Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowosądecki. Szkółki ginących zawodów mają już 20 lat. Podpisano umowy na kolejny rok [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. Starostwo Powiatowe
Szkółki Ginących Zawodów mają już 20 lat. Z tej okazji Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki wręczył zasłużonym instruktorom pamiątkowe grawertony oraz złożył podziękowania za wieloletnią pracę. Powiat Nowosądecki podpisał także umowy z instruktorami 59 szkółek na nowy rok szkolny 2020/21.

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Marek Kwiatkowski podkreśla, że Szkółki Ginących Zawodów to bezcenna inicjatywa, dzięki której można ocalić lokalną kulturę oraz prezentować regionalne tradycje.

– Cieszę się, że jest coraz więcej młodych osób, które chcą się uczyć i instruktorów z różnych dziedzin, którzy chcą przekazywać wiedzę. Dziękuję za dotychczasową pracę, życzę wytrwałości i proszę o dalsze promowanie naszej bogatej historii i kultury regionu - mówił na spotkaniu z instruktorami w Starym Sączu.

Otrzymali podziękowania i grawertony

Z okazji jubileuszu 20 - lecia instruktorzy, którzy najdłużej prowadzą lekcje z dziećmi i młodzieżą, otrzymali pamiątkowe grawertony i podziękowania od starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego i wicestarosty Antoniego Koszyka. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

- Józef Trojan (Szkółka Muzykowania Ludowego od 2000 r.),
- Marek Wastag (Szkółka Muzykowania Ludowego od 2000 r.),
- Sławomir Bryniak (Szkółka Muzykowania Ludowego od 2002 r.),
- Janina Lorczyk (Szkółka Haftu od 2004 r.) i
- Marta Mikulska-Jurczak (Szkółka Muzykowania Ludowego od 2004 r.).

Podpisanie umów na nowy rok szkolny

W trakcie jubileuszowych uroczystości Instruktorzy podpisali również umowy na nowy rok szkolny 2020/2021. Obecnie na terenie Powiatu Nowosądeckiego działa 59 Szkółek Ginących Zawodów, w których jest zatrudnionych 34 instruktorów - mistrzów. Mowa tutaj o 39 Szkółkach Muzykowania Ludowego, pięciu Szkółkach Śpiewu i Tańca Regionalnego, trzech Szkółkach Ceramiki, dwóch Szkółki Bibułkarstwa, Ikonopisarstwa i Haftu, a także po jednej Szkółce Rysunku na Szkle, Rzeźby, Malarstwa, Plastycznej, Śpiewu i Grafiki.

Opiekę nad Szkółkami sprawuje Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Starym Sączu.

Skąd taki pomysł?

Jak wyjaśnia Maria Olszowska, kierownik Biura Prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, pomysł powstania Szkółek Ginących Zawodów zrodził inicjatywy władz powiatu – ówczesnego członka Zarządu Powiatu Edwarda Paszka, dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Zbigniewa Czepelaka, ówczesnego dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury Józefa Puściznę, Stanisława Dąbrowskiego oraz Stowarzyszenie Lachów Sądeckich.

- To była reakcja na złą tendencję, która pokazywała dramatyczny spadek zainteresowania kulturą i tradycją regionu przez młode pokolenie lat 90 - wyjaśnia.

Jesienią 2000 roku podpisano pierwsze umowy i tym samym utworzono 10 Szkółek Muzykowania Ludowego. Głównym zamierzeniem była chęć przekazania wiedzy i umiejętności na zasadzie mistrz – uczeń. Z oferty zajęć korzystało wówczas 120 uczniów.

Mofeta w Złockiem. Największa tego typu forma geologiczna w ...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto