Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przenosiny sądu pod koniec roku. Pierwsze rozprawy dopiero wiosną

Iga Michalec
Fot. Damian Radziak
Przy ul. Grunwaldzkiej budowlańcy wykańczają gmach Sądu Rejonowego. Odbiór już w grudniu. Obiekt stanie się własnością Skarbu Państwa za 20 lat. Prywatna firma otrzyma 136 mln zł.

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec tego roku zacznie się przeprowadzka Sądu Rejonowego w Nowym Sączu do nowego gmachu przy ul. Grunwaldzkiej. W pierwszej kolejności przeniesione zostanie archiwum Wydziału Ksiąg Wieczystych. Potem systematycznie dotychczas zajmowane pomieszczenia przy ul. Pijarskiej 1 i Strzeleckiej 1 zwalniać będą kolejne wydziały SR.

- Pierwsze rozprawy w nowym budynku będą się odbywać już wiosną - mówi z zadowoleniem Józef Kiełbasa, dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Gmach przy ul. Grunwaldzkiej jest już gotowy. Obecnie trwa jego wyposażanie. Powoli zbliża się finał tego nowatorskiego przedsięwzięcia, które swój początek miało w marcu 2015 r. Wówczas została podpisana umowa między Sądem Okręgowym w Nowym Sączu, będącym podmiotem publicznym, a firmą Warbud.

Warszawska spółka będąca podmiotem prywatnym wzięła na swoje barki niełatwe zadanie - zaprojektowanie i wybudowanie nowej siedziby sądu. Obie strony godziły się w umowie na to, że to Warbud będzie użytkował i zarządzał nowym obiektem przez okres 20 lat i, że jako partner prywatny od Skarbu Państwa dostawał będzie tzw. opłatę za dostępność. Po tym okresie nieruchomość wraz z budynkiem sądowym zostanie przekazana do dyspozycji trwałemu zarządcy, czyli SO w Nowym Sączu.

Pierwszą łopatę rozpoczynającą budowę wbito w ziemię 7 kwietnia ubiegłego roku. Uczestniczyli w tym m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Rozwoju, warszawskiej firmy Warbud S.A, sądów różnych szczebli oraz władze miasta. Po 17 miesiącach inwestycja zbliża się ku końcowi.

- Gdy zaczynaliśmy budowę, przedstawiciele Warbudu zapewniali nas, że prace powinny zakończyć się pod koniec 2017 r., a spółka dołoży starań, aby wyprzedzić nieco przyjęty harmonogram. Dotrzymali słowa - podkreśla Józef Kiełbasa.

Okazały czterokondygnacyjny budynek został wzniesiony kilkaset metrów od ul. Grunwaldzkiej. Nieopodal sądowego obiektu znajduje się również Komenda Miejska Policji. Nowy sądowy gmach został zaprojektowany w najnowocześniejszej technologii. Jest to obiekt o powierzchni ponad 10 tys. m. kw., klimatyzowany, który spełniać będzie wysokie standardy pracy i obsługi interesantów.

W nowym budynku znajdzie się m.in. 18 sal rozpraw i gabinety dla sędziów, a także pomieszczenia na archiwa. Będzie funkcjonowało biuro obsługi interesanta. Przewidziana jest też część gastronomiczna na parterze.

- Etap budowlany inwestycji zakończył się - wyjaśnia dyrektor Kiełbasa. - Teraz już partner prywatny skupia się na wyposażeniu obiektu. Podpisywane są umowy na dostawę i montaż systemu teleinformatycznego. Przewidujemy, że spółka powinna uzyskać około 20 grudnia br. prawomocne pozwolenie na użytkowanie nowego sądu.

Dopiero mając ten dokument, będzie można rozpocząć przeprowadzkę poszczególnych agend sądu do nowych pomieszczeń.

Sąd Rejonowy zniknie z ul. Strzeleckiej 1. Natomiast z gmachu przy ul. Pijarskiej 1 przeniesiony zostanie Wydział VII Ksiąg Wieczystych i Wydział I Cywilny, który ma największy wpływ spraw, a także administracja i siedziba prezesa SR.

Opuszczone pomieszczenia w samym centrum miasta zostaną szybko zagospodarowane. Przeniesione będą tam różne agendy , m.in. Sąd Pracy i Ubezpieczeń SO, który mieści się w wynajmowanym budynku przy ul. Pijarskiej 14.

Jak zapewnia dyrektor „okręgówki”, przeprowadzka wydziałów będzie się obywać etapami.

- Będzie tak zorganizowana, aby nie spowodowała dużego zamieszania - mówi Józef Kiełbasa. - Ale trudności związanych z przenosinami z pewnością nie będzie się dało zupełnie wyeliminować. Mamy nadzieję, że ta niełatwa logistyczna operacja pójdzie szybko i sprawnie.

Petenci cały czas będą mogli korzystać z ksiąg wieczystych, bo ich pełny zasób jest dostępny w elektronicznym systemie.

Dzisiaj Wydziały Sądu Rejonowego mieszczą się w kilku obiektach rozlokowanych w różnych punktach miasta. Część z nich sąd wynajmuje, co wiąże się z kosztami. Po przeprowadzce będą w jednym budynku.

- Chcemy jak najszybciej działać już we własnych obiektach - stwierdza Kiełbasa.

W ostatnich dniach rozstrzygnięto też przetarg na montaż łącza światłowodowego, który „zepnie” wszystkie dotychczasowe sądowe gmachy z tym przy ul. Grunwaldzkiej. Światłowód, zgodnie z zapewnieniami ma być zainstalowany na przełomie listopada i grudnia.

Przy nowym budynku nie będzie problemów z parkowaniem. Zostało wydzielonych ponad 100 miejsc dla petentów, a w podziemiach obiektu kilkanaście.

Gdy tylko spółka Warbud otrzyma prawomocne pozwolenie na użytkowanie, będzie to oznaczało, że przejmuje gmach i zaczyna nim zarządzać z wszystkimi wynikającymi z tego obowiązkami. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu będzie uiszczał na rzecz partnera prywatnego opłatę za dostępność. Środki będą pochodzić ze Skarbu Państwa.

- W ciągu 20 lat kwota ta wyniesie 136 mln złotych - mówi dyrektor Kiełbasa. - Rocznie za dzierżawę obiektu partner prywatny będzie dostawał ok. 4,5 mln zł. To koszty, w których uwzględniono również te, związane z zaprojektowaniem, budową, wyposażeniem gmachu, jego utrzymaniem i zarządzaniem - dodaje.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 2. Czym jest nakastlik?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto