Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport NIK. Nadużywane antybiotyki tracą swoją moc

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Masowe łykanie antybiotyków powoduje, że walka z bakteriami staje się coraz mniej skuteczna. Każdego roku w Polsce drobnoustrojami odpornymi na działanie takich leków zakaża się nawet 500 tys. pacjentów.

Stosowanie antybiotyków przez lekarzy zatrudnionych w poradniach i szpitalach wzięła pod lupę Najwyższa Izba Kontroli. Z przygotowanego przez nią raportu wynika, że nad Wisłą na każdy tysiąc pacjentów leczonych poza szpitalami codziennie przypada aż 27 przyjętych dobowych dawek antybiotyków.

To wynik niemal trzykrotnie wyższy niż w Holandii, gdzie zużycie tego rodzaju medykamentów jest najmniejsze w Europie i blisko dwukrotnie wyższy niż w Danii, Austrii czy na Łotwie. Co więcej, polscy lekarze często wypisują chorym recepty na środki przeciwko bakteriom, choć wcale nie mają pewności, że to właśnie one są powodem problemów zdrowotnych pacjentów.

- Nasza kontrola wykazała niedostateczne wykorzystywanie diagnostyki mikrobiologicznej w leczeniu antybiotykami. Średnia liczba badań mikrobiologicznych w celu wczesnego wykrycia zakażenia i ustalenia grupy antybiotyków możliwych do zastosowania była niemal dwukrotnie niższa niż w krajach Unii Europejskiej. Skutki widzimy na co dzień m.in. w przychodniach, do których wszyscy chodzimy - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

W ramach prowadzonej kontroli przedstawiciele NIK sprawdzili ponad 2,1 tys. porad udzielonych pacjentom w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Analiza pokazała, że zaledwie w 33 przypadkach lekarz zalecił choremu wykonanie badania mikrobiologicznego przed wypisaniem recepty na antybiotyk. Pozostali sięgali po długopis bez tego rodzaju diagnostyki, także wtedy, gdy rozpoznali ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła czy oskrzeli, choć tego rodzaju choroby mogą powodować nie tylko bakterie, ale również wirusy.

CZYTAJ TAKŻE: E-recepta coraz bardziej popularna

Masowe i niewłaściwe stosowanie antybiotyków powoduje zaś, że ich skuteczność gwałtownie maleje. Eksperci szacują, że w Polsce bakteriami odpornymi na leczenie takimi preparatami rocznie zakaża się nawet 500 tys. pacjentów! Z powodu „inteligentnych” drobnoustrojów, które nie dają się pokonać antybiotykom, lekarze mają coraz większy problem nie tylko z leczeniem infekcji, które wcześniej przechodziły stosunkowo łagodnie, ale także dużo poważniejszych zakażeń np. posocznicy czy zapalenia opon mózgowych.

Z roku na rok pod opiekę medyków trafia również coraz więcej osób zarażonych wielolekooporną gruźlicą, której terapia trwa miesiącami i pochłania setki tysięcy złotych.

Zdaniem NIK, żeby antybiotyki nie traciły swojej mocy, niezbędne jest m.in. powołanie instytucji odpowiedzialnej za kontrolę ich stosowania oraz nadzór nad zakażeniami wywołanymi opornymi bakteriami. Do jej utworzenia rząd zobowiązał się już 13 lat temu, ale żaden z dotychczasowych ministrów zdrowia tego nie zrobił.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Raport NIK. Nadużywane antybiotyki tracą swoją moc - Dziennik Polski

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto