Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radioterapia w Nowym Sączu. Szpital ogłasza przetarg na zakup akceleratora

Wojciech Chmura
Puszko: NFZ ma 4 mln na naszą radioterapię.Są do wzięcia w każdej chwili
Puszko: NFZ ma 4 mln na naszą radioterapię.Są do wzięcia w każdej chwili fot. Stanisław Śmierciak
Radioterapia w Nowym Sączu. - Ogłaszam przetarg na zakup drugiego akceleratora, niezbędnego do radioterapii chorych na nowotwory - poinformował dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu Artur Puszko.

Radioterapia w Nowym Sączu

Właśnie w poniedziałek dyrektor Puszko otrzymał pismo z Ministerstwa Zdrowia, które zapewniło, że jeszcze w tym roku można zakupić z rezerwy budżetowej urządzenia za 8 milionów złotych.
Jedyny akcelerator stał bezużyteczny od otwarcia nowego centrum onkologii w sądeckim szpitalu. Przepisy dopuszczają bowiem prowadzenie radioterapii, gdy placówka posiada dwa takie urządzenia. Z tego powodu chorzy musieli jeździć na naświetlanie do ośrodków medycznych poza Sądecczyzną.

- To absurd, że kupiono jeden akcelerator, kiedy wiadomo było, że nie można nim leczyć - mówiła wczoraj na konferencji w biurze senatora Stanisława Koguta radna wojewódzka PiS Marta Mordarska z Nowego Sącza, zapowiadając zwołanie w tej sprawie rady społecznej szpitala i interwencję u marszałka Małopolski, by dokonał zmian w budżecie i zakupił brakujący aparat do podległej sobie placówki.

- Zbliża się koniec roku, okres zawierania kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, należy się spieszyć z decyzjami o zakupie - podkreślała radna Mordarska.

Jej działania mogą teraz okazać się zbędne. - Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy razem z marszałkiem Markiem Sową i wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem prowadziliśmy bardzo konkretne rozmowy na temat sądeckiej onkologii i akceleratora z ministrem Bartoszem Arłukowiczem i jego zastępcą Sławomirem Neumannem.

Obiecali wtedy środki na zakup tego urządzenia - ujawnił nam poseł PO Andrzej Czerwiński. - Ustaliliśmy nawet wstępnie wspólne ogłoszenie w Nowym Sączu całej ścieżki dojścia do rozpoczęcia leczenia radioterapią.
Dyr. Puszko wspólnie z marszałkiem Sową zabiegał o zmianę przepisów, które dopuściłyby tymczasowo wykonywanie zabiegów na jednym urządzeniu.

- Nie udało się - przyznał. Zadecydowały względy bezpieczeństwa chorych w przypadku awarii akceleratora, bo radioterapii nie można przerwać. - Nasz szpital ma już kontrakt na 2014 rok, a NFZ dodatkowe 4 mln zł na uruchomienie radioterapii w Sączu - dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto