie limanowskim brakuje wody w 389 gospodarstwach - najgorzej jest w gminie Łukowica (226 domów) oraz w gminie Jodłownik (152). Natomiast odetchnęli z ulgą mieszkańcy 450 gospodarstw w gminie Limanowa, w których studniach pod długiej przerwie znów pojawiła się woda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto