Przegląd tygodnia w Nowym Sączu, najważniejsze wydarzenia od 29.03 do 4.04.2020, sprawdź czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja online
Redakcja online
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Nowego Sącza czytali w ostatnim tygodniu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z tygodnia? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Nowego Sącza czytali w ostatnim tygodniu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Nowego Sącza, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 29.03 a 4.04.2020. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Koronawirus w Małopolsce [MAPA POWIATÓW, DANE, STATYSTYKI] Ile osób choruje na COVID-19? Gdzie stwierdzono zakażenia SARS-CoV-2? 5.04.2020”?

Przegląd tygodnia Nowy Sącz od 29.03 do 4.04.2020: top 3 artykuły z tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Koronawirus w Małopolsce [MAPA POWIATÓW, DANE, STATYSTYKI] Ile osób choruje na COVID-19? Gdzie stwierdzono zakażenia SARS-CoV-2? 5.04.2020

Koronawirus w Małopolsce. Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł do Małopolski 9 marca. Od tego czasu groźny wirus powodujący chorobę COVID-19 rozprzestrzenia się po całym województwie małopolskim. Do 4.04.2020 w Małopolsce potwierdzono 308 przypadków zakażeń koronawirusem. Jak wygląda małopolska mapa zakażeń wirusem? Gdzie stwierdzono zachorowania? Ile osób choruje w poszczególnych powiatach? Zobacz mapę koronawirusa w Małopolsce.

📢 Prezydent ma wątpliwości odnośnie informacji podawanych przez Sanepid

Prezydent Ludomir Handzel jest zaniepokojony statystykami podawanymi urzędowi miasta przez sądecki Sanepid. Choć liczba zarażonych koronawirusem systematycznie wzrasta i to zarówno w całym kraju, jak i w Małopolsce, dane dotyczące Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego od pięciu dni pozostają bez zmian. Dlatego wysłał pismo do dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Sączu z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. - Jestem nie tylko prezydentem, ale także przewodniczącym Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Muszę dysponować wiarygodnymi danymi - podkreśla.

📢 Szkoła TVP w ogniu krytyki. Zamiast uczyć w dobie koronawirusa, zalicza wpadki i żenuje [MEMY] [4.04.2020]

Z powodu pandemii koronawirusa szkoły w całej Polsce są zamknięte. To dlatego 30 marca od godziny 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP. Materiały są emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Jak się jednak okazuje, program pozostawia wiele do życzenia. Nauczycielki wydają się być zestresowane obecnością kamery, a błędy i wpadki zdarzają się niemal codziennie. Internauci bezlitośnie je wytykają.

Tygodniowa prasówka 29.03-4.04.2020 Nowy Sącz: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Nowym Sączu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Nowy Sącz. Tak w ubiegłym roku rodzina Szkaradków przygotowywała wielkanocne palmy na konkurs

Po raz pierwszy od ponad 40 lat rodzina Szkaradków z Rdziostowa (gm. Chełmiec) nie przygotuje tradycyjnych wielkanocnych palm, które zdobiły m.in. bazylikę św. Małgorzaty w Nowym Sączu oraz kościół parafialny w Marcinkowicach. Szkaradkowie słyną (nie tylko na Sądecczyźnie) z pięknych palm, które osiągały około 20 metrów wysokości. - Niestety w tym roku epidemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany - mówi Cecylia Szkaradek.

📢 Miss Małopolski 2020. Oto półfinalistki konkursu, cz. 1 [ZDJĘCIA] [4.04.]

Biuro organizatorów prestiżowego konkursu Miss Małopolski opublikowało właśnie zdjęcia wszystkich kobiet, które zakwalifikowano do tegorocznego półfinału zmagań o koronę najpiękniejszej. Wśród wyróżnionych są mieszkanki całej Małopolski i to zarówno te rodowite jak i te z pań, które swoje życie z naszym regionem Polski związały dopiero niedawno.

📢 Firma Dam - Car włączyła się w walkę z koronawirusem. W jaki sposób?

Kolejni przedsiębiorcy z regionu włączają się do walki z epidemią koronawirusa. Tym razem firma Dam - Car ze Stróż (gm. Grybów) zaoferowała służbom mundurowym (straż pożarna, policja) oraz pogotowiu ratunkowemu bezpłatne oczyszczanie samochodów metodą parową oraz ozonowanie pojazdów. Jak zapewnia przedstawiciel firmy, metoda ta likwiduje w prawie 99 procentach wszystkie wirusy, w tym Covid - 19. Z tej okazji skorzystało już kilka jednostek OSP. Numer kontaktowy do firmy Dam - Car: 661 254 465

📢 Prezydent chce kupić testy przesiewowe na koronawirusa. Jak działają?

Prezydent Ludomir Handzel zamierza zakupić testy przesiewowe, które służą do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusa. Przeciwciała te pojawiają się w organizmie osoby, która miała kontakt z chińskiem wirusem. Liczy, że testy trafią do Nowego Sącza jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Mają one pomóc w monitorowaniu sytuacji epidemiologicznej w mieście.

📢 Koronawirus w Małopolsce. Kolejne zakażenia potwierdzone, już ponad 300 chorych!

W Małopolsce przybyło osób zakażonych koronawirusem, obecnie jest ich 308. W sobotę potwierdzono łącznie 46 nowych zachorowań. Tylko w godzinach popołudniowych potwierdzono ich aż 32. Jednak są też dobre wieści - w Małopolsce mamy już troje ozdrowieńców. Dziś poinformowano o tym, że do tej grupy dołączyła młoda kobieta i młody mężczyzna, którzy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckim.

📢 Miasteczko Multimedialne nieudany mariaż biznesu i technologii. Teraz jest zamknięte, a jak wyglądało przed laty?

Miasteczko Multimedialne przy ul. Myśliwskiej w Nowym Sączu kosztowało 140 mln zł (w tym 105 mln zł unijnej dotacji), ale dziś hula w nim wiatr. Spółka, która nim zarządzała, ogłosiła upadłość, a do jej drzwi zapukali wierzyciele, którzy wyliczyli swoje straty na około 150 mln zł. Budynek, którego wartość oszacowano na 57 mln zł, wystawiono na sprzedaż, ale mimo kolejnych prób i schodzenia z ceny nie znaleźli się chętni. Główny powód to koszt utrzymania obiektu. Miesięczne media to około 350 tys. zł. Zobaczcie jak budynek prezentował się tuż po oddaniu do użytku w 2014 roku i kolejnych trzech latach. Projekt połączenia świata biznesu i nauki okazał się niestety klapą.

📢 Limanowa. Aż dziesięć nowych zakażeń koronawirusem. Wśród nich trzy pielęgniarki ze szpitala i dziecko

Na terenie powiatu limanowskiego potwierdzono dziesięć kolejnych zakażeń koronawirusem. Wśród nich są trzy pielęgniarki z limanowskiego szpitala oraz 9-letnie dziecko. Jak dotąd na terenie powiatu zaraziło się 16 osób, a jedna osoba zmarła. To 87-letniej mieszkanki powiatu limanowskiego, która była hospitalizowana w Szpitalu Powiatowym w Limanowej.

📢 Firma Voyager zawiesiła wszystkie kursy autobusów do odwołania

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest niezwykle ciężka. Kryzys dotyka praktycznie każdą firmę. Prywatny przewoźnik Voyager zawiesił wszystkie kursy 1 kwietnia do odwołania.

📢 Kongregacja Kupiecka apeluje do sądeczan. O co proszą przedsiębiorcy?

Kongregacja Kupiecka w Nowym Sączu apeluje do mieszkańców miasta i regionu, by wsparli miejscowych wytwórców i kupowali produkty wytworzone na terenie Sądecczyzny. Jak wyjaśnia Józef Pyzik, prezes zarządu kongregacji, działanie takie pozwoli przetrwać producentom towarów i właścicielom sklepów trudny dla nich okres epidemii koronawirusa.

📢 Vitberg przekazał maseczki dla sądeckich strażaków

Firma Vitberg z Nowego Sącza przekazała 500 sztuk maseczek ochronnych dla sądeckich strażaków. Wcześniej 1000 sztuk trafiło do tutejszego szpitala.

📢 Weekendowe kontrole policji. Będą sprawdzać samochody i autobusy

Jeśli ktoś wybiera się na weekend do Krynicy lub Muszyny, musi zrezygnować z tego planu. W sobotę w drodze do uzdrowiska na Krzyżówce powstanie czynny posterunek drogówki. Policjanci przez cały dzień będą kontrolować przejeżdżające pojazdy. Stały posterunek powstanie także w Rytrze na trasie do Piwnicznej.

📢 Zmarł Władysław Sroka zasłużony podinspektor policji

W nocy z czwartku na piątek (2/3 kwietnia) po długiej i ciężkiej chorobie zmarł emerytowany podinspektor policji Władysław Sroka. Przez lata był naczelnikiem Wydziału Kryminalnego KMP w Nowym Sączu, a także komendantem Komisariatu Policji w Starym Sączu.

📢 Na sądeckim rynku jak co roku stanęła wielkanocna palma

Choć tegoroczne święta wielkanocne upłyną niestety pod znakiem epidemii koronawirusa, na sądeckim rynku stanęła wczoraj wielkanocna palma. Liczy ponad 20 metrów i została ona wykonana zgodnie z wzornictwem ludowym. Waga palmy wielkanocnej osiąga półtorej tony. Zobacz galerię

📢 Nawojowa. Pałac Stadnickich odzyskuje dawny blask. Wieża została ukończona [ZDJĘCIA]

Niedawno odsłonięta wieża Pałacu Stadnickich wygląda wspaniale. Ten etap prac został ukończony jeszcze przed dodatkowymi ograniczeniami związanymi z epidemią. Do końca czerwca prowadzone będą prace konserwatorskie mające na celu odtworzenie historycznego stanu wschodniej elewacji wschodniego skrzydła pałacu.

📢 Ksiądz przebywa w szpitalu, a wiele rodzin jest na kwarantannie

W niedzielę u 49-letniego ks. proboszcza Krzysztofa Prokopa zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Proboszcz parafii w Niskowej został przetransportowany do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jego stan jest stabilny. W kwarantannie pozostaje wikariusz ks. Bogusław Tokarz, a wszyscy którzy mieli kontakt z proboszczem musieli powiadomić sanepid. Również w parafii w Męcinie (pow. limanowski) trzech księży przebywa na kwarantannie.

📢 Ceny paliw poszły w dół. Gdzie zatankujemy najtaniej w Nowym Sączu?

Przez pandemię koronawirusa i związany z tym kryzys gospodarczy na stacjach benzynowych spadły ceny paliw. Sprawdziliśmy, ile na przełomie marca i kwietnia kosztuje litr benzyny bezołowiowej 95 i diesla na stacjach w Nowym Sączu. Tak taniego paliwa nie było od kilku lat.

📢 Przestępcy z Nowego Sącza i okolic poszukiwani przez policję

Tych kilkunastu przestępców szuka małopolska policja. Oto lista poszukiwanych osób przez policję w Nowym Sączu, Limanowej i Gorlicach. Wśród nich są osoby, które dopuściły się poważnych przestępstw, rozbojów i pobić. Jeśli widzieliście któregokolwiek z nich, to skontaktujcie się z najbliższym posterunkiem policji lub zadzwońcie pod bezpłatny numer alarmowy: 112. Lista została zaktualizowana na dzień 2 kwietnia 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie