Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska atrakcyjna także zimą. Od strony Róży Wiatru, Czubatki i Dąbrówki zjeżdżają turyści na spacery i... narty

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Pustynia Błędowska zima też jest atrakcyjnym miejscem na spacery
Pustynia Błędowska zima też jest atrakcyjnym miejscem na spacery Tadeusz Żurek
Pustynia Błędowska nadal przykryta jest śniegiem, co wcale nie zniechęca turystów do przyjazdu tu. Na tej rozległej przestrzeni spacerują samotnie, z rodzinami i psami, jeżdżą na nartach. Pojawiają się tu też ludzie na motocyklach i quadach, ale raczej robią to nielegalnie. Pustynia jest obszarem chronionym.

Pustynia Błędowska rozciąga się od Dąbrowy Górniczej (dzielnica Błędów) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000, a na części jest poligon wojskowy.

Żołnierze ćwiczą tu przede wszystkim skoki ze spadochronem.

Na pustynię najłatwiej dojechać od drogi Bolesław - Klucze. Jest tam duży parking z którego dochodzi się to tarasów widokowych - Róża Wiatrów. Łatwo dojechać nad piaski jest też od Klucz oraz od strony Chechła. Są tam punkty widokowe - Czubatka i Dąbrówka.

Historia Pustyni Błędowskiej

Podczas epoki lodowcowej, następujących po sobie zlodowaceń do doliny, w której znajduje się pustynia, stopniowo nanoszone były kolejne porcje piasków i żwirów. Przez długi czas te rozległe tereny podlegały działaniu wiatrów oraz wody, co nie sprzyjało wzrostowi roślinności.

Gdy minęła epoka lodowcowa, wyrósł tu gęsty las. W XIII wieku zaczął być intensywnie eksploatowany. Do powstałych w rejonie Olkusza kopalni srebra oraz ołowiu potrzebne były spore ilości drewna wykorzystywanego do wzmacniania szybów kopalnianych. Intensywna wycinka drzew oraz pobór wód gruntowych na terenach, gdzie podłoże stanowią żwiry i piaski, doprowadziły do powstania tej pustyni.

Po II wojnie światowej na części pustyni były nasadzane sosny i wierzby kaspijskie. Na początku XX wieku podjęto decyzję o wycince i oczyszczeniu terenu z wysokiej roślinności. Dzięki temu warunki do rozwoju mają tu pustynne rośliny, rośnie tu m.in. warzucha polska, która jest lokalnym endemitem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto