Puchar Świata pojechał na Sądecczyznę! Nasi zdobyli Węgry. Tradycja od 1985 roku

Remigiusz Szurek
UKS Gladiator Binczarowa pokazał się z bardzo dobrej strony na Węgrzech
UKS Gladiator Binczarowa pokazał się z bardzo dobrej strony na Węgrzech UKS
Kickboxing. Reprezentanci UKS Gladiatora Binczarowa (gmina Grybów) wystartowali w zawodach Pucharu Świata w Budapeszcie. 27. edycja tej imprezy okazała się szczęśliwa dla naszych zawodników.

W zawodach wzięło udział 3143 zawodników i zawodniczek reprezentujących 39 państw z całego świata. Ostatecznie Polacy wywalczyli czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej za Węgrami, Bułgarami i Niemcami, a swój wkład w ten wynik mieli również przedstawiciel UKS Gladiatora, którzy wywalczyli w sumie pięć medali, w tym ten najcenniejszy.

Budapeszt dobrze kojarzy się polskim kickboxerom. To tam w 1985 roku pierwszym mistrzem świata na MŚ Wako z naszego kraju został obecny prezes Polskiego Związku Kickboxingu Piotr Siegoczyński.

Spośród zawodników z Binczarowej ten najcenniejszy złoty krążek w 2022 roku w formule Fullcontact juniorów do 70 kg zdobyła fenomenalna w tym sezonie Joanna Mucha. Swoje dwie walki zakończyła przez nokauty. W tym roku skończy osiemnaście lat i jest to już ostatni rok, gdy walczy jako juniorka.

– Ciężko spodziewać się tego, co wydarzy się na danych zawodach, ale liczyłem na dobry wynik i tak się stało. Asia dysponuje bardzo wielkim potencjałem. Jest bardzo silna fizycznie. Jeśli dobrze trafi to dziewczyny już nie wstają. Chwilę wcześniej przed występem na Węgrzech wywalczyła dwa tytuły Mistrzyni Polski. Wiedziałem o tym, że jest w super formie i można spodziewać się czegoś fajnego – przyznaje w rozmowie z „Gazetą Krakowską” trener UKS Amadeusz Kwiatkowski.

Przed Joanną Muchą ciekawa sportowa przyszłość.

– Podszedł do mnie trener Reprezentacji Seniorów i powiedział wprost, że niebawem chce ją widzieć u siebie – dodaje nasz rozmówca.

Srebrem swój występ na węgierskiej ziemi zwieńczyła Julia Niewiadomska, która w finale przez niemal cały pojedynek prowadziła, ale ostatecznie w końcówce dała się pokonać Szwajcarce, która przyspieszając tempo „wyszarpała” triumf na piętnaście sekund przed końcem.

Brązowe medale zawisły na szyjach Weroniki Ogorzałek, Radosława Biela i Kacpra Ogorzałka. Trenerzy UKS zwracają szczególną uwagę na dokonanie ostatniego z wymienionych zawodników, który w ćwierćfinale zaprezentował się bardzo dobrze i pokonał reprezentanta Chorwacji przed czasem, zaś w półfinale uległ niezwykle mocnemu Ukraińcowi, który następnie okazał się mistrzem.

Emocjonujące boje, ale bez wyniku medalowego, zbierając jednak bezcenne doświadczenie, zanotowali Hubert Gruca i Agnieszka Gaborek.

Binczarowski UKS myśli już powoli o kolejnych występach. 27 sierpnia br. na dziesięciolecie klubu odbędzie się dziesiąta już, cykliczna Liga Gladiatora. Na początku września we Włoszech wystartują Mistrzostwa Świata Juniorów i Kadetów, na które pojedzie Joanna Mucha. W związku z tym pod koniec czerwca rozpocznie się obóz przygotowawczy w Zakopanem. W planach są również zgrupowania w Chorwacji i nad Morzem Bałtyckim. W skrócie przed zawodniczką UKS ciężka praca, która powinna przynieść wiele pozytywów, o czym przekonaliśmy się na Węgrzech.

UKS dziękuje za wsparcie finansowe Powiatowi Nowosądeckiemu oraz sponsorom: Positiveways.pl i WymienSilnik.pl.